Czy słyszeliście kiedyś czym jest badanie batymetryczne? W poniższym wpisie znajdziecie odpowiedź na to pytanie, plus jak wyglądają same badania i co może posłużyć, aby określić głębokość zbiorników wodnych.
Czym są badania batymetryczne?
Na początku warto wspomnieć, że badania batymetryczne są jednym z podstawowych i najważniejszych źródeł informacji nt. akwenów wodnych i rzek. To podstawa, aby sporządzić mapy batymetryczne w celach, czy to projektowych, czy do zaplanowania gospodarowania wodami powierzchniowymi.
Pomiary są wykonywane dla zbiorników retencyjnych czy cieków wodnych. Możliwy zakres pomiaru jest bardzo duży.
Łącząc to z danymi z mobilnego skaningu laserowego z pokładu łodzi można wykonać modele dna uwzględniając całą infrastrukturą i element dookoła akwenu. Firmy oferują również tzw. lotniczy skaning batymetryczny.
W trakcie pomiarów batymetrycznych można badać m.in.:
Jak wyglądają pomiary batymetryczne?
Aby wykonać pomiary batymetryczne stosuje się jednostki pomiarowe, które mają wysokiej klasy urządzenia hydrograficzne. Przykładami są systemy sonarowe, profilomierz osadów dennych (subbotom-profiler), dwugłowicowa echosonda wielowiązkowa. Aby określić dokładna pozycję sonaru pod wodą firmy używają systemu pozycjonowania podwodnego USBL. Wtedy możemy być bardziej pewni, że dane pomiarowe dna zbiorników wodnych są miarodajne.
Firmą, która wykonuje m.in. pomiary batymetryczne jest firma Gispro. W swojej ofercie ma ona:
- Skanowanie laserowe
- Ortofotomapy
- Modele 3D
- Hydrografia
- BIM
- Badania georadarowe
- Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości (VR)
- Mapy do celów projektowych
- Geodezyjną obsługę inwestycji
Warto podkreślić, że wszystkie wymienione powyżej produkty są na bardzo wysokim poziomie technologicznym. Szczególnie zwraca się uwagę na jakość, dokładność oraz czas wykonania danej kwestii.
Co służy do określania głębokości zbiorników wodnych?
W pomiarach batymetrycznych stosowany są fale dźwiękowe. Wszystko dzięki temu, że zastosowany odbiornik gps może działać na różnych głębokościach. Stosowane są np. urządzenia typu Reson T50, 512 wiązek/s przy wysokiej rozdzielczości. Pozwalają one praktycznie zaplanować całą trasę i rozliczyć ilości prac czerpalnych czy refulacyjnych niezbędnych przy danej inwestycji. Kontrolowana jest również jakość wykonania prac, czy realizacja narzutów kamiennych lub układów faszynowych.
Czy zlecaliście kiedyś takie pomiary dna zbiornika wodnego?
– Finansowanie dla spółek – sprawdź popularne rozwiązania
– Jak poradzić sobie z odpadami budowlanymi?