Czym się kierować przy wyborze narożnika?

Narożniki są dobrym pomysłem na optyczne zwiększenie pomieszczenia, zaoszczędzenia miejsca oraz udekorowania pokoju. Taki narożnik może spełniać zarówno funkcję dekoracyjną jak i praktyczną. Poniżej omówione zostaną aspekty na które warto zwrócić uwagę przy wyborze narożnika.

Jaka ma być główna funkcja?

Narożnik ma być głównie praktyczny czy dekoracyjny? Jeśli zakładamy, że mebel ma służyć do spania, czy to dla nas gdy mieszkamy w kawalerce, czy to dla gości, którzy przyjeżdżają w odwiedziny, to powinniśmy postawić na większy rozmiar narożnika. W przypadku, gdy taka sofa ma służyć do odpoczynku i oglądania telewizji to dobrze wybrać coś wygodnego i coś co jest na tyle głębokie, że całe uda aż po kolana leżą na sofie.

Gdzie postawić narożnik?

Narożnik może stać w rogu jak nazwa wskazuje. W takiej sytuacji zaoszczędzamy trochę miejsca. Jest to szczególnie ważne przy małych pomieszczeniach, ale nie jest to jedyne możliwe położenie. Otóż możemy oddzielić część wypoczynkową od reszty pomieszczenia, to można postawić tą sofę tak, aby oddzielała te dwie części w centrum salonu. Taki narożnik powinien być w całości obity tym samym materiałem, aby tył nie wyglądał brzydko i się nie wyróżniał. Zwróć też uwagę na rozstawienie innych mebli oraz miejsca, gdzie znajduje się okno. Oświetlenie przy narożniku może być ważne w sytuacji, gdybyśmy chcieli coś czytać na naszym meblu.

Jak narożnik powinien wyglądać?

Przede wszystkim taki narożnik powinien pasować do reszty mebli w naszym salonie. Jeśli nasz salon jest wykończony w stylu nowoczesnym to nasz narożnik również powinien być w stylu nowoczesnym. Taki styl jest często surowy i stawia na funkcjonalność oraz nie ma w nim miejscu na dekoracje. Można też postawić na styl tradycyjny czy inny dekoracyjny.

Jaki kształt narożnika?

Narożnik może być dwóch różnych kształtów. Może być w kształcie litery U. W takiej sytuacji dwie osoby mogą się wyciągnąć w casie oglądania telewizji oraz narożnik pomieści więcej osób co jest ważne w sytuacji, gdy mamy dużą rodzinę, albo przyjmujemy dużą ilość gości. Na rynku można znaleźć także narożniki w kształcie litery L. W tym przypadku najlepiej już przed zakupem wybrać stronę narożnika czy prawa czy lewa. Są też narożniki uniwersalne, w których przy montażu decydujesz się na stronę narożnika.

Dodatkowe aspekty

Jako dodatkowy atut narożnika mogą być różne schowki, takie jak an gazety, pilot czy telefon. Narożnik może mieć również regulowane oparcie co może być przydatne w sytuacji, gdy ktoś jest wysoki. Sofa może być również podświetlana przez światła LED, co może tworzyć magiczny efekt w naszym salonie podczas długich wieczorów tylko we dwoje.

Tkanina – co wybrać?

Obecnie są wybór tkanin jest bardzo różnorodny. Może to być ekoskóra, plecionka czy plusz. Taka tkanina może być plamoodporna (atut w sytuacji posiadania dzieci czy zwierząt), antybakteryjna. Większość tkanin powinna być wytrzymała, ale warto sprawdzić szczegóły (szczególnie jeśli wybieramy najtańszy model).

Podsumowując

Jest wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze narożnika i nie warto podejmować pochopnych decyzji. Poświęć trochę czasu na decyzję i wybierz coś co będzie odpowiadało tobie i będzie ci służyło przez kilka lat zamiast jeden sezon.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com