Czy wszystkie biznesy powinny przyjmować kryptowaluty jako metodę płatności?

Krypto jako metoda płatności za zakupy w każdym sklepie? Dziś to wciąż wizja, a nie rzeczywistość, choć wielu sprzedawców z naprawdę różnych branż już zdecydowało się wcielić ją w życie lub planuje to zrobić w najbliższej przyszłości. I to takiej liczonej raczej w miesiącach lub maksymalnie latach. Kto chce zyskać przewagę konkurencyjną, ten musi reagować na zmieniający się rynek. A kryptowaluty jako gałąź światowej ekonomii mocno się w ostatnich latach rozrosły.

2014 rok był pewnego rodzaju przełomem. To właśnie wtedy pierwsza firma — gigant handlu detalicznego online Overstock.com — ogłosiła, że będzie przyjmowała płatności w Bitcoinach. BTC może i nie raczkował już, może wyszedł poza wiek niemowlęcy, ale w globalnej ekonomii wciąż był jeszcze dzieciakiem. Trzymając się tej metafory, okazał się jednak młodzianem bardzo pojętnym i rozwijającym się w tempie onieśmielającym rówieśników.

Setki milionów portfeli

Dziś nikogo już nie dziwi, że miliony ludzi na świecie regularnie sprawdzają kurs BTC, czy kurs ETH (Ethereum, młodszego brata Bitcoina, a także drugiej najpopularniejszej kryptowaluty świata). Dziennie przeprowadzanych jest średnio około ćwierć miliona transakcji z użyciem Bitcoina oraz około miliona operacji z zastosowaniem Ethereum. Z roku na rok rośnie też zdecydowanie liczba kryptowalutowych portfeli. Dane Buybitcoinworldwide.com wskazują, że na całym świecie jest 200 milionów portfeli i 106 milionów posiadaczy Bitcoina.

Gotówką, czy kartą? A może krypto?

Biznes musiał się do tych nowych zasad gry czym prędzej zaadaptować. Przeprowadzona przez Deloitte we współpracy z PayPal ankieta z grudnia 2021 roku wskazuje, że trend wprowadzania przez przedsiębiorców kryptowalut jako metody płatności będzie coraz bardziej powszechny.

Na jej potrzeby przepytano dwa tysiące menedżerów wyższego szczebla z firm zajmujących się handlem detalicznym. Aż 85 procent organizacji wskazało, że wprowadzenie możliwości płacenia w krypto ma w firmie wysoki lub wręcz bardzo wysoki priorytet (odpowiednio: 38 i 47 procent respondentów). Również 85 procent pytanych zgodziło się z takimi stwierdzeniami, jak: „Moja organizacja przewiduje, że płatności w wirtualnych walutach będą wszechobecne w mojej branży w ciągu najbliższych 5 lat”, czy „Oczekujemy, że nasi dostawcy będą akceptować kryptowaluty”.

Niektórzy już są gotowi

Wiele biznesów zdążyło już zresztą zaadaptować kryptowaluty w swojej działalności, chcąc być pierwszymi, które wystartują w wyścigu o coraz większe rzesze użytkowników krypto. Bitcoin, Ethereum, a nawet wyrosły z popularnego internetowego mema z „piesełem” Dogecoin są akceptowane przez poważne firmy, na czele między innymi z klubami najlepszych lig świata w koszykówce, hokeju na lodzie oraz futbolu amerykańskim. Chodzi oczywiście o NBA, NHL i NFL.

Pierwszym zespołem z NFL, który zaczął przyjmować płatności krypto byli Tennessee Titans. Za kryptowaluty można było kupić nie tylko standardowe bilety, ale także dokonać nimi płatności za VIP-owskie loże. Mając na koncie Bitcoiny można też było obstawiać wyniki spotkań Tytanów z Tennessee.

Innowacji nigdy nie wystrzegała się też prawdopodobnie najpopularniejsza (a na pewno najbardziej rozpoznawalna) sieć kawiarni na świecie. Można się więc było spodziewać, że Starbucks dołączy do kolejnej odsłony cyfrowej rewolucji prędzej niż później. W 2021 roku udostępnił więc możliwość doładowywania kryptowalutami karty lojalnościowej, za pomocą której można kupić kawę i inne produkty.

Firmy, które zdecydowały się już na podobne kroki, można wymieniać bardzo długo, a te powyższe, to ledwie kropla w morzu. Morzu, które rozlewa się coraz szerzej, dając klientom będącym zwolennikami zdecentralizowanych płatności pełnowartościową alternatywę dla tradycyjnych płatności.

Gilotyna do metalu – czym jest i jakie ma zastosowania?
Czym są testy biologiczne do autoklawu?
Strona internetowa firmy budowlanej, opis zalet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com