Zasilanie domu odnawialnym źródłem energii, takim jak fotowoltaika, może dać wiele korzyści. Będziesz mógł obniżyć swoje rachunki za media i czuć się komfortowo, wiedząc, że zmniejszając swój ślad węglowy, choć w niewielkim stopniu przyczyniasz się do poprawy ogólnego stanu planety. Abyś jeszcze bardziej optymistycznie patrzył na te sprawy, istnieją zachęty, które już wiele osób skłoniły do zainstalowania paneli słonecznych.
Oczywiście przejście na energię słoneczną wymaga również całkiem sporo planowania i gruntownego przemyślenia, szczególnie jeśli jesteś nowicjuszem w dziedzinie energii odnawialnej. Może to być nawet początkowo zniechęcające. Może być Ci trudno dokładnie określić, od czego zacząć, jakiego typu paneli fotowoltaicznych potrzebujesz i jak je w końcu zainstalować. Nie będziesz też wiedział, jak możesz upewnić się, że czerpiesz z nich możliwie najwięcej? Te i pewnie jeszcze inne pytania mogą pojawić się, gdy podejmiesz decyzję o przejściu na energię odnawialną. Na szczęście nie musisz wymyślać tych rzeczy od nowa. W tym krótkim artykule znajdziesz kilka informacji, które stanowią przedmiot wątpliwości ludzi dopiero poznających branżę.
Fotowoltaika wymaga specjalnego miejsca instalacji
Warto jeszcze przed zakupem paneli słonecznych upewnić się, że faktycznie masz odpowiednie miejsce na ich umieszczenie. Wiele osób decydujących się na montaż paneli słonecznych umieszcza je na dachach swoich domów. Nie zawsze jest to możliwe, bo starsze domy mogą wymagać dokonania napraw, modyfikacji, a nawet całkowitej wymiany dachu, zanim będzie na nich mogła zostać zainstalowana fotowoltaika.
Dzięki specjalnym stelażom panele słoneczne mogą być również instalowane na podwórkach w odpowiednio wybranych i dostosowanych miejscach. Jeśli dysponujesz taką powierzchnią, jest to całkiem niezła alternatywa, jeśli w Twoim przypadku montaż na dachu jest zbyt kosztowny lub z innych powodów niewykonalny.
Bez względu na to, gdzie ostatecznie zdecydujesz się zainstalować panele fotowoltaiczne, będziesz z pewnością dążyć do tego, by uzyskać dla nich optymalne ustawienie. Najlepiej zorganizować wszystko tak, by skierować panele słoneczne na południe, ponieważ z tego kierunku będą otrzymywać najwięcej światła światło w ciągu całego dnia.
Fotowoltaika to tylko jeden z rodzajów paneli
Nie wszystkie panele słoneczne są takie same. Najpierw zastanów się, czy chcesz mieć fotowoltaiczne panele słoneczne – inaczej znane jako solarno-elektryczne, czy chcesz mieć panele termiczne. Fotowoltaika jest popularniejsza i znacznie bardziej rozpowszechniona. Ten system wykorzystuje ogniwa słoneczne do bezpośredniego przekształcania światła słonecznego w możliwą do zastosowania w dowolny sposób energię elektryczną. Panele termiczne z kolei wykorzystują swoje lustra do skupiania światła słonecznego i są zwykle używane do podgrzewania wody na potrzeby domu. Z doświadczenia wynika, że panele fotowoltaiczne są znacznie bardziej wszechstronne i trwalsze.
Oprócz rodzaju panelu słonecznego, który chcesz zainstalować, musisz również rozważyć sporo innych spraw. To decyzje, które podejmujesz właściwie przy każdym większym zakupie: wydajność urządzeń, ich trwałość i gwarancję, jakiej udziela producent. Wiele paneli fotowoltaicznych może się pod tymi względami znacznie różnić i tylko niektóre panele będą dopasowane do twoich konkretnych wymagań. Przed podjęciem decyzji koniecznie przeprowadź własną analizę rynku i poszukaj sprawdzonego dostawcy, korzystając z doświadczeń innych użytkowników. W ten sposób staniesz się posiadaczem dokładnie takiej instalacji, jaką chciałeś mieć.
Dokładnie przeanalizuj wszystkie wydatki
Nawet pobieżne rachunki pokazują, że fotowoltaika pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie czasowej. Z rachunków wynika też jasno, że im dłużej pozostaniesz przy tym odnawialnym źródle energii, tym więcej zaoszczędzisz. Istnieją jednak pewne koszty, które należy wziąć pod uwagę, zanim zobaczysz, jak maleją twoje rachunki za energię. Instalacja paneli wymaga poniesienia początkowego kosztu zakupu paneli, który może być dość wysoki. Zastanów się, czy możesz zapłacić za ten wydatek od razu, czy też będziesz musiał sfinansować zakup. Upewnij się, że uwzględniasz oprocentowanie i sposób, w jaki będzie ono naliczane w miarę upływu czasu.