Czy jest możliwa tańsza energia dla firm?

W 2022 r. ceny prądu wzrosły średnio o 24% w stosunku do roku poprzedniego. Jest to zmiana szczególnie dotkliwa dla właścicieli przedsiębiorstw, ponieważ energia dla firm zawsze była droższa od tej dystrybuowanej do gospodarstw domowych. Czy osoby prowadzące własną działalność są więc bezwzględnie skazane na wysokie rachunki za prąd, a może istnieje jakiś sposób, aby nieco obniżyć opłaty?

Dlaczego energia dla firm jest taka droga?

Nim przejdziemy do zastanawiania się jak sprawić, aby energia dla firm była tańsza, pomyślmy, co dokładnie sprawia, że prąd przemysłowy jest wyceniany dla podmiotów biznesowych jako droższy. Dlaczego przedsiębiorcy nie mogą płacić rachunków zbliżonych do osób prywatnych? Wyjaśnieniem są zasady ustalone przez polski Urząd Regulacji Energetyki. Na czym polegają?

Urząd Regulacji Energetyki to główny podmiot w kraju, który zajmuje się ustalaniem progów cen taryf. Można więc stwierdzić, że to właśnie URE odpowiada także za to, że energia dla firm jest droższa. Decyzja o wyższych cenach prądu dla biznesu to pokłosie kilku kwestii. Po pierwsze chodzi o następstwo mocy umownej, które wynika z indywidualnych umów między przedsiębiorcami a dostawcami energii.

Gdy biznes decyduje się na podjęcie współpracy z dystrybutorem musi zadeklarować jakiej maksymalnej ilości energii w kilowatach będzie potrzebować, a firma energetyczna potwierdzić, że jest w stanie sprostać wymaganiom. Jak łatwo się domyślić, biznes potrzebuje znacznie większych dostaw prądu od gospodarstwa domowego, a zatem musi płacić nijako dodatkowo za to, że inny podmiot jest w stanie mu zawsze odpowiednią ilość tego medium dostarczyć. Jakie inne czynniki decydują o tym, że energia dla firm jest droga?

Inną sprawą, która odciska piętno na cenach prądu przemysłowego jest to, iż nikt nie może kontrolować po jakiej stawce energia dla firm jest sprzedawana przez dystrybutorów. Wynika to z zasad wolnego rynku. W konsekwencji tego, dostawcy zwykle nieco zawyżają cenę energii przemysłowej. Ostatnim zjawiskiem bezpośrednio wpływającym na koszt prądu w przedsiębiorstwie to wdrożenie tzw. opłaty mocowej, która obowiązuje od 2021 r., która ma służyć zebraniu środków na modernizację elektrowni w Polsce.

Tańsza energia dla firm – najlepsze sposoby

Z przedstawionych powyżej danych wynika, że obecnie przedsiębiorcy ponoszą znacznie wyższe opłaty od gospodarstw domowych, bo energia dla firm jest zwyczajnie droga. W jaki sposób chociaż częściowo obniżyć rachunki? Poznaj kilka najlepszych sposobów.

Nie od dziś wiadomo, że cały świat zmierza w kierunku ekologizacji. Przemiany najszybciej dzieją się w Unii Europejskiej. Wszystkie podmioty wychodzące naprzeciw zielonej reformie są nagradzane m.in. w formie mniejszych rachunków. Jeśli więc prowadzisz firmę, która wykorzystuje bardzo dużo urządzeń napędzanych prądem, koniecznie zadbaj o to, aby wymienić dotychczas użytkowane narzędzia na energooszczędne. Taki zabieg ma wiele plusów. Najważniejsze jest jednak, iż choć de facto energia dla firm korzystających z ekologicznych sprzętów nie jest tańsza, to dbające o środowisko podmioty różnicę poczują w budżecie, gdyż rachunki za prąd staną się realnie niższe.

Pozostałe sposoby na to, aby energia dla firm była tańsza również opierają się na ekologicznym trendzie. Biznesy, które mogą sobie pozwolić na większe inwestycje powinny postawić swoje własne, niewielkie elektrownie zasilane odnawialnymi źródłami energii. Mniejsi przedsiębiorcy mogą natomiast przemyśleć kwestię paneli fotowoltaicznych, które są ostatnio bardzo popularne wśród Polaków.

Energia dla firm – podsumowanie

Jak zatem widzisz, energia dla firm nie zawsze musi być skrajnie droga. Wystarczy, że wdrożysz kilka kluczowych innowacji do swojego biznesu, a prawdopodobnie uda Ci się na stałe obniżyć rachunki za prąd. Oczywiście podjęcie decyzji o tego rodzaju zmianach wymaga dysponowania określonymi środkami na inwestycje, jednak współcześnie proekologiczne ruchy są mocno premiowane, dlatego z łatwością możesz starać się o dofinansowanie ze Skarbu Państwa lub Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com