Formalna restrukturyzacja ma na celu ochronę przed upadłością przedsiębiorstwa. Tego typu proces warto więc przeprowadzić w przypadku trudnej sytuacji finansowej. Kto może pomóc w restrukturyzacji biznesu i na czym polegają czynności z tym związane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego poradnika.
Podstawowe zasady restrukturyzacji przedsiębiorstwa
Restrukturyzacja jest złożonym procesem czynności o podłożu prawno-ekonomicznym oraz organizacyjnym. Przedsięwzięcie to ma na celu podniesienie wartości firmy, czyli zwiększenie cen sprzedaży towarów lub usług, w zależności od prowadzonej działalności.
Aby móc przeprowadzić ten proces z dobrym skutkiem, należy wprowadzić bardzo głębokie zmiany w aktywach, pasywach, a także kapitale organizacyjnym przedsiębiorstwa. Dzięki temu można zawrzeć nowy korzystniejszy układ z wierzycielami. Restrukturyzację można zatem nazwać transformacją, która w ostatecznym rozrachunku ma zabezpieczyć firmę przed ogłoszeniem upadłości.
Jakie są rodzaje restrukturyzacji firm?
W przepisach prawa, proces restrukturyzacji firmy dzieli się na kilka wariantów:
-
-
postępowanie o zatwierdzenie układu – zawierany bezpośrednio z wierzycielami, zatwierdzany przez sąd,
-
przyspieszone postępowanie układowe – określa plan zmian w organizacji, a także harmonogram spłat innych należności finansowych,
-
postępowanie układowe – podobne do ogłoszenia upadłości z zatwierdzeniem układu,
-
postępowanie sanacyjne – gwarantuje firmie ochronę przed egzekucją komorniczą, a jednocześnie umożliwia zrywanie umów, które niekorzystnie wpływają na sytuację finansową przedsiębiorstwa.
-
O czym warto pamiętać przeprowadzając restrukturyzację firmy?
Moment, w którym restrukturyzacja firmy to dobry pomysł to ten, w którym przedsiębiorstwo jest narażone na ryzyko niewypłacalności wobec wierzycieli. Aby procedura zakończyła się sukcesem, należy przygotować plan restrukturyzacyjny. Szczegóły na ten temat można znaleźć w Art. 10, Prawo restrukturyzacyjne, Dz. U. z 2021 r., poz. 1588, t.j.
Przygotowanie planu gwarantuje przyspieszenie procesu restrukturyzacji np. za pomocą układu z wierzycielami. Aby stworzyć tego typu dokument, warto skorzystać z pomocy doświadczonego reprezentanta prawnego. Jego wiedza i doświadczenie w zakresie branży gospodarczej zapewnia większą pewność i skuteczność samego procesu.
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to proces, który może uchronić firmę przed bankructwem. Aby przeprowadzić ją prawidłowo, warto skorzystać z pomocy prawnika i doradcy do spraw gospodarczych.