Do kategorii nieruchomości komercyjnych można zaliczyć budynki, które służą prowadzeniu działalności gospodarczej, a także uzyskiwaniu zysków, dzięki wynajmowaniu innym przedsiębiorcom, kiedy to są one kupowane pod inwestycje.
Do kategorii nieruchomości komercyjnych można zaliczyć budynki, które służą prowadzeniu działalności gospodarczej, a także uzyskiwaniu zysków, dzięki wynajmowaniu innym przedsiębiorcom, kiedy to są one kupowane pod inwestycje. W zdecydowanej większości obiekty te są to jednak niezamieszkałe.
Niektóre z lokali są częściowo wynajmowane w celach komercyjnych, a część jest przeznaczona do wynajmu mieszkania. W tej sytuacja mowa o budynkach mixed-used. Tego rodzaju budynki to m.in.
- biura,
- magazyny klasy A,
- galerie,
- hotele,
- punkty usługowe, jak parkingi, czy restauracje i handlowe, do których można zaliczyć m.in. supermarkety, a nawet całe miasteczka handlowe, a także każde inne miejsce, w którym prowadzona działalność, której głównym celem jest generowanie dochodu.
- działki pod zabudowę.
Do tego rodzaju nieruchomości można zaliczyć budowle niezależnie od klasy, jak również wielkości powierzchni, a także układu konstrukcji.
Nieruchomości komercyjne – w jaki sposób odbywa się ich wycena?
Wycena nieruchomości komercyjnej jest dokonywana przez rzeczoznawcę, który to dokonuje szczegółowej analizy. Istnieją dwie różne metody na dokonanie wyceny. Pierwsza z nich to wycena na podstawie podejścia dochodowego. W tym wypadku przyjmuje się, że głównym czynnikiem wpływającym na wartość danej nieruchomości jest generowany przez nią dochód. W zależności od specyfiki danego obiektu wykorzystywane są dwa różne sposoby na obliczenie wartości.
Sprawdź też czym jest Property Management i Facility Management – Zarządzanie Nieruchomościami Komercyjnymi
W przypadku pomieszczeń biurowych lub magazynów jest to metoda inwestycyjna, gdzie brana pod uwagę jest dochody z dzierżawy bądź wynajmu. Z kolei, jeśli chodzi o takie miejsca, jak kina, hotele, a także restauracje wykorzystywana jest metoda zysków, gdzie podstawę do obliczeń stanowi dochody uzyskane w ramach prowadzonej w nich działalności gospodarczej.
Metoda dochodowa wyceny cieszy się największą popularnością. Z kolei druga z metod zwana porównawczą wymaga od rzeczoznawcy znajomości cen transakcyjnych. Porównywane mogą być dwie podobne nieruchomości, a także kilkanaście różnych podobnych obiektów znajdujących się w pobliżu.
Wycena nieruchomości komercyjne – w jakich sytuacjach należy ją wykonać?
Tego rodzaju wycena musi być obowiązkowo wykonana w przypadku kupna, a także sprzedaży nieruchomości komercyjnej. Wycena na podstawie podejścia dochodowego jest szczególnie przydatna w przypadku planowania najmu inwestycyjnego. Dzięki niej można precyzyjnie ocenić, czy dany obiekt ma potencjał do generowania dochodu. Dzięki temu inwestor może zadbać o własne bezpieczeństwo finansowe i dowiedzieć się, kiedy potencjalnie będzie mógł oczekiwać zwrotu zainwestowanych pieniędzy.
Z kolei dla osoby sprzedającej nieruchomość komercyjną właściwa wycena pozwala na większe zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców, sprzedaż po cenie zgodnej z wartością realną oraz możliwość szybkiego znalezienia kontrahenta. To również możliwość poznania realiów stale zmieniającego się rynku, a tym samym możliwość szybszej sprzedaży nieruchomości.
Wynajem komercyjny nieruchomości – co warto wiedzieć?
Inwestorzy coraz chętniej wybierają nieruchomości komercyjne. W tym wypadku lokale są wynajmowane na dłuższy okres trwający kilka lat. Taka praktyka cieszy się szczególną popularnością w największych miastach na terenie kraju. Wynajmowane mogą być zarówno całe galerie, jak i niewielkie powierzchnie w celu prowadzenia sklepu, czy salonu fryzjerskiego.
W przypadku wynajmu nieruchomości w celach komercyjnych z perspektywy osoby wynajmujące obiekt ważną kwestią jest atrakcyjna lokalizacji. Z kolei czynnikiem, który nie odgrywa tak istotnej roli, jak w przypadku wynajmu tradycyjnego jest właściwy wystrój, ponieważ najemcy zazwyczaj decydują się na samodzielne umeblowanie. W przypadku najmu komercyjnego cechą charakterystyczną jest fakt, że przynajmniej jedna ze stron zawierających umowę jest osoba fizyczna, która będzie prowadziła w danym miejscu działalność gospodarczą lub osoba prawna. Warto również zwrócić uwagę na sam przedmiot umowy. W tym wypadku będą to nieruchomości użytkowe.
AXI IMMO Group
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
t. +48 22 111 000 1