Czy skomplikowane prawo podatkowe jest główną barierą w prowadzeniu działalności?

Co Twoim zdaniem jest największą barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej? Czy to zawarte w tytule nieustannie zmieniające się i trudne do zrozumienia prawo podatkowe? Odpowiedzi może być wiele, w zależności od tego, na jakim etapie życia startujesz z własną działalnością i jaką masz wiedzę o prowadzeniu swojej firmy i pracy na własny rachunek. Dla każdego jest to zupełnie inne doświadczenie, dlatego wiele przedsiębiorczych osób chce spróbować swoich sił. Co zrobić, gdy prowadzenie firmy zaczyna Cię przerażać?

Największe problemy i bolączki polskich przedsiębiorców

Drugiego stycznia bieżącego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport traktujący o „Barierach prawnych w rozwoju firm rodzinnych w Polsce”. Pytani przedsiębiorcy wskazali, że najwięcej problemów generują przede wszystkim:

  • niestabilność prawa oraz jego skomplikowany charakter,
  • wysokie koszty pracy,
  • nadmiar obowiązków biurokratycznych,
  • wysokie podatki, a także
  • nieprzychylni urzędnicy i kontrole Urzędu Skarbowego.

Wyniki w tym raporcie są zatrważające, gdyż bariera jaką tworzy trudne do zrozumienia oraz ciągle zmieniające się prawo została wskazana jako jedna z kluczowych kwestii przez 72 procent przedsiębiorców. Jest to jeden z niezmiennie wskazywanych czynników skutecznie utrudniających założenie i prowadzenie działalności gospodarczej.

Co obejmuje wskazane przez przedsiębiorców pojęcie?

Prawo określa nie tylko podjęcie norm oddziałujących na rozpoczęcie, wykonywanie i zakończenie działalności. Jest ona też regulowana przez wszelkie inne aspekty dotyczące prowadzenie działalności, aspekty ochrony środowiska, dotyczące danej branży oraz te finansowo-podatkowe. Niepewność co do stanu prawa podatkowego zmniejsza poziom inwestycji. Oddziałuje ona na gospodarkę mikro- oraz makroekonomiczną i niesie za sobą spore konsekwencje. Maksymalnie wydłużony czas oczekiwania na wydanie interpretacji podatkowej oraz brak zgodnych opinii przy interpretacji przepisów wprowadza zamęt i niepotrzebny stres. Osoby przedsiębiorcze, które chcą prowadzić własną firmę nie powinny rezygnować jednak zbyt szybko. Istnieje wiele możliwości poradzenia sobie z problemami stwarzanymi przez polskie realia.

Jak poradzić sobie z prowadzeniem własnej firmy?

Najlepiej poświęcić jak najwięcej czasu na odnalezienie kluczowych informacji na początek. Jeśli dowiesz się, na jakich zasadach opiera się dany rynek, gdzie leżą jego główne problemy oraz poczytasz blogi branżowe, na pewno zyskasz szeroki obraz sytuacji. Aby prawo podatkowe nie utrudniało Ci prowadzenia działalności, możesz zatrudnić dobre biuro podatkowe. Odszukaj też wartego zaufania prawnika, który doradzi Ci w przypadku wątpliwości. Mimo, że za te usługi będziesz musiał zapłacić, lepiej wyjdziesz na tym, niż na ewentualnych karach czy upadłości i niewypłacalności. Jeżeli Twój pomysł jest oryginalny i warto go rozwijać, nie poddawaj się przez początkowe trudności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com