Czym jest BDO i kto musi się w nim zarejestrować?

Osoby prowadzące przedsiębiorstwa powinny zwrócić swoją uwagę w stronę BDO. System powołany przez Ministerstwo Środowiska dotyczy gospodarowania odpadami i jest bazą danych o jednostkach je wytwarzających. Rejestr wspierać ma działania związane z ochroną natury i walczyć z niewłaściwymi praktykami w tym zakresie. Co warto wiedzieć na temat BDO? Kto ma obowiązek rejestracji w systemie?

Co oznacza skrót BDO?

Skrót BDO oznacza bazę danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. Rejestr funkcjonuje jako elektroniczny zbiór informacji na temat podmiotów wytwarzających opakowania, odpady po opakowaniach, czy obracających opakowaniami. Celem funkcjonowania systemu jest usprawnienie gospodarki odpadami w Polsce. Ma on pomóc organom chroniącym środowisko w walce z niewłaściwymi praktykami w zakresie gospodarowania odpadami, w tym przede wszystkim działaniem bez zezwoleń, czy tworzeniem dzikich wysypisk śmieci. W BDO muszą zarejestrować się określeni przedsiębiorcy, których lista została spisana przez ustawodawcę. Jeśli tego nie zrobią, nie będą mogli przekazać swoich odpadów m.in. do odbierającej je jednostki. Podmioty znajdujące się w rejestrze otrzymują własny identyfikator. Gdzie i jak sprawdzić numer BDO danej firmy?

Pomagamy przy sporządzaniu sprawozdań BDO

Rejestracja w BDO

Lista podmiotów zobowiązania do uzyskania wpisu w systemie dostępna jest w Ustawie o odpadach. Podmioty są dopisywane do rejestru na wniosek złożony u marszałka województwa. Art. 50 Ustawy o odpadach określa, kto musi się rejestrować w BDO – są to między innymi przedsiębiorstwa prowadzące stacje demontażu pojazdów, zajmujące się recyklingiem, czy eksportujące opakowania. Pełen spis podmiotów widocznych w BDO dostępny jest dla wszystkich. Każdy przedsiębiorca posiada indywidualny numer rejestrowy, dzięki któremu można go zidentyfikować. Wpisów w rejestrze podmiotów można szukać na rządowej stronie rejestr-bdo.mos.gov.pl.

Formularz rejestracyjny w BDO

Szczegółowe informacje na temat dołączenia do BDO podane są na dedykowanej stronie Ministerstwa Środowiska. Przedsiębiorcy mogą się z niej dowiedzieć, jak wygląda formularz rejestrowy BDO jak wypełnić poszczególne rubryki oraz dokąd wysłać gotowy dokument. Jak podano na stronie – wniosek rejestrowy powinien zostać wypełniony przez System BDO i zawierać m.in. dane identyfikacyjne firmy oraz adres siedziby. Dostęp do wniosku zyskują osoby zalogowane na stronie login.gov.pl, a sama obsługa BDO w systemie jest bardzo intuicyjna i trwa kilka minut.

Szkolenie z zakresu BDO

Osoby chcące dowiedzieć się więcej na temat systemu mogą odbyć szkolenie z BDO organizowane przez Ministerstwo Środowiska. Wiele webinariów dotyczących wypełniana dokumentacji, składania wniosków rejestracyjnych, aktualizacyjnych, czy wykreślania z systemu BDO udostępnianych jest za darmo. Podobnie jest z instrukcjami, które pobrać można bezpośrednio z rządowej strony. Wyjaśniają one m.in. nawigacje po systemie, sposób wypełniana elektronicznych wniosków, czy wszelkie kwestie związane ze sprawozdawczością. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą łatwiej wdrożyć swoją firmę w system BDO i dostosować ją do obowiązujących regulacji prawnych.

Wiadomo zatem, co to jest BDO i jakie zadanie ma pełnić. W rzeczywistości w rejestrze zapisana jest większość przedsiębiorstw z wyjątkami w postaci podmiotów wytwarzających wyłącznie odpady kuchenne, czy mieszczące się w określonych normach dotyczących ilości wytwarzanych odpadów. Wiele na temat funkcjonowania systemu BDO dowiedzieć się można z witryn rządowych, gdzie udostępniane są darmowe materiały szkoleniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com