Czy trading Bitcoinem jest bezpieczny? Jakie ryzyko się z tym wiąże?

Bitcoin to kryptowaluta, która na przestrzeni ostatnich lat zyskała ogromne zainteresowanie wśród inwestorów. Trading nim nie różni się praktycznie niczym od tradingu innymi zasobami, co bywa kuszące z punktu widzenia doświadczonych i potencjalnych inwestorów.

Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę z bitcoinem, warto zadbać o to, aby handel nim odbywał się w bezpiecznych warunkach. W jaki sposób? Czytaj dalej, aby poznać największe zagrożenia związane z bitcoinem i sposoby, dzięki którym możesz ich uniknąć.

Ryzyko 1: Wartość bitcoina może spać po jego zakupie

Bez względu na to, czy handlujesz akcjami, obligacjami, funduszami inwestycyjnymi, czy kryptowalutami, ryzyko to zawsze idzie z nimi w parze. Oczywiście, możesz spędzić dużo czasu na badaniu rynku i analizowaniu trendów, jednak trading bywa nie przewidywalny, o czym inwestorzy w bitcoina mają okazję przekonać się od czas do czasu.

Bitcoin jest walutą dość zmienną. Jego wartość potrafi szybko wzrosnąć tylko po to, aby później szybko spaść. Jeśli jesteś w staniewziąć na siebie ryzyko związane ze zmienną wartością tej kryptowaluty i masz silne nerwy oraz duże zasoby cierpliwości, możliwe, że uda Ci się sporo zarobić na tradingu bitcoinem. W innym przypadku możesz natomiast dużo stracić.

Aby ograniczyć to ryzyko, zawsze warto posiadać zdywersyfikowany portfel. Inwestycja w różne zasoby, takie jak akcje, indeksy, czy obligacje, poza kryptowalutami, to jeden z najlepszych sposobów na bezpieczny handel. Oczywiście, pomoże tu także zagłębianie się w tajniki świata tradingu. Wiedzy nigdy za dużo, zwłaszcza w tak szybko rozwijającej się branży, jak kryptowaluty. W tym celu warto korzystać z zaufanych i sprawdzonych źródeł, takich jak Bitcoin Up Platform – strony internetowej integrującej traderów bitcoinem i innymi kryptowalutami z zaufanymi brokerami.

Ryzyko 2: Ktoś może mieć dostęp do Twoich bitcoinów

Platformy tradingowe co raz więcej uwagi przykładają do zapewnienia optymalnego poziomu bezpieczeństwa swoim użytkownikom, dzięki czemu ryzyko to staje się coraz mniejsze, jednak wciąż warto mieć je na uwadze.

Bitcoin jest walutą cyfrową, co oznacza, że nie masz do niego fizycznego dostępu. Jako trader posiadasz jednak klucz prywatny, który umożliwia Ci odpowiednie dysponowanie swoimi kryptowalutami. Dostęp do niego powinien być ściśle strzeżony. Jeśli Twój klucz prywatny wpadnie w niepożądane ręce, zawartość Twojego portfela cyfrowego może szybko przestać należeć do Ciebie.

Aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu kluczu prywatnego, przechowuj go w chronionym miejscu. Zaleca się umieszczenie go na urządzeniu pamięci masowej, takiej jak na przykład pendrivem. Dobrym sposobem jest również tradycyjne zapisanie klucza na kartce papieru i umieszczenie jej w bezpiecznym miejscu w domu. Mówiąc najogólniej, najważniejsza jest tu, aby nie udostępniać ani nie przechowywać klucza online.

Ryzyko 3:Bitcoin jest częściej wykorzystywany do oszustw online

Każda osoba inwestująca w aktywa finansowe prędzej czy późnej pozna ryzyko związane ze swoją aktywnością. W przypadku bitcoina należy jednak zachować wyjątkową ostrożność. Jeśli ktoś gwarantuje nam wysoką rentowność, chcąc kupić od nas bitcoina, albo gdy w jakimkolwiek innym przypadku warunki transakcji wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że od oszustwa dzieli nas już tylko krok.

Dokonując tradingu btcoinem, decyzje trzeba podejmować szybko, co często nie pozostawia czasu na przemyślenie decyzji. Oszuści doskonale zdają sobie z tego sprawę, starając się wykorzystać te chwile możliwie jak najlepiej. Rozpoczynając inwestowane w bitcoina lub inne kryptowaluty, zawsze warto jest więc sprawdzić opinie na temat platformy i brokera, aby nie stać się ich ofiarą.

Ryzyko 4: Bitcoin nie zapewnia ochrony konsumenckiej

Transakcje bitcoinem dokonywane są przez jego posiadaczy na własne ryzyko. W przeciwieństwie do płatności kartą kredytową bądź debetową, transakcje bitcoinem odbywają się bez gwaranta pośredniczącego. Można je porównać do transakcji gotówką przekazywaną z ręki do ręki: nie da się ich cofnąć, chyba że odbiorca sam się na to zgodzi i zwróci nam środki. O ile może to nie mieć dużego wpływu na inwestowanie w bitcoina, o tyle może zwiększyć ryzyko obracania tą kryptowalutą – zawsze warto sprawdzać, z kim dokonuje się transakcji i w jaki sposób.

Inwestowanie w bitcoina, chociaż bezpieczne, niesie za sobą pewne ryzyko. Zachowując ostrożność, możesz jednak uniknąć wielu potencjalnych szkód, które tylko czekają na tranderów. Przy szybko rozwijającej się technologii online i powstających jak grzyby po deszczu platformach tradingowych, wato być na bieżąco z najświeższymi wiadomościami ze świata inwestycji w kryptowaluty – pomoże Ci to nie tylk zwiększyć swoje szanse na udane transakcje, lecz również ograniczyć potencjalne ryzyko związane z tradingiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com