Kilka lat temu polisolokaty zyskały na krótkotrwałej popularności jako produkty o charakterze inwestycyjno-ubezpieczeniowym. Zainteresowanym wydawały się proste w obsłudze i, co najważniejsze, opłacalne na zasadach zbliżonych do funduszy kapitałowych. Niestety w praktyce gwarancja zysku okazała się na tyle niska, że ryzykownym było kontynuowanie umowy na zaproponowanych przez firmę warunkach. I w tym momencie, gdy inwestorzy chcieli się wycofać, napotykali na mur. Była nim opłata likwidacyjna naliczana za rzekome koszty obsługi produktu oraz straty po stronie firmy obsługującej ten produkt.
Opłata likwidacyjna za polisolokatę – co to takiego?
Opłata likwidacyjna to rodzaj kary finansowej dla osoby, która miała wykupioną polisolokatę, lecz zdecydowała się z niej zrezygnować przed zakończeniem obowiązywania umowy. Jednak sam fakt, że konsumenci o takich opłatach nie byli informowani stanowi podstawę do uzyskania zwrotu opłaty, jeśli ta została pobrana. A jest o co walczyć, bo znane są przypadki, w których opłata likwidacyjna stanowiła nawet 100% wniesionego kapitału! Z pomocą przychodzą doświadczone kancelarie adwokackie specjalizujące się w sprawach o polisolokaty.
Ile wynosi opłata likwidacyjna polisolokaty?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wysokość opłat likwidacyjnych polisolokaty była zawsze ustalana konkretnie przez dane przedsiębiorstwo i mogła się różnić w zależności od wielu czynników. Wpływ na wysokość kary miało np. to, ile kapitału wniósł klient, po jakim czasie chciał zrezygnować. Jednak niestety zdarzały się również takie sytuacje, gdy wysokość opłaty likwidacyjnej polisolokaty wynosiła tyle, co całkowita wysokość kapitału.
Co zrobić, gdy uiściłeś opłatę likwidacyjną za polisolokatę?
Jeżeli miałeś polisolokatę i zdecydowałeś się jej pozbyć, a przez to zostałeś obciążony kosztami dodatkowymi, czyli opłatą likwidacyjną polisolokaty, możesz zdecydować się na pozew przeciwko firmie, która ten produkt Ci sprzedała i obsługiwała. Wystąpienie na drogę sądową może oznaczać wygranie procesu, jednak w tym celu dobrze jest współpracować z kancelarią, mającą już doświadczenie w tego typu tematach.
Zwrot opłaty likwidacyjnej z polisolokaty – jakie są szanse?
Być może zastanawiasz się, czy warto ubiegać się o zwrot opłaty likwidacyjnej z polisolokaty, jakie wiążą się z tym konsekwencję i koszty. Najlepszym dowodem na to, że masz szansę odnieść sukces i zostać sprawiedliwie potraktowanym są dotychczasowe wyroki sądów i wygrane w sporach z m.in. Vienna Life TU na Życie S.A. (dawniej: Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.), które dotyczyły umów opartych na Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nr OW-R-ZWK-091215, („Multiportfel Złoty Wiek”), OW-R-PSPK-070810 („Multiportfel Spektrum Plus”).
Dobre kancelarie są w stanie uzyskać nie tylko stwierdzenie nieważności niektórych klauzul umownych, ale nawet uznanie całej umowy za nieważną, czyli odzyskać dla klienta także te pieniądze, które utracił w efekcie spadku wartości polisolokaty w czasie.