Energia elektryczna nierzadko odpowiada nawet za 20% wydatków przedsiębiorstwa. Dlatego podpisując umowę ze sprzedawcą prądu, warto dokładnie rozważyć wybór odpowiedniej taryfy i oferty. Czym różnią się od siebie poszczególne taryfy energii elektrycznej dla firm?
Dlaczego ceny prądu dla firm są zróżnicowane?
Przedsiębiorstwa płacą za prąd więcej niż gospodarstwa domowe. Obowiązujące je ceny nie są bowiem zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Ponadto poszczególne firmy, zależnie od wielkości i profilu działalności wykazują odmienne zapotrzebowanie na moc. Dlatego w naszym kraju obowiązują 3 podstawowe taryfy prądu dla firm.
Jakie taryfy obowiązują w Polsce?
Taryfa C to oferta dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także gospodarstw rolnych. Energia jest dostarczana do odbiorcy liniami niskiego napięcia. Taryfa B jest z kolei skierowana do większych firm, a także obiektów komercyjnych, takich jak np. hotele czy galerie handlowe. Prąd płynie w tym przypadku liniami średniego napięcia. Z kolei linie wysokiego napięcia dostarczają energię elektryczną do największych odbiorców, między innymi dużych fabryk. W tym przypadku chodzi o taryfę A. Wszystkie taryfy różnią się również gwarantowaną mocą umowną.
Małe firmy w formie jednoosobowych działalności gospodarczych mogą wykorzystywać prąd dla odbiorców indywidualnych na podstawie taryfy G, ale pod warunkiem, że biznes jest prowadzony we własnym lokalu, w miejscu zamieszkania. Nie jest wówczas możliwe przyjmowanie klientów, interesantów bądź pacjentów.
Co oznaczają cyfry przy literach oznaczających taryfy?
Symbol taryfy poza literę zawiera jeszcze dwie cyfry. Pierwsza z nich odnosi się do mocy umownej. Jedynka oznacza, że wynosi ona maksymalnie 40 kW, a dwójka, że moc umowna kształtuje się powyżej tej wartości. Druga cyfra odpowiada po prostu liczbie stref czasowych, na podstawie których rozliczane jest zużycie energii.
Jak oszczędzać na prądzie dla firm?
Kluczem do niższych rachunków za prąd jest przeprowadzenie audytu energetycznego i dopasowanie taryfy do potrzeb przedsiębiorstwa. Korzystna może okazać się zmiana sprzedawcy energii elektrycznej, o czym więcej można przeczytać pod adresem https://poprostuenergia.pl/dla-malych-firm/prad-dla-firmy/.