Już 300 tysięcy terminali płatniczych otrzymali polscy przedsiębiorcy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Celem programu jest upowszechnienie płatności bezgotówkowych zwłaszcza w sektorze MŚP oraz w niewielkich punktach handlowych, usługowych oraz gastronomicznych. Jeśli nie masz jeszcze terminala płatniczego i zastanawiasz się, czy warto przystąpić do Programu Polska Bezgotówkowa, poznaj cztery największe korzyści!
Przystąp do Programu Polska Bezgotówkowa i otrzymaj terminal za darmo!
Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się przystąpić do programu Polska Bezgotówkowa, może otrzymać darmowy terminal płatniczy. Jakie warunki trzeba spełnić? Wystarczy, że otwierasz nowy biznes lub w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w twojej placówce nie była dostępna możliwość płatności bezgotówkowych. Co więcej, bez żadnych opłat można otrzymać do trzech terminali na punkt, a jeśli ktoś prowadzi sieć liczącą mniej niż pięć placówek, może dostać terminal do każdej z nich. Przez cały pierwszy rok dostęp do terminala jest całkowicie darmowy!
Terminal w ramach fundacji Polska Bezgotówkowa – bez opłat i prowizji przez rok
Na tym jednak nie kończą się wymierne korzyści finansowe. Za transakcje na terminalu płatniczym przez dwanaście miesięcy lub do osiągnięcia obrotu 100 tysięcy złotych nie są naliczane prowizje ani żadne inne opłaty. Przedsiębiorca może więc ten czas potraktować jako próbę i przetestować, czy w przypadku jego biznesu zaoferowanie płatności bezgotówkowych poprawiło wyniki finansowe i czy warto dać możliwość dokonywania takich płatności klientom w przyszłości. Firma nic nie ryzykuje, może tylko zyskać!
Terminal płatniczy to szansa na pozyskanie dodatkowych klientów
Według najnowszych danych NBP udział transakcji bezgotówkowych na rynku wynosi już 43% – płatność gotówką dotyczy pozostałych 57%. Gotówka wciąż jest więc wykorzystywana chętniej, ale jeśli spojrzy się na trend wieloletni widać, że to płatności bezgotówkowe są przyszłością. Warto wspomnieć, że jeszcze w 2005 roku dysproporcja na korzyść gotówki wynosiła 2% do 98%. Co więcej, według badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2019” aż 8% osób w naszym kraju w ogóle nie korzysta już z gotówki! Co z tego wynika? Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych i nawet za małe, codzienne zakupy czy w lokalnej kawiarni chcą płacić kartą lub zbliżeniowo. Ta tendencja będzie się jeszcze pogłębiać. Brak terminala w punkcie może być równoznaczny z utratą klienta, ale jeśli się go posiada, z całą pewnością można liczyć na pozyskanie nowych konsumentów. Zwłaszcza jeśli konkurencja w najbliższej okolicy jeszcze nie zdecydowała się na ten krok!
Dzięki fundacji Polska Bezgotówkowa sklep może rozszerzyć zakres usług
Terminal w punkcie handlowym służy przede wszystkim do bezgotówkowych płatności, ale można wykorzystać go również do zaoferowania swoim klientom dodatkowych usług. Na przykład zakupu doładowania do telefonu z wydrukiem z terminala lub wypłat gotówki (tak zwany cashback). Dzięki temu można liczyć na to, że klienci, wchodząc, zrobią dodatkowe drobne zakupy. Warto pamiętać, że terminal może przyjmować płatność w karcie podpiętej do konta innego niż złotówkowe, więc można obsługiwać nim również transakcje obcokrajowców, którzy akurat nie mają polskiej waluty. Takie rozwiązanie jest wręcz idealne dla punktu czy sklepu w popularnej miejscowości turystycznej.
Jak otrzymać terminal w ramach Programu Polska Bezgotówkowa?
Aby przystąpić do Programu Polska Bezgotówkowa, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej jednego z dostawców terminali. Warto wybrać wiarygodnego i sprawdzonego partnera, aby na korzystnych warunkach kontynuować współpracę po rocznym okresie preferencyjnym. Bez wątpienia warto wybrać PKO Bank Polski. Wystarczy wejść na stronę: https://www.pkobp.pl/firmy/konta/rachunki/terminal/ i podać podstawowe informacje. W pełni funkcjonalny terminal płatniczy w sklepie lub punkcie usługowym pojawi się w ciągu kilku dni od chwili akceptacji wniosku.