Co wpływa na zdolność kredytową w przypadku kredytów hipotecznych?

Kredyt hipoteczny to jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań finansowych w polskich bankach. Tego typu kredyty są zaciągane z zamiarem kupna nieruchomości. Większość z nas decyduje się na kredyt hipoteczny, ponieważ nie jest w stanie nabyć mieszkania na własność z własnych środków. Należy pamiętać, że aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny, należy posiadać zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest bardzo ważnym czynnikiem, który jest brany pod uwagę przez banku przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Zdolność kredytowa jest uzależniona od przynajmniej kliku czynników.

Wysokość wynagrodzenia i systematyczność otrzymywania dochodów w głównej mierze decydują o ocenie naszej zdolności kredytowej. Wysokie wynagrodzenie sprawia, że banki lepiej oceniają naszą zdolność. Z wysokością dochodów powiązany jest parametr Debt to Income. Jest to wysokość całościowego zadłużenia w stosunku do dochodów. Banki za wielkość graniczną przyjmują wartość 30%. Oznacza to, że banki nie udzielą nam kredytu, jeśli nasze zobowiązania stanowią więcej niż 30% naszych dochód. Warto zaznaczyć, że dochody kredytobiorcy to nie tylko środki finansowe pochodzące z pracy zarobkowej, ale także np. zyski z aktywów finansowych.

Dochody i forma zatrudnienia

Z dochodami jakie otrzymujemy związana jest forma zatrudnienia – czy inaczej rodzaj umowy o pracę. Banki chętniej udzielają kredytów osobom, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony. Jest to najstabilniejsza forma zatrudnienia. Inne rodzaje umów, także są respektowane, jednak wpływają na gorszą ocenę zdolności kredytowej. W tej chwili, również umowy zlecenie oraz umowy o działo umożliwiają zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Na zdolność kredytową wpływa ma wartość majątku kredytobiorcy. Zaciągając kredyt hipoteczny wymagane jest odpowiednie zabezpieczenie. Najczęściej jest to nieruchomość, którą nabywamy na kredyt. Inne aktywa kredytobiorcy, takie jak oszczędności czy też dobra trwałego użytku również są brane pod uwagę przy ocenie zdolności.

Zdolność kredytowa uzależniona jest także od sytuacji „osobistej” kredytobiorcy. Mowa tu np. o stanie cywilnym, czy też wielkości gospodarstwa domowego, w którym żyje kredytobiorca.

Aby znaleźć dobrą ofertę banku, polecamy sprawdzić ten ranking kredytów mieszkaniowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com