Czym są karty podarunkowe i jak je wykorzystać?

Wśród wielu metod promocji marki, na szczególną uwagę zasługują karty podarunkowe. Są one dzisiaj powszechnie wykorzystywane przez firmy działające w różnych branżach. Dlaczego warto wprowadzić do oferty karty podarunkowe i jak z nich korzystać?

Wśród wielu metod promocji marki, na szczególną uwagę zasługują karty podarunkowe. Są one dzisiaj powszechnie wykorzystywane przez firmy działające w różnych branżach. Dlaczego warto wprowadzić do oferty karty podarunkowe i jak z nich korzystać?

Czym są karty podarunkowe?

Na wstępie warto pokrótce wyjaśnić, czym tak właściwie są karty podarunkowe. Mowa o fizycznych lub wirtualnych kartach przedpłaconych, za które można zrobić zakupy w danym sklepie lub punkcie usługowym. Firmy oferują takie karty w celach marketingowych. Na czym to polega? Jeśli dany klient kupi kartę i komuś ją podaruje, prawdopodobnie w danym punkcie pojawi się nowy klient. Bardzo możliwe, że taki, który dotychczas nie miał jeszcze styczności z marką lub nie był do niej przekonany. Dzięki temu firma zyskuje szansę na pozyskanie na stałe nowego klienta. Natomiast jeśli z kartą podarunkową przychodzi osoba, która już zna firmę, zyskujemy ze względu na wielkość zakupów dokonywanych przez tego użytkownika. Rzecz w tym, iż przeciętnie klienci korzystający z kart podarunkowych wydają więcej od tych, którzy z kart nie korzystają. Jednocześnie firma oferująca karty nic nie traci, w końcu środki które się na niej znajdują wpłaciła tam osoba, która kupiła kartę.

Karta podarunkowa jako wynagrodzenie dla klientów

Wiele firm decyduje się wprowadzić karty podarunkowe do sprzedaży. To z pewnością dobry pomysł, jednak można je wykorzystać również w inny sposób. Mowa o wynagrodzeniu klientów za wyrządzone szkody lub też wręczeniu karty w ramach zwrotu za zakupy. Jeśli na przykład doszło do pomyłki i klient otrzymał inny produkt niż ten, który zamawiał, w dobrym tonie jest wynagrodzić mu pomyłkę. W zasadzie to konieczne, aby nie stracić klienta na dobre. Wręczając w takich przypadkach karty podarunkowe, zatrzymujemy pieniądze w firmie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwrotu towarów. Jeśli chodzi o sklepy internetowe, mają one obowiązek przyjęcia zwrotu towaru do 14 dni od zakupu. Klient nie musi nawet podawać przyczyny zwrotu. Jeśli zamiast zwrotu gotówki sklep zaoferuje kartę podarunkową, klient ponownie dokona zakupu w sklepie czy też skorzysta z usługi. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że klient musi wyrazić zgodę na tę formę zwrotu zapłaty. Jeśli zażąda gotówki, sklep jest zobowiązany mu ją zwrócić.

Zarządzanie kartami podarunkowymi

Aby wprowadzenie kart podarunkowych przyniosło pożądane rezultaty, konieczne jest właściwe zaplanowanie ich wprowadzenia oraz poprawne zarządzanie obsługą. Dzięki temu wyniki finansowe firmy będą przejrzyste, a klienci zadowoleni. Jednak w jaki sposób obsługiwać karty podarunkowe? Niezbędna jest do tego profesjonalna wiedza, przyda się również nieco doświadczenia.

Dzisiaj na rynku funkcjonują firmy wyspecjalizowane w tworzeniu programów lojalnościowych, wprowadzaniu kart podarunkowych i innych podobnych usług. Jedną z nich jest Sparta Loyalty – firma zajmująca się zarówno kwestiami teoretycznymi, jak i dostarczająca konkretnych rozwiązań. Wsparcie ze strony tej specjalistycznej firmy polega na konsultingu i analizie, ale również na udostępnieniu kompletnej platformy do obsługi programów lojalnościowych i kart podarunkowych.

Polecamy:
Zakup luksusowego apartamentu. Czy to dobra inwestycja?
Gdzie można zaopatrzyć się w dobrą i niedrogą odzież?
Porównanie lokat – na co zwrócić uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com