Czy warto obecnie zakładać lokaty terminowe?

Lokaty bankowe, to dla wielu osób jedyna możliwość, w miarę bezpiecznego pomnażania swoich oszczędności. Nie każdy widzi się w roli gracza giełdowego, a także nie każde oszczędności pozwalają swoją ilością na zainwestowanie ich w inny sposób, niż założenie lokaty bankowej.

Dziś oprocentowanie w porównaniu do tego, co oferowały banki kilka lat wstecz, jest bardzo niskie. Warto jednak zastanowić się chwilę nad tym, jaka będzie jego wysokość za jakiś czas. Jeżeli planujemy założyć lokatę długoterminową, to tym bardziej powinniśmy się zastanowić, nad przyszłą wysokością oprocentowania naszych środków pieniężnych.

W przyszłości wzrost czy spadek wysokości oprocentowania?

Kilka lat temu, decydując się na lokatę długoterminową, mogliśmy liczyć na oprocentowanie w wysokości 5%, a czasami nawet 7%. W ciągu tego niezbyt długiego okresu czasu, oprocentowanie uległo takiemu obniżeniu, że dziś z trudnością odnajdujemy oferty z lokatami na 2% w skali roku. Jeżeli oprocentowanie jest wyższe, to w większości przypadków dotyczy lokat promocyjnych, dla których trzeba spełnić warunki narzucane przez bank.

Widząc tak niskie oprocentowanie zastanawiamy się, czy ono jeszcze zmaleje, czy może jednak wzrośnie. Warto zwrócić w takim przypadku uwagę na rynek kredytowy i sytuację na nim panującą. Zazwyczaj jest tak, że gdy oprocentowanie kredytów maleje, to również maleją zyski z posiadania środków pieniężnych na lokatach. Do niedawna kredyty, co jakiś czas stopniowo taniały.

W tym momencie możemy zauważyć, że w minimalnym stopniu ich oprocentowanie zaczyna wzrastać. Może być to dla nas jakiś punkt odniesienia, informujący nas, że opłacalność lokat również będzie się zwiększać. Prawda jest taka, że banki nie mogą już znacząco obniżyć oprocentowania lokat. Po pierwsze jego wysokość jest już i tak bardzo niska. Po drugie może się to znacząco przełożyć na zmniejszenie ilości pieniędzy trzymanych w bankach. Jeżeli będzie to praktycznie nieopłacalne, to wielu klientów zrezygnuje z tego sposobu przechowywania swoich środków pieniężnych.

Czy warto teraz założyć lokatę?

Jeżeli mamy pieniądze, a nie mamy gdzie ich zainwestować, to warto założyć lokatę, z samego faktu, aby nasze oszczędności były bezpieczne. Wybierzmy jednak ofertę krótkoterminową, ponieważ nie będzie nas wiązała na dłuższy okres czasu. Długoterminowe lokaty opłacalne są wtedy, gdy ich oprocentowanie jest wysokie, a my w ten sposób zabezpieczamy się przed jego obniżeniem.

Więcej informacji finansowych znajdziesz na oszczednoscionline.pl.

2 Comments on “Czy warto obecnie zakładać lokaty terminowe?”

  1. Niestety lokaty terminowe często mają wadę w postaci ograniczonych kwot – np. do 10 000 złotych, co sprawia że dla osoby która chce ulokować znacznie większe środki to kiepskie rozwiązanie – musi wówczas szukać specjalnych lokat albo korzystać z kont oszczędnościowych.

  2. Lokaty to takie produkty, które służą do zarabiania. Jeśli się zarabia, to one już spełniają swoją podstawową funkcję. Jeśli się nie zarabia… choć zakładając lokaty zawsze się zarabia – kontrowersyjny może być jedynie zysk. Więc warto sprawdzić, jakie są najlepsze lokaty lokaty, aby ewentualnie zdecydować, która wybrać. Nie ma nic za darmo, a samo zarabianie może być rozłożone w czasie. Każda lokata może przynieść zysk – problemem, jest wielkość tego zysku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com