Czym jest ubezpieczenie GAP Faktura i jaki jest mechanizm jego działania?

Kupujesz samochód i chcesz ograniczyć do minimum straty finansowe spowodowane utratą finansową w razie szkody całkowitej auta? Poznaj GAP – ubezpieczenie straty finansowej, dzięki któremu możesz wiele zyskać.

Sprawą oczywistą jest, że wartość każdego samochodu maleje wraz z okresem użytkowania. Na największą utratę wartości narażone są pojazdy nowe – szczególnie w pierwszych trzech latach użytkowania. Teoretycznie nie jest to żadnym problemem, jeśli właściciel auta np. nie stanie się uczestnikiem kolizji drogowej. Sprawy jednak komplikują się wówczas, gdy samochód uległ szkodzie całkowitej – wówczas wysokość odszkodowania może stać się przykrą niespodzianką.

Ubezpieczenie GAP Faktura, czyli co?

Ubezpieczenie GAP, zwane również jako ubezpieczenie straty finansowej, to atrakcyjne rozwiązanie oferowane przez firmy ubezpieczeniowe. Jego rola sprowadza się do pokrycia różnicy między wartością fakturową (w przypadku GAP w opcji fakturowej)) a jego wartością rynkową z dnia szkody całkowitej.

W praktyce oznacza to możliwość uzyskania wyskokiego dodatkowego odszkodowania w razie szkody całkowitej albo na skutek kradzieży.

Jak działa GAP w praktyce?

Zgodnie z danymi badań rynkowych, w ciągu pierwszych trzech lat użytkowania pojazdu (szczególnie nowego) samochód traci nawet 60% wartości fakturowej. Ubezpieczenie GAP zostało wprowadzone po to, by wyrównać te różnice finansowe.

Przykład 1. GAP fakturowy w przypadku nowego samochodu

Wartość pojazdu z faktury: 120 000 zł

Pojazd został skradziony po 23 miesiącach od zawarcia ubezpieczenia.

Wartość rynkowa pojazdu w dniu kradzieży wynosi 79 000 zł

Odszkodowanie:

  • z polisy AC – 79 000 zł
  • z ubezpieczenia GAP 41 000 zł

Dzięki GAP, łączna wysokość odszkodowania wyniesie 120 000 zł.

 

Przykład 2. GAP AC w przypadku używanego samochodu

Wartość rynkowa pojazdu w dniu zawierania umowy AC: 56 000 zł

Samochód uległ szkodzie całkowitej po 27 miesiącach od zakupu

Wartość wraku została oszacowana na kwotę 18 000 zł

Odszkodowanie:

  • z polisy AC – 16 500 zł
  • z GAP – 21 500 zł

Dzięki GAP, łączna wysokość odszkodowania wynosi 38 000 zł. Sprzedając wrak, zyskuje się kwotę 56 000 zł.

GAP – konieczność czy zbędny wydatek?

Kierowcy coraz częściej decydują się  na ubezpieczenie GAP, dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem często rozkładane są na płatności miesięczny (np. poprzez sfinansowanie w ramach umowy leasingu lub kredytu). Czy jego wykupienie jest faktycznie wartościowym wydatkiem?

By przekonać się do słuszności wykupienia ubezpieczenia straty finansowej, warto posłużyć się następującym przykładem.

Załóżmy, że posiadasz samochód, którego wartość fakturowa wyniosła 65 000 zł. Po trzech latach użytkowania jego wartość spadła o 20 000 zł. W tym czasie doszło do kradzieży auta, w związku z czym otrzymujesz odszkodowanie od ubezpieczyciela w wysokości odpowiadającej aktualnej wartości rynkowej pojazdu. Okazuje się, że kwota wynosząca 45 000 zł nie wystarcza na zakup nowego samochodu. W takiej sytuacji jesteś zmuszony do zakupu auta, którego cena nie przekracza wysokości otrzymanego odszkodowania. Jeżeli natomiast posiadałbyś ubezpieczenie GAP, z tego tytułu uzyskałbyś brakujące 20 000 zł – różnicę między wartością fakturową a aktualną wartością rynkową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com