Osoby, które mają na swoim koncie kilka zobowiązań finansowych, tj. pożyczki, kredyty, aby zachować płynność finansową muszą skrupulatnie przestrzegać harmonogramu spłat. Jeśli do tego dodamy fakt, że zobowiązania zostały zaciągnięte w różnych bankach, kontrolowanie terminów i wysokości rat, może być nie tylko czasochłonne, ale i trudne. W tym przypadku pomocna może okazać się konsolidacja kredytów. Na czym polega kredyty konsolidacyjny?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny jest produktem finansowy, który polega na połączeniu paru zobowiązań w jedno i ustaleniu nowego harmonogramu spłaty. Oznacza to, że zamiast kilku comiesięcznych rat, będziesz musiał regulować tylko jedną w ramach kredytu konsolidacyjnego https://grupaang.pl/kredyty-i-pozyczki/kredyt-konsolidacyjny/.
Jakie korzyści daje skorzystanie z konsolidacji kredytów?
Głównym powodem podejmowania decyzji o konsolidacji kredytu jest możliwość obniżenia raty kredytowej poprzez wydłużenie czasu spłaty kredytu – takie rozwiązanie pozwala znacznie obniżyć miesięczne koszty zobowiązań. Konsolidacji mogą podlegać pożyczki, zobowiązania wynikające z karty kredytowej, a także kredyty gotówkowe lub hipoteczne. Należy jednak pamiętać, że negatywny wpis w BIK może uniemożliwić przyznanie nam kredytu konsolidacyjnego.
Kredyt konsolidacyjny – jakie warunki trzeba spełnić?
Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego poprzedzone jest dokładną analizą naszej sytuacji finansowej. Bank bierze pod uwagę wysokość bieżących zobowiązań finansowych i sposób wywiązywania się z nich (czy były realizowane terminowo), a także takie elementy jak: źródło, wysokość i terminowość uzyskiwanych dochodów czy liczbę członków na utrzymaniu.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku kredytu hipotecznego konsolidacyjnego. Jest to produkt, którym mogę spłacić wcześniejsze kredyty i pożyczki, a ich zabezpieczeniem staje się posiadana nieruchomość. W tej sytuacji oprócz standardowych warunków wymaganych przy konsolidacji kredytu będziesz musiał dostarczyć m.in.:
- akt notarialny nieruchomości,
- odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
- wpis hipoteki do księgi wieczystej,
- dokument określający wycenę nieruchomości.
Konsolidacja kredytu hipotecznego – jak znaleźć najlepszą ofertę?
Ustanowienie nieruchomości jako zabezpieczenie to poważna decyzja. Wybierając kredyt hipoteczny konsolidacyjny musisz wziąć pod uwagę takie elementy jak: koszty udzielenia kredytu, warunki spłaty i wysokość rat. Dla własnego bezpieczeństwa warto zdecydować się na pomoc eksperta finansowego, który dobierze najlepszą ofertę oraz przeprowadzi Cię przez cały proces konsolidacji kredytu hipotecznego.
Kredyty konsolidacyjne to często optymalne rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć wysokość comiesięcznej raty. Dlatego też decydując się na konsolidację dotychczasowych zobowiązań, warto skorzystać z wiedzy i pomocy ekspertów finansowych. Pomogą oni dobrać rozwiązanie, które będzie dostoswane do kondycji naszego domowego budżetu.