Czy handel sezonowy jest opłacalny?

Czy biznes sezonowy się opłaca?

Większość firm działa przez okrągły rok. Są jednak obszary handlu i usług, na które popyt występuje jedynie przez pewną część roku. Czy zajmowanie się takim sezonowym biznesem jest opłacalne? Jak zarobić przez kilka miesięcy spore pieniądze? Okazuje się, że tak, pod warunkiem, że wszystko zostanie dokładnie przemyślane.

Czy biznes sezonowy się opłaca?

Większość firm działa przez okrągły rok. Są jednak obszary handlu i usług, na które popyt występuje jedynie przez pewną część roku. Czy zajmowanie się takim sezonowym biznesem jest opłacalne? Jak zarobić przez kilka miesięcy spore pieniądze? Okazuje się, że tak, pod warunkiem, że wszystko zostanie dokładnie przemyślane.

Najważniejszym elementem, nad którym trzeba się zastanowić rozważając otwarcie firmy działającej tylko w niektórych częściach roku jest branża. Wybór sprzedawanego towaru albo świadczonej usługi jest podstawą udanego interesu i wysokich zarobków. Dużą rolę w podjęciu tej decyzji odgrywa miejsce i czas, w którym firma ma działać. Idealnym okresem jest okres wakacyjny, w którym większość osób planuje urlopy i relaks szukając rozrywek, a młodzież ma dużo wolnego czasu.

Czym zająć się w sezonie letnim?

Najlepiej tym, czego ludziom brakuje w pozostałej części roku. Sezonowe owoce i warzywa cieszą się ogromnym popytem, ponieważ szybko znikają z rynku. Truskawki, porzeczki, wiśnie – sprzedadzą się w każdej cenie. Podobnie jest z innymi tego typu produktami. Dobrym wyborem są lody, jednak tutaj konkurencja jest ogromna. Potrzebna jest też choć podstawowa wiedza i naprawdę dobra jakość, aby przyciągnąć klientów.

Nie tylko produkty spożywcze mogą być dobrym pomysłem na sezonowy interes. Letnie ubrania są również bardzo dobrą opcją. Sukienki, topy i spodenki są zawsze potrzebne, a moda zmienia się bardzo szybko. Ubrania na lato kupione w zeszłym sezonie najprawdopodobniej nie będą spełniać obecnych trendów i pozostaną w szafie, dlatego to dochodowy i pewny biznes. Podobnie jest ze strojami kąpielowymi – moda ulega ciągłym zmianom i wpływom. Co roku na topie są inne modele i kolory. Warto więc zapoznać się z najnowszymi trendami. Można to zrobić na przykład przeglądając internetowe sklepy z bielizną lub np. na stronie liparie.pl znajdziemy modne stroje kąpielowe. Wiedząc co w tym sezonie jest najmodniejsze łatwiej będzie odnaleźć się na rynku i zdobyć wielu klientów, a co za tym idzie zarobić na sezonowym biznesie.

Formalności związane z założeniem firmy

Należy brać pod uwagę wszelkie formalności związane z założeniem firmy. Mimo, iż z założenia ma ona działać tylko w sezonie wszystkie opłaty, takie jak np. ZUS, trzeba uiszczać przez cały rok. Może to powodować pewne kłopoty, ponieważ przychody nie będę takie same co miesiąc, a działalność w okresie poza sezonem nie będzie przynosiła zbyt dużych zysków. Jednak dobrze przemyślany interes, odpowiednia reklama i atrakcyjne ceny towarów czy usług są w stanie zapewnić podczas trwania kilkumiesięcznego sezonu wystarczające dochody. Można też pokusić się o przebranżowienie i latem zająć się jedną rzeczą, a zimą poszukać innych sezonowych zajęć.

Rozkręcanie swojego sezonowego interesu nie musi być trudne i nieopłacalne. Jeśli zacznie się od dobrego pomysłu i przejdzie do realizacji z determinacją sukces jest w zasięgu ręki. Nie można zniechęcać się formalnościami ani trudnościami związanymi z pozyskiwaniem pierwszych klientów. Cały ten trud na pewno się opłaci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com