Czy samodzielne prowadzenie księgowości w firmie ma sens?

Założenie firmy wiąże się z prowadzeniem księgowości. Jako przedsiębiorca nie musisz jednak robić tego samodzielnie – alternatywą jest outsourcing usług księgowych, czyli podpisanie umowy z biurem rachunkowym. Kiedy jest dobry moment, aby nawiązać współpracę z księgową?

Samodzielne prowadzenie księgowości – kiedy warto?

Prowadzenie księgowości na własną rękę ma sens jedynie na pierwszym etapie działalności, czyli gdy firma dopiero się rozwija. Czasem wybór tego rozwiązania jest podyktowany sytuacją finansową – samodzielnie prowadzenie księgowości pozwala ograniczyć koszty. Gdy jednak firma zwiększa przychody, profesjonalne wsparcie jest nieocenione.

Na samodzielne prowadzenie księgowości najczęściej decydują się przedsiębiorcy, którzy:

 • mają sporo czasu, aby zagłębić się w przepisy podatkowe,
 • prowadzą księgowość uproszczoną,
 • chcą być bardziej świadomi, np. wiedzieć dokładnie, jak wylicza się podatek.

Z myślą o tej grupie przedsiębiorców w ostatnich latach powstało wiele programów do księgowania. Mimo że ułatwiają one rachunkowość, to korzystanie z nich również wymaga wiedzy.

Kiedy nawiązać współpracę z biurem rachunkowym?

Z usług biura księgowego można skorzystać w dowolnej chwili, także przed założeniem działalności gospodarczej. Wówczas przyszły przedsiębiorca otrzymuje pomoc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów i załatwieniu formalności w urzędach, czyli otwarciu działalności.

Dobrym momentem na nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym jest też rozwój firmy. Systematycznie przybywa Ci klientów? Coraz częściej brakuje Ci czasu? Przekazanie księgowości wyspecjalizowanemu podmiotowi wiąże się z szeregiem zalet – to sposób, aby:

 • zyskać dodatkowy czas – możesz go poświęcić na pozyskanie kolejnych klientów lub polepszenie jakości obsługi,
 • mieć pewność, że rozliczenia są w rękach specjalistów – biura rachunkowe zatrudniają wykwalifikowanych pracowników,
 • skoncentrować się na działalności – współpracując z biurem rachunkowym, musisz jedynie przekazywać dokumenty w ustalonych wcześniej terminach.

Jednocześnie współpraca z biurem rachunkowym jest dużo tańsza niż stworzenie stanowiska dla księgowego. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się większe firmy.

Gdzie szukać biura rachunkowego i jak je wybrać?

Zakres usług biur rachunkowych jest podobny – proponują one prowadzenie ksiąg rachunkowych w ujęciu uproszczonym i pełnym. Aby ocenić, czy oferta rzeczywiście jest atrakcyjna, trzeba zagłębić się w jej szczegóły. Przykładowo Centrum Księgowe Bydgoszcz proponuje swoim klientom również dodatkowe usługi:

 • reprezentację przed instytucjami państwowymi – urzędem skarbowym i ZUS-em,
 • obsługę prawną – Centrum posiada własny dział prawny,
 • windykację należności – w razie problemów z uzyskaniem zapłaty za wykonane usługi lub dostarczone produkty klienci Centrum mogą skorzystać z usługi call center.

Czym jeszcze warto się kierować, wybierając biuro rachunkowe? Zakres oferty jest kluczowy, ale równie istotne są:

 • doświadczenie biura rachunkowego – warto sprawdzić, jak długo działa ono na rynku i czy zatrudnia odpowiednich specjalistów,
 • ubezpieczenie OC – chociaż jest ono obowiązkowe, warto upewnić się, że wybrane biuro rachunkowe je posiada,
 • cena za prowadzenie księgowości – najlepiej, aby cennik był przejrzysty, bez ukrytych kosztów czy dopłat.

Jeżeli Twoja firma się rozwija i rozważasz współpracę z biurem rachunkowym, zwróć uwagę również na to, czy wybrany przez Ciebie podmiot oferuje obsługę kadrowo-płacową. Ta usługa bardzo Ci się przyda, gdy zatrudnisz pierwszego pracownika.

Poznaj dostępne rodzaje naklejek reklamowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com