Czy kable do miernika mogą pomóc Ci stać się elektronikiem?

kable do miernika

Pewnie wielu czytelników niniejszego tekstu zajmuje się elektroniką jako hobby. Być może majstrujecie przy komputerach od dziecka a programowaniem od czasu, gdy skończyliście 10 lat. Pewnie jednak każdy czuje tę trudną do zrozumienia dla innych różnicę, która oddziela komputerowego freaka od wykształconego samodzielnie elektronika, któremu wystarczy dobra lutownica, parę drobnych elementów i podpięte kable do miernika, aby praktycznie z niczego wyczarować bardzo zaawansowane urządzenia.

To właśnie miernik elektryczny jest najczęściej pierwszym urządzeniem, które wzbudza zainteresowanie młodego człowieka tym, co jest zaklęte w tych magicznych pudełkach, które czasem psują się bez powodu i trzeba płacić sporo pieniędzy za ich ponowne uruchomienie. Widok diody, tranzystora czy nawet mocno skomplikowanego układu scalonego raczej nie należy do szczególnych przeżyć. Tymczasem miernik elektryczny jest urządzeniem, które od razu pozwala coś zaobserwować i samodzielnie zinterpretować wyniki tych obserwacji. I tak właśnie zaczyna się coś, co bardzo szybko może przerodzić się w prawdziwą pasję. Wielu elektroników do tego stopnia jest zakochanych w swojej pracy, że w rzeczywistości nigdy o niej w ten sposób nie pomyśleli i zawsze traktują elektronikę jako swoją pasję i hobby.

Same kable do miernika nie wystarczą

To oczywiste, że nawet najlepszy na świecie miernik, który będzie posiadał najbardziej zaawansowane funkcje i będzie wyposażony w najbardziej precyzyjne kable do miernika, to zaledwie początek zainteresowania czymś, co dopiero po dokładniejszym poznaniu może stać się prawdziwą pasją. Dlatego najlepiej jest zacząć od jakiegoś gotowego zestawu. Przykładem mogą być różne zestawy do montażu urządzeń elektronicznych, które są dostępne w sklepach dla majsterkowiczów, lub na przykład zestawy Arduino, które można zamówić przez Internet. Arduino to bardzo ciekawy projekt edukacyjny, którego celem jest nie tylko zapoznanie z podstawami elektroniki, ale również nauka programowania oparta na projektach z 15 schematami i wszystkimi podzespołami, które są potrzebne, aby nauczyć się podstaw funkcjonowania układów oraz sterowania nimi.

Nie trzeba się obawiać zbyt wysokiego poziomu wymaganych umiejętności, gdyż producenci zestawu zakładają, że użytkownik ma bardzo małe doświadczenie. Jak szybko można się przekonać, zestaw ma również tę dodatkową zaletę, że wszystko odbywa się przy użyciu płytki stykowej bez lutowania. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że cała zabawa rozbije się o brak umiejętności lutowania. Wszystkie 15 projektów z zestawu startowego Arduino można wykonać w ciągu kilku wieczorów i weekendów, co nie znaczy, że wszystkie są naprawdę łatwymi projektami. Każdy z nich ma inną przydatność i pozwala zapoznać się z różnymi zastosowaniami ciekawych połączeń i funkcjonalności zastosowanych podzespołów.

Istnieją oczywiście inne popularne zestawy do nauki elektroniki, ale zazwyczaj są one zbyt szczegółowe, a przez to bardzo wymagające, lub zbyt uproszczone i nic nie wnoszące, a przez to mało praktyczne.

Jeśli masz już lutownicę, miernik i dobre kable do miernika

Jeśli pierwsze zapoznanie się z podstawowymi układami elektronicznymi zakończyło się sukcesem, istnieje kilka narzędzi i materiałów, których prawdopodobnie będziesz potrzebować wkrótce po tym, aby móc tworzyć bardziej solidne i trwałe gadżety.

Oto rzeczy, których początkujący elektronicy używają w zasadzie codziennie.

Organizer na podzespoły — zbierzesz nieprzyzwoitą ilość malutkich drobiazgów i różnych podzespołów. To prawdopodobnie stąd bierze się męskie przyzwyczajenie do chomikowania i przekonanie, że „to się jeszcze może kiedyś do czegoś przydać”. Ile masz w domu różnych organizerów, które już zapełniłeś?

Lutownica, drut do lutowania i środek czyszczący — w końcu przyjdzie czas tworzenia czegoś, czego będzie można używać przez dłuższy czas. Dlatego w końcu trzeba będzie się nauczyć lutować. Wbrew pozorom, to wcale nie jest jakieś bardzo skomplikowane działanie. Jeśli masz dobrą lutownicę i dobrego nauczyciela, możesz opanować tę sztukę nawet w jeden dzień.

Trzecia ręka i kable do miernika z krokodylkami — gdy próbujesz zlutować małe rzeczy razem, często brakuje jeszcze jednej ręki, która coś przytrzyma i specjalnych zaczepów na kablach, aby same się trzymały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com