Czy praca na urlopie macierzyńskim ma sens?

W Internecie pełno informacji o tym, że mamy będące na urlopie macierzyńskim nie są skazane tylko na kaszki, zupy i pieluchy. W dobie XXI mogą pracować w domu, kiedy maluszek śpi w łóżeczku lub bawi się, jego mama może w spokoju poświęcać się karierze zawodowej. To brzmi cudownie i wydaje się idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które chciałby robić coś więcej, ale nie kosztem swojego dziecka. W praktyce już tak słodko nie jest. Czy praca w domu z dzieckiem pod pachą ma w ogóle sens? Czy da się połączyć pracę zawodową z urlopem macierzyńskim?

Czy praca na urlopie macierzyńskim jest konieczna?

Zanim zdecydujesz się podjąć pracę na urlopie macierzyńskim, zastanów się, czy jest ona Ci faktycznie potrzebna. Jeśli Wasza sytuacja finansowa jest stabilna, to może lepiej poświęć swój czas dziecku i sobie. W końcu masz szansę trochę odpocząć od natłoku obowiązków, współpracowników i szefa. Naciesz się dzieckiem, swoim partnerem. Odśwież kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Kiedy ruszysz do pracy po urlopie, już nie będziesz mieć tyle wolnego czasu. Nie wszystkie kobiety są w tak komfortowej sytuacji i niestety muszą szybko wracać do pracy lub szukać zajęcia, bo dochody rodziny są tak niskie, że nie będą w stanie się utrzymać.

Jak wygląda łączenie pracy z macierzyństwem?

Niezbyt kolorowo. Nie oszukujmy się rodzicielstwo to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, kiedy po kilka razy analizuje się każdy swój krok. Ile powinno zjeść maleństwo? Jak długo powinno spać? Szczepić czy nie szczepić? … A to tylko nieliczne dylematy, z jaki musi zmierzyć się każda mama i jak tu pracować? Burza myśli w głowie i wszystkie skupiają się wokół dziecka. Jak zebrać myśli i zabrać się za inne obowiązki? Chyba tak naprawdę, dopiero kiedy dziecko smacznie śpi, mama może odetchnąć na chwilę i zająć się pracą, ale to już jest noc, czyli czas, kiedy i ona powinna odpocząć.

Czy praca na urlopie macierzyńskim ma sens?

Po takim wstępie chyba odpowiedź sama się nasuwa. Nie oczekujcie cudu, bo pracę z opieką nad dzieckiem ciężko jest pogodzić. Dlatego, jeśli nie musicie pracować, to sobie po prostu odpuście. Urlop macierzyński minie Wam w mgnieniu oka i nawet nie zauważycie, kiedy trzeba będzie wracać do pracy. Dlatego zajmijcie się sobą, naładujcie baterie i skupcie się na wychowaniu dziecka. Jeśli jednak bardzo zależy Wam na karierze lub po prostu potrzebujecie pieniędzy na nowe mebelki, ciuszki, śpiworki do gondoli , czy innego typu akcesoria dla maluszka, to musicie poszukać rozwiązań, które pozwolą Wam pogodzić pracę z macierzyństwem. Bez zarywania nocy, zaniedbywania dziecka i siebie. Poza tym pamiętajcie, że tatusiowe również mają takie same obowiązki jak matki. Zaangażujcie ich do opieki nad maluchem. Niech przejmą część domowych obowiązków, może nie każdy jest w stanie ugotować obiad, ale już ze zrobieniem zakupów, czy prania powinni sobie poradzić. W ten sposób Wy zyskacie trochę wolnego czasu, który będziecie mogły wykorzystać właśnie na pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com