Coworking Kraków I Jak wygląda takie biuro w praktyce?

Czym jest coworking

Pierwszy raz z terminem coworkingu zetknąłem się na zagranicznych forach internetowych kilka lat temu. Zaciekawiła mnie koncepcja wynajmowania biurka, a nie biura, z których osobami nie znamy. Dla osób wynajmujących przestrzeń coworkingową jednym ze wspólnych mianowników jest to, że są w większości freelancerami, którzy mogą pracować zdalnie. Niestety, ale z jakichś powodów nie mają takiej możliwości pracy w domu.

biuro typu open space wykorzystywane do coworkingu

Coworking w Krakowie z mojej perspektywy

Jako grafik komputerowy prowadzę własną jednoosobową działalność gospodarczą. Zlecenia dostaję głównie poprzez polecenia od poprzednich klientów. Długo zastanawiałem się, nad rozwiązaniem problemu z miejscem, gdzie mógłbym pracować.

Na początku starałem się pracować w domu, jednak było to niezmiernie trudne. Brak wyraźną granicą pomiędzy przestrzenią domową a pracą zaczął mi mocno przeszkadzać. Czas, który miałem przeznaczać na pracę często rozmazywał mi się z na obowiązki domowe. Po narodzinach syna tylko przez chwilę myślałem, że uda się to wszystko pogodzić, jednak było coraz trudniej.

W związku z brakiem możliwości pracy z domu zacząłem rozglądać się za nieruchomościami do wynajęcia. Chciałem od samego początku znaleźć biuro w centrum Krakowa w związku, z tym że czasem muszę odwiedzić klientów, a nie chcę stracić cennego czasu na dojazdy. Wynajęcie niewielkiego dobrze prezentującego się biura w centrum Krakowa wiąże się z głównie dwoma problemami; zbyt wysoką ceną bądź bardzo dużym zainteresowaniem ze strony wynajmujących, przez co oferty szybko są nieaktualne.

stanowisko pracy w biurze coworkingowym

Coworking jak wygląda praktyka?

Po dłuższym czasie poszukiwań przypomniałem sobie o coworkingu i pomyślałem, że może być to idealne rozwiązanie dla mnie. W internecie znalazłem firmę, która wynajmuje przestrzeń coworkingową na Rynku Głównym w Krakowie.

wirtualne biuro WarszawaW związku z dużą elastycznością oferty skorzystałem z usługi na miesiąc, aby spróbować, w jakim stopniu będzie mi to odpowiadało. Koszt wynajęcia biurka była bardzo konkurencyjna Byłem pozytywnie zaskoczony tym, że jedyne co potrzebuje zabrać do pracy to laptop. Firma coworkingowa zapewniła dostęp do łącza światłowodowego, w razie potrzeby również do drukarki.

Pierwszy miesiąc pokazał mi, że był to świetny wybór. Moja produktywność znacząco wzrosła dzięki możliwości skupienia wyłącznie na pracy. Zaoszczędziłem też sporo czasu na dojazdach do klientów dzięki centralnemu położeniu w Krakowie.

Podjąłem więc dłuższą współpracę z biurem coworkingowym.

Pracując odkryłem dodatkowe atuty, związane z przebywaniem w biurze z osobami z całkowicie innych branż. Miałem możliwość nawiązania kontaktów zawodowych z osobami, które np. zajmowały się projektowaniem stron i potrzebowały grafika. W związku z tym ciągle rosła ilość zamówień a co za tym idzie, po prostu więcej pieniędzy wpadało na moje konto.

W ofercie firmy coworkingowej znalazłem też możliwość założenia wirtualnego biura. Tak prestiżowy adres, jak Rynek Główny w Krakowie podniesie prestiż naszej firmy i przyciągnie dodatkowych zleceniodawców.

Kilka razy zdarzyło mi się, że moi klienci z innych miast, chcieli spotkać się osobiście w Krakowie, aby omówić szczegóły zamówienia. Nie z każdym klientem można spotkać się w kawiarni, dużych klientów chciałbym przyjąć w biurze. Na szczęście w ofercie firmy znalazłem również możliwość wynajęcia sali konferencyjnej, która idealnie nadaje się na dłuższe spotkania biznesowe z klientami. Dzięki temu, że salę szkoleniową można wynajmować na pojedynczy dzień, jest to świetny sposób na szybkie zorganizowanie szkolenia czy spotkania.

Moje podsumowanie

laptop jako jedyne narzędzie którego potrzebujesz do pracy

Uważam, że wynajęcie biura coworkingowego było jedną z najlepszych decyzji, jakie podjąłem. Dzięki nowym kontaktom moja firma systematycznie zwiększa ilość klientów, a co za tym idzie moje dochody. Biurko wynająć można nawet na jeden dzień, dzięki takiej elastyczności nie musiałem martwić się długoterminowymi umowami. Często również poprzez duża różnorodność osób, które pracują w takim biurze, miałem okazję rozwiązać problem, który trapił mnie od dłuższego czasu. Wszystko dzięki spojrzeniu z innej perspektywy osoby, która nie zajmuje się grafiką komputerową na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com