Czy obrazy to dobra inwestycja?

Zapewne wielu z Was zastanawia się czy zakup sztuki to dobra inwestycja. Historia jest świetnym przykładem i pokazuje, że inwestycja w obrazy to jeden z najlepszych nośników wartości materialnej. Takie inwestycje należą do najpewniejszych, szczególnie w czasach trudnych i niespokojnych. Każdy z nas marzy o inwestycji, która przyniesie oczekiwany i jak najwyższy zysk dlatego często decydujemy się na zakup nieruchomości, a nie myślimy zupełnie o inwestycji w dzieła sztuki jakimi są obrazy. Główną ich zaletą  jest niepowtarzalność, która stanowi przewagę np. nad złotem, ale to nie wszystko, obrazy nie padają ofiarami bankructw państw i przedsiębiorstw, jak to jest w przypadku obligacji czy akcji. Inwestorzy najchętniej wybierają właśnie znane obrazy. Im bardziej znanym i sławnym malarzem jest ich autor i im są starsze, tym ich cena jest wyższa. W takim przypadku wzrasta również zysk w przypadku późniejszej odsprzedaży. Dawne malarstwo gwarantuje także niższe ryzyko inwestycji. Można bowiem zapoznać się z tym, jak zmieniały się ceny danego obrazu na przestrzeni lat. Pozwala to wyciągnąć odpowiednie wnioski, co do wysokości ewentualnego zarobku.

Odpowiedź jest jednogłośna, obrazy to dobra inwestycja, ale należy pamiętać by kupować je rozsądnie.

Gdzie znaleźć obrazy do zakupu?

Obrazy do zakupu możemy znaleźć w wielu miejscach. Dawniej na targowiskach ze starociami i antykami było ich pełno, wciskano je ludziom, twierdząc, że mają dużą wartość. Jednak większość sprzedawców to byli oszuści, a sprzedawane przez nich obrazy nie miały żadnych wartości. Kolejnym miejscem są aukcje w internecie na stronach gdzie każdy może tak naprawde sprzedawać co chce, albo po prostu sprzedawać coś, czego nawet nie jest posiadaczem. Najbardziej bezpiecznym miejscem do zakupu obrazu przez internet są galerie sztuki online. Znajdziesz tam obrazy, których wartość została wyceniona przez specjalistów i nie natniejsze się na oszustów czy naciągaczy. Advena-art.com jest w posiadaniu obrazów znanych artystów jak i tych młodych, którzy dość nie dawno zaczęli swoją karierę.

Czy cena obrazów rośnie w czasie?

W wywiadzie z Krzysztofem Musiałem – absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz prestiżowej podyplomowej szkoły biznesu INSEAD w Fontainebleau pod Paryżem, czytamy: “… w obecnej sytuacji na polskim rynku sztuki można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma cen za wysokich. Rynek ten bowiem rozwija się tak bardzo dynamicznie, że nawet jeśli dziś zapłacimy za coś drogo, nawet jeśli wydawać się nam będzie, że przepłaciliśmy, to już jutro okaże się, że to po prostu była okazja!”. Potwierdza to oczywiście wielu innych inwestorów, którzy swoje pieniądze lokowali w obrazach, a dziś nie żałują żadnej wydanej złotówki.

Zakup dzieł młodych artystów, a rosnąca popularność

Rynek dzieł sztuki w Polsce nieustannie rośnie. Prace polskich twórców cieszą się sporym zainteresowaniem i stale zyskują na wartości. Inwestorów nie brakuje. Tylko w ubiegłym roku rynek dzieł sztuki w Polsce urósł o ponad trzydzieści procent. Obecnie, jego wartość wynosi trzysta osiemdziesiąt milionów złotych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com