Czy można przeprowadzić rekrutację pracowników poza firmą?

Czy rekrutacja pracowników powinna być przeprowadzana przez firmę, która w przyszłości zagwarantuje im zatrudnienie? Może się wydawać, że właśnie takie rozwiązanie jest najbardziej naturalne, okazuje się jednak, że nie wszystkie firmy z niego korzystają. Co więcej, istnieje szereg argumentów, które przemawiają za tym, aby właśnie takie podejście uznać w pewnych okolicznościach za bardziej zrozumiałe.

Gdy rekrutacja jest problemem

W pewnych okolicznościach zorganizowanie procesu rekrutacyjnego przez firmę, która poszukuje pracowników, wydaje się zadaniem niemal niemożliwym do wykonania. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy pracownicy są potrzebni natychmiast i nie ma tu znaczenia to, czy mowa jest o osobach wykonujących relatywnie proste czynności, czy też o specjalistach. Firmy zwykle nie dysponują bazami danych osób poszukujących zatrudnienia. Owszem, mogą się opierać na dokumentach pozostawionych przez osoby, które nie uzyskały pracę, bazowanie na nich bywa jednak dość ryzykowne. Z jednej strony, większość tych osób ma już inną posadę i zwykle nie chce mieć wiele wspólnego z firmą, która wcześniej uznała je za mało atrakcyjne. Z drugiej, mowa o osobach, które z jakiegoś powodu nie przeszły procesu rekrutacyjnego, trudno więc oczekiwać, że teraz zaskoczą pozytywnie.

Problem z rekrutacją pojawia się także wówczas, gdy w firmie brakuje odpowiednich struktur, a nie jest to wcale sytuacja rzadka. Brak rąk do pracy zmusza do zmiany firmowej strategii, należy jednak liczyć się z tym, że stworzenie działu HR, który będzie działał na wysokim poziomie, nie jest wcale zadaniem prostym. Zwykle wymaga czasu, należy przy tym liczyć się z tym, że niedoświadczeni pracownicy będą popełniać mniejsze i większe błędy, zanim zaczną działać w sposób satysfakcjonujący.

W poszukiwaniu alternatywy

Jeśli jednak rekrutacja pracowników w firmie, która ma ich zatrudnić, nie zawsze jest dobrym pomysłem, trudno nie zadać sobie pytania o to, jakie inne rozwiązanie mogłoby się sprawdzić. Jedną z opcji w takim przypadku jest nawiązanie kontaktu z agencją zatrudnienia. Ta dysponuje nie tylko kadrami, które są w stanie poradzić sobie z rekrutacją nawet na bardzo wymagające stanowisko, ale i z aktualizowanymi bazami danych osób poszukujących zatrudnienia. Gdy w grę wchodzi rekrutacja pracowników ATERIMA jest w stanie zaproponować proces szybki i skuteczny, przez cały czas pozostając w kontakcie ze zleceniodawcą. Firma może też pomóc w znalezieniu specjalistów, jest też w stanie poradzić sobie z rekrutacją dotyczącą zatrudnienia za granicą.

Polecamy:
Rekrutacja IT – jak długo trwa i czy można ją przyspieszyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com