Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty od wielu lat mają swoich gorących zwolenników, ale również zagorzałych przeciwników. Nic w tym dziwnego – tam, gdzie jedni upatrują wielu możliwości, inni widzą spore zagrożenia. Zanim jednaj wydamy opinię na temat wirtualnych walut, warto zdobyć na ich temat nieco fachowej wiedzy.

Ideą powstania kryptowalut, która stała za stworzeniem pierwszej waluty – bitcoina, było wypuszczenie w świat waluty, która byłaby niezależna od światowych mocarstw, rządów, banków (zobacz także czym jest waluta wirtualna). Chodziło o stworzenie pieniądza wirtualnego, który miałby swoją wartość nominalną, można byłoby nim płacić, a jednocześnie byłby on poza kontrolą. Takie rozwiązanie ma wielu zwolenników – żadne instytucje ani banki nie mają wtedy możliwości kontrolowania finansów, jakie są w rękach obywateli. Przeciwnicy takiej waluty uważali jednak, że aż się prosi ona do wykorzystania w praniu brudnych pieniędzy. Ostatecznie po latach istnienia bitcoina i innych walut okazało się, że jako środek płatniczy nie zrobiły one furory. Owszem, są miejsca, w których faktycznie można płacić bitcoinami, ale można je raczej potraktować jako wyjątki od reguły.

Dobra forma zarabiania pieniędzy

W momencie powstania bitcoina niewiele osób wierzyło, że faktycznie może on odmienić spojrzenie na waluty i podejście do pieniędzy. Pierwsze bitcoiny były dostępne dosłownie za kilka centów i można za nie było kupić co najwyżej pizzę w amerykańskiej sieciówce. Po kilku latach okazało się jednak, że wartość bitcoina poszybowała z zawrotną prędkością. W czasie największego wzrostu był on warty kilkanaście tysięcy dolarów. A to oznacza, że sporo osób zrobiło na nim interesy swojego życia. Obecnie od pewnego czasu wartość bitcoina już nie rośnie, utrzymuje się na dosyć stabilnym poziomie, jednak ten historyczny skok zapoczątkował popularność kryptowalut. Bo bitcoin to nie jedyna, kryptowaluta jaka robi furorę wśród zwolenników cyfrowych płatności. Tuż za nią zaczęły powstawać kolejne, a wraz z nimi cała infrastruktura niezbędna do ich przechowywania, wymiany czy bezpiecznego wydobywania.

Popularne giełdy kryptowalut

Najpopularniejszą formą zarabiania na cyfrowych walutach są giełdy kryptowalut, których w sieci jest naprawdę sporo. Zarobek polega przede wszystkim na wykorzystywaniu różnic kursowych – waluty trzeba kupować jak najtaniej, a sprzedawać jak najdrożej. Warto jednak mieć świadomość, że ten rynek nie jest do końca ustabilizowany i możliwy do przewidzenia. Podczas gdy różnice kursowe w tradycyjnych walutach można do pewnego stopnia przewidzieć, kryptowaluty mogą w tym czasie zachować się zupełnie nieracjonalnie i wbrew jakichkolwiek regułom. Jeśli więc chcemy zarabiać na bitcoinach i innych kryptowalutach, warto zachować ostrożność, nie poddawać się hura optymizmowi, a już na pewno nie inwestować wszystkich oszczędności tylko dlatego, że gdzieś w internecie wyczytaliśmy, że można na czymś świetnie zarobić.

Zainteresowanych technologią blockchain mającą zastosowanie w kryptowalutach zapraszamy też do odwiedzenia oschain.io

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com