Czytanie z telepromptera – alternatywne wskazówki dla biznesmenów

Telepromptery mają wiele zalet. Pozwalają one patrzeć na kamerę bez zapamiętywania tekstu i mogą być używane w telewizji lub na scenie. W przeszłości telepromptery wydawały się drogie, ale dzięki tabletom każdy może stworzyć własny teleprompter w domu – dość tanio i dość prosto. Jednak czytanie z telepromptera wymaga pewnej praktyki, więc koniecznie wypróbuj go przed wykorzystaniem go dla swoich potrzeb biznesowych.

Czytanie z telepromptera

Poznaj swój scenariusz. Nie powinieneś czytać scenariusza po raz pierwszy dopiero wtedy, gdy znajdziesz się przed kamerą lub przed publicznością. Przeczytaj go przynajmniej kilka razy wcześniej.

Pracuj bardziej nad trudnymi częściami. Jeśli masz problemy z powiedzeniem określonego słowa, nie bój się go zamienić na inne. Ćwicz z teleprompterem. Nie wystarczy tylko przeczytać scenariusz. Musisz ćwiczyć mówienie za pomocą telepromptera. Musisz zachowywać się maksymalnie naturalnie. Możesz mieć tendencję do przyspieszenia, kiedy się denerwujesz, więc spróbuj zwolnić. Nie przejmuj się tempem telepromptera. Operator powinien zmusić go do podążania za tobą, a nie odwrotnie.

Użyj skrótów – jeśli prezentacja jest po angielsku. Chociaż skróty często są pomijane w formalnym piśmie, brzmią bardziej naturalnie, gdy mówisz. Więc nie bój się zmienić “do not know” na “don’t know” i tym podobne.

Postaw na uśmiech. Przyciągnie twoich odbiorców i doda ci pewności siebie. Musisz też komunikować się otwarcie ze swoim operatorem telepromptera. Wyraź swoje obawy. Jeśli nie zgadzasz się ze sposobem wyświetlania tekstu na ekranie, daj mu znać. Ta osoba powinna być zadowolona ze współpracy z Tobą.

Nie próbuj niczego zapamiętywać. Używanie telepromptera oznacza, że ​​nie musisz niczego zapamiętywać. Co więcej, zapamiętywanie może sprawić, że twoja mowa będzie przećwiczona, co przeszkodzi, kiedy naprawdę chcesz by Twoje przemówienie było maksymalnie naturalne.

Weź głęboki oddech. Jeśli denerwujesz się podczas czytania telepromptera, będzie to widać na ekranie lub wśród odbiorców. Popatrz na prompter wynajem warszawa i spróbuj się uspokoić. Przed czytaniem możesz wypróbować technikę medytacji. Jednym ze sposobów medytacji jest wybór prostej mantry, którą można powtarzać w kółko. Na przykład możesz wybrać tradycyjne “Ommm” lub wypróbować własne, takie jak “spokój i cisza”.

Innym sposobem medytacji jest skupienie się na oddychaniu. Zamknij oczy. Weź głęboki wdech, licząc do czterech. Wypuść powietrze, licząc do czterech. Powtórz ten proces przez kilka oddechów.

Bądź energiczny. Niezależnie od tego, czy jesteś na scenie, czy przed kamerą, potrzebujesz ponadprzeciętnej energii. Bądź bardziej energiczny niż myślisz, że powinieneś być. Spotkasz się z dobrym odbiorem, ponieważ zarówno scena, jak i kamera tłumią energię. Nie bój się poruszać, ale nie wierć się. Gesty dłoni ulepszają Twoją wypowiedź, sprawiając, że czujesz się bardziej naturalnie. Jednak wiercenie, takie jak szarpanie za włosy lub nerwowe poruszanie stopami – może rozpraszać uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com