Czy krematorium to dobra inwestycja?

W kwestiach związanych z chowaniem zmarłych można w naszym kraju zauważyć niektóre trendy, które przychodzą do nas z Zachodu. Jednym z nich jest kremowanie ciał zmarłych i pochówek nie w trumnach, a w specjalnie do tego przygotowanych urnach. Z perspektywy zarządców cmentarzy to dobre rozwiązanie, dzięki czemu można nieco ograniczyć powierzchnię nekropolii, które w dużych miastach rozrastają się z prędkością światła i stają się niewystarczające dla potrzeb dużych społeczności.

Wiele osób, szczególnie w jesieni życia, poświęca sporo czasu na przygotowanie wielu kwestii związanych z ich pogrzebem. Choć, oczywiście, są to trudne rozmowy, szczególnie dla ich bliskich, warto potraktować je poważnie, gdyż kwestie związane z pogrzebem nalezą często do ostatniej woli zmarłego.

Niektóre osoby planują, w czym mają być pochowane, inne życzą sobie konkretnego miejsca pochówku czy jego formy. W ostatnim czasie bardzo popularne jest kremowanie ciał zmarłych, które w wielu innych krajach jest na porządku dziennym, jednak u nas dopiero od kilkunastu lat jest stosowane na większą skalę. Choć i tak trzeba przyznać, że zdecydowana większość zmarłych chowana jest w trumnach, kremowanie nadal należy do usług niszowych na rynku zakładów pogrzebowych.

Niewiele krematoriów, coraz więcej potrzeb

Kremowanie ciał zmarłych nie jest u nas zbyt popularne. Krematoria obecnie znajdują się jedynie w kilku miastach Polski. Aby skremować ciało, konieczny jest więc jego transport w jedną stronę, a następnie przewiezienie z powrotem urny z prochami. Wydłuża to niestety czas wszystkich przygotowań. Sprawdzone usługi oferuje między innymi krematorium Olimp, które realizuje kremowanie ciał zmarłych z różnych regionów kraju. Usługi realizowane są szybko, sprawnie oraz z dbałością o poszanowanie zarówno zmarłego, jak i jego rodziny w tym trudnym dla niej czasie.

Czy urny z prochami zastąpią tradycyjny pochówek?

Choć krematoria w naszym kraju powstają dosyć powoli, jest niemal pewne, że tego rodzaju usług będzie coraz więcej. Rośnie bowiem liczba osób, które decydują się na kremowanie ciał swoich bliskich zamiast tradycyjnego pochówku z dużą trumną, a co za tym idzie – z koniecznością wykupienia dosyć dużej powierzchni na cmentarzu. Dzięki kremowaniu ciał możliwy jest pochówek kilku zmarłych z jednej rodziny w jednym grobie.

Kremowanie to także korzystna perspektywa dla zarządców cmentarzy. W wielu miastach jest dosyć spory problem z rozrastaniem się nekropolii i znalezieniem dla nich odpowiedniego miejsca. Dzięki kremowaniu i pochówku urn, a nie trumien, możliwe jest ograniczenie tej powierzchni. W najbliższym czasie można wiec się spodziewać, że zapotrzebowanie na usługi kremowania ciał z pewnością będzie rosło.

Artykuł przygotowano wspólnie z portalem https://centrum-pogrzebowe.pl/krematorium-bialystok/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com