Jeżeli przeglądasz tą stronę, na pewno szukasz informacji na temat wyboru odpowiedniego hostingu. Pewnie zadajesz sobie pytanie “Któremu dostawcy usług hostingowych powinienem zaufać?” lub “Jaki hosting wybrać?” Dla programistów, blogerów, właścicieli małych firm, wybór odpowiedniego hosta może doprowadzić do bólu głowy.
Jeżeli dokonasz odpowiedniego wyboru, możesz wieść szczęśliwe życie dzięki niezawodnemu i wydajnym hostingowi. Którego firma obsługująca jest zawsze pod telefonem, czatem lub e-mailem, aby rozwiązać ewentualne problemy. Jednak jeżeli wybierzesz niewłaściwą firmę, możesz czuć się później oszukany, wprowadzony w błąd lub uwięziony przez umowę, którą ciężko zerwać, lub po zerwaniu której naliczane są kary.Jeśli szukasz sprawdzonego i szybkiego hostingu kliknij tutaj.
Usługa hostingowa zapewni użytkownikom prywatnym oraz firmom przestrzeń serwerową, na której udostępniają swoje strony w internecie. Oferta firm hostingowych jest ogromna. Masz wiele możliwości wyboru, możesz wybrać hosting uwzględniając:
- ruch przychodzący na Twoją stronę
- rodzaje plików, które chcesz przechowywać na serwerze
- budżet, jakim dysponujesz.
Poświęć 5 minut na przeczytanie tego artykułu, a dowiesz się jak dokonać odpowiedniego wyboru.
Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą wyboru hostingu musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, przeanalizuj Swoje potrzeby odpowiadając na poniższe pytania.
- Jaki rodzaj strony jest mi potrzebny?
- Czy potrzebuje wsparcia skryptu?
- Czy moja strona będzie potrzebowała specjalnego oprogramowania?
- Jak dużo będę miał wejść na stronę w skali miesiąca?
- Czy będę używał CMS, może będzie potrzebny hosting pod WordPress lub Joomla.
Wyobraź sobie czego potrzebujesz na dzień dzisiejszy, a następnie spróbuj przewidzieć jak rozwój strony przez następne 12 miesiące. Nie myśl tylko o tym czego potrzebujesz na dziś, ale również czego możesz potrzebować w przyszłości.
Czym jest hosting i do czego służy
Jeżeli szukasz wyjaśnienia słowa hosting, możesz spotkać się z definicją, że jest to “udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni”. Jest to dość krótka definicja i jeżeli nie masz wiedzy informatycznej może Ci to mało powiedzieć.
Wyjaśnimy Ci to w prostszy sposób. Zwróć uwagę, że strony internetowe działają ciągle, siedem dni w tygodniu, 24h na dobę. W tym celu wynajmuje specjalne komputery, których praktycznie się nie wyłącza. Wówczas niezależnie od pory dnia możesz taką stronę przeglądać, odwiedzać oraz z niej korzystać. Właśnie taki komputer to serwer a usługa polegająca na udostępnianiu na nim miejsca i zasobów to właśnie hosting.
Dlaczego jego wybór jest kluczowy
Jak już pisaliśmy wcześniej wybór hostingu jest bardzo ważny. Chcesz przecież, żeby twoja strona była zawsze dostępna oraz chcesz mieć pewność, że pomieścisz wszystkie pliki na serwerze. Bardzo ważna jest również pewność, że w przypadku problemów uzyskasz fachową i szybką pomoc. Strona internetowa musi również działać stabilnie i szybko się ładować. Wszystkie te rzeczy może zapewnić Ci tylko sprawny serwer. Istnieje jednak kilka kluczowych kwestii które musisz wziąć pod uwagę wybierając hosting. ale o tym w następnym podpunkcie.
Cechy Dobrego hostingu
Poniżej opisaliśmy dla Ciebie kluczowe kwestie na które musisz zwrócić uwagę wybierając hosting:
Uptime
To czas nieprzerwanej i bezawaryjnej pracy serwera wyrażony w procentach. Pojęcie stosuje się głównie do komputerów pracujących całą dobę. Najbardziej pożądana wartość wynosi 99 proc. Przed podjęciem decyzji sprawdź czy firma proponuje ewentualną rekompensatę, gdy wskaźnik ten jest niższy.
Wersja PHP
To jeden z kluczowych elementów przy decyzji o wyborze dostawcy usług hostingowych. Mimo, że od premiery stabilnej wersji PHP 7 minęło już trochę czasu, wciąż można znaleźć oferty hostingowe proponujące starsze rozwiązania. Skrypt PHP 7 jest bardzo ważny dla witryn z dynamicznymi treściami. Testy jasno stwierdzają, że PHP 7 jest dwukrotnie szybszy od swojej poprzedniej wersji 5.6
Bezpieczeństwo
Dobra firma hostingowa nie tylko zapewni bezpieczeństwo twojej stronie oraz pikom na serwerze, ale również szybko i profesjonalnie zdiagnozuje ewentualnie nieprawidłowości w działaniu. Ochroni Twoje dane również przed atakami hakerów. Pamiętaj, że pewność bezpieczeństwa da Ci przewagę nad konkurencją.
Kopia zapasowa
Zwróć uwagę również na możliwość tworzenia kopii zapasowej. Niektóre firmy hostingowe pozwalają zdefiniować, częstotliwość wykonania kopii, oraz dane jakie mają w być w niej uwzględnione.
Bazy danych MySQL
Usługi hostingowe korzystają z baz danych. Sprawdź jaką ilość baz danych możesz utworzyć na serwerze, oczywiście najlepiej jest gdy masz możliwość tworzenia nieograniczonej liczby baz. Warto również zwrócić uwagę na inne aspekty związane z ilością baz danych, są to:
- pojemność bazy
- limit połączeń i zapytań w określonym czasie na przykład na godzinę
- dopuszczalne ciągłe obciążenie systemu,
- maksymalna liczba przechowywanych plików
Pojemność
Jest to przestrzeń dyskowa, z której możesz korzystać. Większość popularnych systemów CMS wymaga dużej ilości pamięci, aby bezproblemowo działać. Pojemność konta wyrażona jest w GB . Warto przemyśleć jaka pojemność serwera będzie dla Ciebie odpowiednia, pamiętaj, że jeżeli będziesz przechowywać na serwerze zdjęcia czy filmy, będzie Ci potrzebna większa ilość GB.
Transfer danych
Podczas każdej wizyty na Twojej stronie pobierana jest określona ilość danych. Im większy ruch na Twojej witrynie tym większy transfer danych potrzebujesz. Transfer może być liczony w okresie miesięcznym lub rocznym. Jeżeli przewidujesz, że będziesz miał dziesiątki tysięcy wejść miesięcznie przemyśl wybranie hostingu bez limitu transferu. Należy pamiętać, że usługi o nielimitowanym transferze mogą mieć ograniczenia nałożone na inne elementy.
Dodatkowe usługi jakie można wybrać?
Większość dostawców usług hostingowych proponuje dodatkowe usługi. Wybierając hosting zwróć uwagę czy firma oferuje poniższe usługi
- certyfikat SSL,
- dodatkowa pojemność na pocztę,
- dodatkowa pojemność serwera,
- instalator aplikacji,
- generator stron WWW,
- możliwość pozbycia się reklam,
- dostęp do .htaccess,
Ceny hostingu
Cena hostingu zależy od wielu czynników. Bez problemu znajdziesz firmy które oferują atrakcyjne promocje a nawet darmowe hostingi. Tak naprawdę wszystko zależy od tego czego potrzebujesz. Możesz wybrać hosting za 600 złotych na rok który nie będzie spełniał Twoich wymagań, możesz również zdecydować się na ofertę za 20 zł/rok który będzie idealnie do Ciebie dopasowany. Pamiętaj że większość firm oferuje dodatkowe płatne pakiety, np. dodatkowa pojemność. Także często masz możliwość spersonalizować ofertę pod Siebie.
Standardowe ceny za hosting wahają się jednak w przedziale od 20 do 500 złotych za rok . Jednak ja już wspominałem cena ta może się zmienić w zależności od Twoich potrzeb.