Copywriting SEO – co to jest i dlaczego jest tak istotnym elementem działań marketingowych?

Pojęcie copywritingu dla wielu osób dziś jest nadal nie do końca zrozumiałe. Kojarzy się z pisaniem do internetu, ale gdyby zapytać, na czym dokładnie polega, niewielu udzieliłoby wyczerpującej odpowiedzi. Copywriter copywriterowi nierówny – nie tylko pod względem umiejętności, ale również zakresu obowiązków. Warto bowiem odróżnić copywriting jako taki od copywritingu SEO. Ten drugi to element pozycjonowania stron w sieci.

Copywriting – co to w ogóle jest?

Jeśli zapytasz kogoś o to, kim jest copywriter, a on odpowie, że to osoba, która zajmuje się pisaniem – będzie mieć rację. Jeśli odpowie, że to ktoś, kto pisze do Internetu – też będzie mieć rację. Copywriterem jest więc osoba, która pracuje ze słowem pisanym – nie tylko w sieci.

Copywriter zajmuje się tworzeniem wszelkiego rodzaju tekstów: haseł i sloganów, newsletterów, scenariuszy reklam czy spotów radiowych, a także treści na broszury, plakaty i inne materiały promocyjne.

Copywriting jest więc tworzeniem wszelkiego rodzaju treści i scenariuszy. Katalog zadań copywritera jest w zasadzie niczym nieograniczony. To osoba, która musi mieć otwarty i lotny umysł, a także znać zasady tworzenia różnych form literackich.

Specyficzną, za to zyskującą na znaczeniu niemal z miesiąca na miesiąc działką copywritingu jest SEO – copywriting, związany ściśle z tworzeniem treści do publikacji w sieci.

Na czym polega copywriting SEO?

SEO to – najprościej mówiąc – optymalizacja stron pod algorytmy wyszukiwarek. Szeroki wachlarz działań optymalizacyjnych strony i treści jest podejmowany po to, by zwiększyć widoczność witryny w sieci.

Jej techniczna strona (także sklepu internetowego) to jedna kwestia, druga – to poprawnie stworzone pod kątem SEO treści, które się na niej znajdują. Algorytmy wyszukiwarek “wyłapują” z tekstu o wiele więcej aspektów niż może się wydawać.

Jeszcze jakiś czas temu tekst “pod SEO” kojarzył się po prostu z umieszczaniem określonych fraz kluczowych w treści. Dziś działania optymalizacyjne tekstu są szerzej zakrojone. Bardziej wymagające stały się nie tylko roboty wyszukiwarek, ale także sami użytkownicy.

Bardzo ważnym elementem działań SEO jest również linkowanie z innych serwisów do strony docelowej. Właśnie po to tworzy się blogi zapleczowe.

Elementem działań SEO będą więc przede wszystkim:

  • teksty na stronę główną i zakładki;
  • teksty na bloga;
  • opisy produktów.

Co daje copywriting – SEO?

Optymalizacja witryny pod kątem SEO w dużej mierze zależy od nasycenia wartościowymi treściami – nie tylko pod kątem wyszukiwarek, ale także użytkownika.

Tekst powinien odpowiadać na zapytanie z wyszukiwarki maksymalnie wyczerpująco. “Zadowolony” będzie wówczas zarówno algorytm jak i użytkownik. Merytoryczna treść jest równie ważna pod kątem budowania wizerunku danej marki.

Samo “sprowadzenie” użytkownika na stronę poprzez kliknięcie w link to jedno. Witryna musi być zapełniona taką treścią, dzięki której internauta będzie chciał na niej pozostać i kupić towar lub skorzystać z usług.

Reasumując: copywriting SEO pomaga w dotarciu do nowych użytkowników, dzięki udzielaniu merytorycznej odpowiedzi na zapytanie z wyszukiwarki. W znacznym stopniu pomaga również zwiększyć widoczność strony, plasując ją w pierwszych kilku wynikach wyszukiwania.

Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy bez obecności i budowania wizerunku w sieci. To właśnie w Internecie szuka się informacji i usług. Copywriting – SEO pomaga wyróżnić się na tle konkurencji, zdobyć ruch na stronie a w konsekwencji – nowych klientów.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com