Czego jeszcze nie wiesz o inteligentnych budynkach?

Żyjemy w czasach, w których nowoczesne rozwiązania technologiczne są na porządku dziennym. Inwestujemy w najróżniejsze instalacje, panele słoneczne, systemy alarmowe, czy też kamery monitoringu. Większość z tych rzeczy kupujemy jednak oddzielnie, a to może wiązać się ze znacznie większymi kosztami – kwestia funkcjonalności również jest tutaj częstą kwestią sporną. Sterowanie wieloma urządzeniami z osobna może być bardzo uciążliwe i zabierać sporo czasu. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które jest w stanie poprawić funkcjonalność domu i znacząco zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej i eksploatacji budynku, mogą być tutaj systemy smart dla domu.

Jak to jest zrobione?

Inteligentny budynek to jeden wielki system (centrala), który łączy w sobie poszczególne podzespoły. Jest to zbiorcza nazwa dla urządzeń oraz systemów, które zalicza się do automatyki budynkowej. Można nimi sterować za pomocą inteligentnych przycisków, paneli dotykowych lub urządzeń mobilnych – poprzez dedykowaną systemowi aplikację.

Inteligentny budynek (z angielskiego „smart home”) to taki system, którym można swobodnie sterować, wydawać mu polecenia i który integruje się z poszczególnymi procesami zachodzącymi w środowisko domowym.

Inteligentny budynek – czym może mnie zaskoczyć?

Jeżeli chodzi o działanie – na jakiej podstawie funkcjonuje system smart dla budynku – to w dużej mierze odpowiada za nie koncepcja Internetu Rzeczy („Internet of Things”, IoT). Koncepcja ta zakłada, iż urządzenia, które znajdują się w budynku i są podłączone do jednej głównej centrali, mogą wzajemnie się ze sobą komunikować – mogą się z nimi skomunikować również sami domownicy (użytkownicy), wydając im polecenia.

Dla wielu osób podłączenie inteligentnych rozwiązań dla budynku może być skomplikowanym procesem, który w dodatku pochłania duże sumy pieniędzy. W rzeczywistości jednak, zarówno uruchomienie całej instalacji, jak i jej obsługa, są niezwykle proste i nie pochłaniają zawrotnych kwot. Wręcz przeciwnie – jednorazowy wydatek daje gwarancję oszczędności rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych rocznie.

Produkty inteligentnego budynku

Tak jak już wcześniej wspomniano, na inteligentny budynek składa się wiele różnych komponentów – mogą je oferować setki różnych producentów. Można je podzielić na komponenty funkcjonalne oraz sterujące, ale także na takie, które posiadają funkcje: zabezpieczające (system alarmowy), klimatyczne (stacja pogodowa), czy też multimedialne (inteligentny odtwarzacz plików audio).

Podstawowymi komponentami, które wchodzą w skład instalacji smart dla budynku, są przede wszystkim:

  • inteligentne czujniki ruchu, które wykrywają również takie anomalie, jak zalanie, pożar, czy też ulatniający się gaz,

  • inteligentne przyciski, panele oraz piloty IR, które pozwalają na zdalne sterowanie całym systemem,

  • inteligentne gniazdka elektryczne, systemy alarmowe, oświetlenie, ogrzewanie i wiele więcej.

Aby dom był jak najbardziej funkcjonalny, można również zdecydować się na indywidualne rozmieszczenie poszczególnych komponentów. Firmy specjalizujące się w instalacji takich rozwiązań smart bardzo często oferują również integrację systemu z urządzeniami, które już znajdują się w budynku – automatykę budynkową można bardzo łatwo połączyć ze standardowym wyposażeniem budynku, bez konieczności wprowadzania większych zmian.

To bardzo dobre rozwiązania, szczególnie dla osób, które wykazują się ograniczoną mobilnością ruchową, są niepełnosprawne, ale także dla emerytów oraz tych wszystkich osób, które cenią sobie wygodę, funkcjonalność oraz wysokie bezpieczeństwo. Inteligentny budynek zapewnia to wszystko – wystarczy tylko po niego sięgnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com