Czyszczenie kostki brukowej w Krakowie

Utrzymanie posesji w nienagannym stanie, wymaga sporego nakładu pracy. Czyszczenie kostki brukowej, usuwanie chwastów czy mchów, a do tego notoryczna walka z kurzem, czy opadającymi liśćmi. Niektóre prace można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie, ale przy myciu elewacji czy kostki brukowej warto już wezwać specjalistów. Dlaczego? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Co niszczy Twoją kostkę brukową?

Kostka brukowa jest chętnie wybieranym materiałem wykończeniowym. Zawsze bowiem ładnie i elegancko prezentuje się na podjazdach i zewnętrznych przestrzeniach. Dzięki różnym formom i kolorom można z niej tworzyć przyjemne dla oka aranżacje, podnosząc tym samym prestiż posesji. I choć producenci kostki brukowej zapewniają coraz lepsze, bardziej wytrzymałe materiały, to jednak są one narażone na niszczenie pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Tutaj największym szkodnikiem jest woda, której w naszym klimacie zdecydowanie nie brakuje. Woda przenika do głębszych warstw betonu, a to z kolei sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej, grzybów, mchów czy glonów. Zamarznięta woda uszkadza też strukturę kostki i prowadzi do licznych pęknięć, które wiosną porastają chwastami. Kolejnym czynnikiem, który psuje wizualny efekt posesji jest kurz i unoszący się w powietrzu osad ze spalin. Tego typu zanieczyszczenia tworzą ciemny odcień na kostce. Dlatego niezmiernie istotne jest nie tylko regularne usuwanie zabrudzeń, ale też impregnowanie kostki, by zapobiegać również destrukcyjnemu działaniu wody.

Jak często czyścić i impregnować kostkę brukową?

Warto mieć na uwadze, że te dwa zabiegi można z powodzeniem wykonywać w jednym czasie. Firmy, które bez problemu znajdziesz pod frazą: „czyszczenie kostki brukowej Kraków” najpierw usuną wszelkie zanieczyszczenia, a potem, przy pomocy odpowiednich preparatów, zaimpregnują wierzchnią warstwę kostki.

Hartowanie materiału może mieć jednak różny skutek. Na rynku dostępne są bowiem preparaty, które mogą działać np. antypoślizgowo, odświeżać kolor, czy minimalizować wykwit mchów i porostów. Są takie o zastosowaniu bardziej uniwersalnym. Dlatego warto dopytać, jaki rodzaj impregnatu najlepiej sprawdzi się na Twojej posesji.

Jak często czyścić kostkę? Przy standardowej eksploatacji kostkę brukową wystarczy umyć dwa razy w roku. Najlepiej po okresie zimowym letnim, by pozbyć się pozostałości po niekorzystnej aurze. W miejscach charakteryzujących się intensywnym ruchem, np. przed firmą, biurowcem, czy sklepem, takie zabiegi dobrze jest przeprowadzić nawet kilka razy w roku.

Samodzielne czyszczenie i impregnowanie kostki brukowej – czy przyniesie efekt?

Jeśli kostka brukowa jest odpowiednio zaimpregnowana, to i usuwanie trudnych plam np. z olejów, kawy, czy rdzy nie będzie jakimś większym problemem. Obecnie można wybrać także już zaimpregnowaną fabrycznie kostkę brukową, ale i w takim przypadku trzeba od czasu do czasu odświeżyć materiał. Jeśli kostka nie jest wcześniej zaimpregnowana, to czyszczenie wymagać będzie już użycia specjalistycznego sprzętu i dobrych środków czyszczących. Plamy, które głęboko wnikają w warstwę bruku, trudno będzie usunąć za pomocą zwykłych myjek czy tradycyjnej szczotki.

Na dużej posesji mycie i zaimpregnowanie kostki brukowej może zająć i cały dzień. To dość czasochłonne zajęcie, wymagające dość intensywnego nakładu pracy. Dobrym rozwiązaniem jest więc wezwanie ekspertów, którzy równomiernie wyczyszczą podjazd, bez widocznych nacieków czy pozostawianych zabrudzeń.

Również impregnowanie można przeprowadzić we własnym zakresie. W sklepach z chemią budowlaną dostępne są różne środki impregnujące, które można rozprowadzić na kostce za pomocą wałka czy pędzla. Sprawdzoną metodą jest też wykonanie natrysku na kostce.

Czy warto wykonać taki zabieg samodzielnie? W przypadku uszkodzonych, czy obtłuczonych kostek, lub posesji o małej powierzchni, z pewnością można spróbować poradzić sobie samodzielnie. Na większych „areałach” lepszy skutek odniesiesz już ze specjalistami. W sieci pod hasłem: „czyszczenie kostki brukowej Kraków” znajdziesz ekspertów, którzy wyczyszczą Twoją kostkę, ale też ją odpowiednio  zaimpregnują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com