Czym się różni stacja pary od żelazka?

Żelazka tradycyjne wytwarzają wysoką temperaturę i niewielką ilość pary do zmiękczania ubrań. Jednak posiadają one bardzo małe zbiorniki na wodę, które nadają się do prasowania niewielu ubrań. To samo dotyczy mocy pary – nie jest ona zbyt wielka. Tymczasem stacja parowa ma dość duży zbiornik, a dodatkowo wyposażona jest w zewnętrzny boiler, który umożliwia prasowanie przez wiele godzin ze stały dostępem do dużych ilości pary. Takie prasowanie zapewnia duży komfort – jest szybsze i bardziej bezpieczne.

 Prasowanie jako mało lubiana czynność

Dlaczego większość z nas nie lubi prasować? Bo ta czynność jest wymagająca, a także czasochłonna. Poza tym łatwo można się poparzyć gorącą stopą przez chwilę nieuwagi. To problem osób, które dość rzadko prasują, a także nie są przyzwyczajone do operowania żelazkiem. Kolejny problem stanowią mocno pogniecione i już uleżane ubrania. Te mogą przyprawić o zawrót głowy. Istnieją jednak sposoby na to, aby uzyskać dobre efekty w dość szybkim tempie. Jednym z pomysłów było wieszanie koszul w łazience na wieszaku, ponieważ przy kąpieli generowana jest duża ilość pary. Okazało się, że zmiękczenie tkanin mocno ułatwiało prasowanie, nawet zwykłym żelazkiem bez zbiornika na wodę.

 Jak działa generator pary?

W generatorze pary wlewamy wodę do zbiornika, po czym boiler zaczyna ją podgrzewać. Pod wpływem wysokiej temperatury woda zaczyna zamieniać się w parę. Następnie jest ona transportowana pod wysokim ciśnieniem wprost na ubranie, aby w nie wniknąć i rozprostować zgniecione fragmenty odzieży. Generator pary jest o tyle dobry, że zwiększone ilości pary lepiej z nawet letnią stopą radzą sobie niż gorąca stopa żelazka tradycyjnego z małą ilością pary.

 Co wybrać generator pary, czy żelazko?

Wybór sprzętu do prasowania zależy od wielu czynników – między innymi od tego, jak dużo jest ubrań do prasowania. Im więcej, tym częściej trzeba napełniać mały zbiorniczek żelazka, jeśli ma ono miejsce na wodę. Jeśli prasuje się dość rzadko, być może to wystarczy. Co innego w dużej rodzinie, w której konieczne jest regularne prasowanie i jest go sporo. Wybierając wówczas generator pary, można zaoszczędzić czas poświęcany na wlewanie wody, ale także zyskać lepsze efekty prasowania w krótszym czasie. Generator pary jest także polecany osobom, które mają częste wyjazdy służbowe, albo pracują w branży, w której konieczny jest nienaganny wygląd – tam, gdzie trzeba nosić schludne garnitury i garsonki.

Swoboda prasowania

Generator pary ma jeszcze jedną zaletę. W żelazku przewód elektryczny sięga wtyczki w ścianie do rękojeści żelazka. Nie można go już wydłużyć, a nasze ruchy podczas prasowania są ograniczone. W generatorze pary długość przewodu jest liczona podwójnie. Pierwszy przewód elektryczny jest od gniazdka do stacji bazowej. Natomiast od stacji do stopy generatora jest przewód parowy, który transportuje jedynie parę. Dzięki temu zasięg prasowania i swoboda prasowania jest o wiele większa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com