Czym różnią się monety od medali z oferty Skarbnicy Narodowej? Opinia!

Na stronie internetowej polskiego dystrybutora znaleźć można wiele okazów wykonanych z różnorodnych metali. Jedną z podstawowych kwestii, decydującą o ostatecznym zakupie, jest wybór rodzaju numizmatu. Warto wiedzieć, jakie są różnice między monetami a medalami.

Porównanie

Polski dystrybutor jest jednym z najcenniejszych źródeł dla kolekcjonerów, o czym świadczą opinie klientów o Skarbnicy Narodowej dostępne na stronie internetowej firmy. Przyglądając się numizmatycznym okazom,  w zasadzie trudno ocenić, dlaczego dany model zaliczany jest do konkretnej kategorii. Nierzadko zdarza się, iż dany wyrób sprzedaje się w wersji medalowej oraz monetowej. Obie formy okazów wytwarzane są również z tych samych materiałów. Na monetach znajduje się jednak określony nominał. Medale tworzone są natomiast w celu uczczenia ważnego wydarzenia lub postaci w dziejach świata. Produkt nie zawiera więc informacji na temat wartości pieniężnej. Medali nie można używać jako środków płatniczych. Wyjątek od reguły stanowi południowoafrykański krugerrand. Wartość medalu odpowiada wartości kruszca, z którego model został wykonany. W przypadku zróżnicowania między medalem a monetą należy również pamiętać o miejscu bicia. Okazy okolicznościowe mogą powstawać z inicjatywy prywatnych osób. Monety produkuje się natomiast na zlecenie banków narodowych. Prawo do ich bicia mają zazwyczaj mennice państwowe.

Monety

Warto pamiętać, iż w kategorii monet wyróżnia się modele obiegowe oraz kolekcjonerskie. Pierwsze okazy zostały stworzone jako powszechny środek płatniczy. Monety kolekcjonerskie upamiętniają natomiast ważne wydarzenie w dziejach świata lub postać historyczną. Okazy te, podobnie jak formy obiegowe, zachowują swoją wartość nominalną. Można je więc w zasadzie stosować jako środki płatnicze.

Wydawać by się mogło, iż monety oraz medale to te same produkty. Istnieją jednak pomiędzy nimi pewne różnice. Należy jednak podkreślić, iż przy wyrobie każdego modelu zachowywana jest taka sama precyzja i perfekcja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com