Czy można nadpłacać kredyt gotówkowy? Czy warto to robić?

Wiele osób ma dylemat – nadpłacać kredyt czy oszczędzać? A może warto przeznaczyć środki na inwestycje? Nie ma jednej odpowiedzi na takie pytanie. Wiele zależy od sytuacji, warunków kredytu, wysokości raty czy też Twoich oszczędności. Poniżej wyjaśniamy, czy warto i jak nadpłacać kredyt.

Jeśli wahasz się, czy korzystniej będzie spłacić kredyt, czy może oszczędzać albo zainwestować pieniądze, postaramy się doradzić. Kredyt obciąża przez kilka, kilkanaście lub nawet przez kilkadziesiąt lat budżet domowy.

Jeśli zyskasz nowe środki, otrzymujesz dodatkowe pieniądze, np. w postaci darowizny, spadku czy z dodatkowej pracy, możesz je dowolnie spożytkować – m.in. dokonać nadpłaty kredytu.

Spłata zobowiązania wcześniej niż ustalony z bankiem termin oznacza mniejsze comiesięczne obciążenie domowego i budżetu. Nie bez znaczenia jest też odzyskanie pełnej zdolności kredytowej.

Inflacja rośnie, rady kredytów też

Czasy mamy trudne – nastało spowolnienie gospodarcze, inflacja rośnie, podobnie jak ceny produktów i usług. W dodatku wiele razy podniesiono stopy procentowe, co oznacza dla większości kredytobiorców trudności ze spłatą zobowiązania.

Od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc podnosiła stopy Narodowego Banku Polskiego, by walczyć z rosnącą inflacją. Niestety jest to związane z wysokością rat kredytów. Wpływają na wysokość stawek WIBOR, które służą do szacowania wysokości oprocentowania kredytów i pożyczek w złotówkach razem z marżą banku. Rok 2023 to już kolejny rok, w którym musimy walczyć z inflacją i rosnącymi stopami procentowymi.

Czy obecnie warto nadpłacić kredyt gotówkowy?

Spłata kredytu jest rozłożona na raty kapitałowo-odsetkowe. Każdy, kto bierze w banku kredyt, otrzymuje harmonogram spłaty. To spis dni w miesiącu, kiedy należy wpłacić ratę. Składa się ona z części kapitałowej i odsetkowej.

Mając wolne środki, można jednak zdecydować się wpłatę większej sumy zamiast wyznaczonej przez bank raty. Na https://cash-credit.pl znajdziesz więcej porad finansowych i dowiedz się, czy nadpłacanie kredytu gotówkowego się opłaca.

Wszystko zależy od Twojej własnej sytuacji – przede wszystkim od tego, ile masz kredytu do spłaty. Poza tym musisz sprawdzić, czy za wcześniejszą spłatę części zobowiązania bank nie naliczy opłat dodatkowych. Weź też pod uwagę, czy posiadasz poduszkę finansową, czyli środki zapewniające Ci finansowe bezpieczeństwo na tzw. czarną godzinę i trudne, niespodziewane sytuacje.

Na wcześniejszą spłatę kredytu w warunkach wysokich stóp procentowych może zatem zdecydować się ktoś, kogo po prostu stać na taki ruch. Jeśli masz zgromadzone oszczędności i w dodatku możesz sobie pozwolić na spłatę zobowiązania lub jego części przed ustalonym z bankiem terminem, warto to zrobić.

Dodatkową zachętą są do tego wakacje kredytowe. Są one dobre na nadpłatę kapitału. Złym pomysłem jest przeznaczyć zaoszczędzone środki na racie na bieżącą konsumpcję. Warto wtedy pieniądze, które miałyby stać się kolejną ratą kredytu, przeznaczyć na jego nadpłatę.

Nadpłacić kredyt czy może oszczędzać?

Alternatywą może być oszczędzanie pieniędzy. To dobra opcja, jeśli chcesz zbudować bezpieczną i rozsądną poduszkę finansową. W różnych sytuacjach – na przykład gdy masz rodzinę – lepiej nie ryzykować utraty kapitału (całości albo jego części).

Do wyboru jest wiele bankowych produktów inwestycyjnych. Jednak inwestowanie związane jest z mniejszym lub większym ryzykiem. Trzeba przyznać, że kredyty w złotówkach są znacznie droższe, ale dzięki temu stało się atrakcyjniejsze i bardziej opłacalne oszczędzanie na kontach oszczędnościowych oraz na lokatach.

Godny rozważenia jest także zakup obligacji skarbowych emitowanych przez państwo. Papiery wartościowe to bezpieczne instrumenty finansowe – są dobrym wyborem dla osób, które nie chcą ponosić dużego ryzyka.

Jednak przy wysokiej inflacji dochody z kont oszczędnościowych czy lokat są mniejsze, gdyż są one „zjadane” przez ceny. W dodatku zyski z tych produktów są obciążone podatkiem od zysków kapitałowych.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/lepiej-nadplacic-kredyt-czy-inwestowac-dodatkowe-pieniadze-co-sie-bardziej-oplaca
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-nadplacac-kredyt-gotowkowy
  3. https://muratordom.pl/aktualnosci/wakacje-kredytowe-a-nadplata-kredytu-jakie-sa-skutki-nadplacania-kredytu-co-z-odsetkami-aa-dto1-J4ex-zK4o.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com