Czym jest grafika komputerowa i gdzie jest wykorzystywana?

Zawód grafika święci teraz triumfy na rynku pracy. Zapotrzebowania na osoby potrafiące projektować jest ogromne. Większość firm posiada w swoich szeregach przynajmniej jedną osobę na takim stanowisku, a spora część może pochwalić się zatrudnianiem całego zespołu grafików. Mamy również na rynku agencje zajmujące się wyłącznie projektowaniem oraz freelancerów.

Coraz większą popularnością cieszą się również kursy grafiki komputerowej. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę zajmuje się grafik komputerowy, a z precyzyjną odpowiedzią na pytanie czym jest grafika komputerowa mieliby spore problemy.

Kolejna ważna kwestia: gdzie grafika komputerowa jest wykorzystywana? Poprawną odpowiedzią w tym przypadku powinno być: wszędzie. Postaramy się jednak doprecyzować obie kwestie.

W tym artykule dowiesz się co to jest grafika komputerowa, jakie są rodzaje grafiki komputerowej, czym jest grafika wektorowa, czym zajmuje się grafik komputerowy i dlaczego jego działalność dotyka nas wszystkich w codziennym życiu.

Co to jest grafika komputerowa?

Grafika komputerowa jest dziedziną, której nie da się jednoznacznie zakwalifikować. Można znaleźć informacje, jakoby miałaby być dziedziną informatyki. Nie jest to jednak takie proste. Grafika komputerowa bowiem, to tak naprawdę obszar na styku kilku innych dziedzin. Jest on na tyle charakterystyczny, że niektórzy definiują go jako zupełnie odrębną dyscyplinę.

Grafika porusza się po obszarach charakterystycznych dla informatyki, sztuki oraz matematyki. Ogólnie rzecz biorąc, zajmuje się generowaniem i przetwarzaniem obrazów przy pomocy systemów komputerowych. Co to oznacza w rzeczywistości? W praktyce niemalże każda kreacja graficzna taka jak logotyp, katalog, plakat, opakowanie (którymi to z kolei jesteśmy atakowani na każdym kroku), musiała przejść przez ręce (i profesjonalny monitor) grafika komputerowego.

Grafika wektorowa i grafika rastrowa, grafika 2D oraz 3D

Kreowanie przy użyciu kształtów oraz linii większych całości to chleb powszedni grafika komputerowego. Tworzy on obrazy, wykresy, infografiki, logotypy, fonty czy branding. Uwzględniając elementy, z których składa się dana kreacja możemy wyróżnić grafikę wektorową oraz rastrową.

Grafika wektorowa opiera się na liniach, krzywych oraz punktach. Jest tak naprawdę matematycznym zapisem położenia tych elementów w przestrzeni. Przyglądając się bliżej grafice wektorowej odkryjemy, że jest ona tak naprawdę serią wzorów matematycznych, które opisują wartości takie jak współrzędne punktu początkowego i końcowego odcinka, współrzędne środka osi obrotu bryły czy współrzędne środka okręgu oraz początku i końca jego promienia.

Grafika rastrowa natomiast opiera się na matrycy odpowiednio kolorowanych punktów zwanych pikselami, które zobaczymy wyraźnie przy odpowiednim zbliżeniu. Każdy piksel ma swoje unikalne położenie oraz kolor. Obie te wartości zapisane są matematycznie. Im większa liczba pikseli, tym wyższa jakoś całego obrazu, ale też większy rozmiar pliku.

Kolejnym prostym podziałem grafiki komputerowej jest rozróżnienie na kreacje 2D oraz 3D. Grafika 2D to nic innego jak grafika dwuwymiarowa mająca jedynie szerokość oraz wysokość. Znajduje zastosowanie w tradycyjnych projektach przeznaczonych do druku.

Grafika 3D natomiast posiada jeszcze trzeci wymiar: głębokość. Dzięki niemu mamy możliwość nadania obiektom pewnej głębi dzięki uwzględnieniu oświetlenia, cieni czy odbicia i załamania światła. Grafika 3D znajduje zastosowanie w szczególności w projektowaniu wnętrz, konstrukcji architektonicznych czy elementów maszyn.

Grafika komputerowa – zastosowanie

Przejdźmy zatem do zastosowania grafiki komputerowej w praktyce i omówmy kilka różnych obszarów, które nie byłyby w stanie funkcjonować bez grafików komputerowych.

Branding – nie możemy mówić o budowaniu świadomości marki bez wszystkich jej wizualnych atrybutów. Branding zaczyna się od dobrze zaprojektowanego logo i rozciąga na całą komunikację wizualną marki. To również oprawa graficzna strony internetowej, wygląd profili w mediach społecznościowych czy układ i projekt newslettera.

Web design oraz interfejsy użytkownika – ile razy zdarzyło Ci się zamknąć stronę zaraz po jej otwarciu, bo odrzuciła Cię jej estetyka? Założę się, że jesteś w stanie od ręki wymienić przynajmniej kilka takich sytuacji. Dlatego też tak ważne jest dbanie o graficzną szatę stron internetowych. Ta sama kwestia dotyczy aplikacji mobilnych czy programów komputerowych.

Wizualizacja danych – bez grafiki komputerowej nie istniałaby wizualizacja danych, z której korzystają w tym momencie wszystkie sektory gospodarki. Wykresy 2D i 3D służą między innymi do przedstawiania funkcji matematycznych, fizycznych czy ekonomicznych. Dzięki nim można w przejrzysty sposób prezentować skomplikowane dane, co ułatwia wysnuwanie wniosków oraz podejmowanie decyzji na ich podstawie.

Gry komputerowe – obecnie mówimy tutaj głównie o grafice 3D, choć pewnie każdy z nas pamięta stare konsole wyposażone w 16-bitową grafikę. Wierne odwzorowanie rzeczywistości przy użyciu grafiki komputerowej nigdy wcześniej nie było tak łatwe jak dziś. Grając w najnowsze gry komputerowe nie można się oprzeć wrażeniu wsiąkania w wirtualną rzeczywistość. Efekt ten jest potęgowany dodatkowo poprzez stosowanie technologii VR.

DTP – tutaj z kolei mamy do czynienia z przygotowywaniem publikacji do druku. Niezwykle istotna jest tutaj znajomość typografii, technik drukowania czy kalibracji sprzętu komputerowego. Proces druku rozpoczyna się zwykle od przygotowania tekstu, który ląduje na biurku grafika. Ten natomiast przygotowuje oprawę graficzną, kompletuje stronice oraz dokonuje impozycji.

Jak widzisz, zastosowanie grafiki komputerowej w praktyce jest niezwykle szerokie. Powyżej wymieniliśmy tylko część obszarów, w których może być stosowana. Jeśli rozważasz rozpoczęcie kariery w tym zawodzie, możesz być spokojny. Nie zabraknie dla Ciebie pracy ani możliwości rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com