Światłowody to na współczesnym rynku usług telekomunikacyjnych jedna z najatrakcyjniejszych i najpopularniejszych ofert. Określa się je mianem technologii przyszłości, która nieustannie się rozwija. Korzystać z niej może obecnie coraz więcej użytkowników – zarówno komercyjnych, jak i indywidualnych. Co zatem warto wiedzieć na jej temat?
Czym jest światłowód?
O światłowodzie mówi się przeważnie w kontekście łączy internetowych, niemniej technologia ta umożliwia przekazywanie także sygnałów telefonicznych i telewizyjnych oraz znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, np. w medycynie. Światłowód jest przezroczystą strukturą o zamkniętym charakterze, wykonaną z włókna szklanego i wykorzystywaną do propagacji światła jako nośnika informacji. Funkcję medium transmisyjnego w światłowodzie pełni włókno światłowodowe – jego średnica jest nieznacznie większa od średnicy ludzkiego włosa. Pierwszy światłowód telekomunikacyjny powstał w 1977 r. i miał 9 km długości.
Prędkość pobierania
Bezpieczny internet w Krakowie czy w innym mieście kojarzy się właśnie ze światłowodem. To w głównej mierze zaleta licznych jego zalet. Jedną z nich jest najwyższa prędkość pobierania osiągająca nawet 1 Gb/s. Dzięki temu z punktu widzenia użytkowników korzystanie z łącza światłowodowego jest niezwykle komfortowe. Strony ładują się błyskawicznie, nie ma problemów z buforowaniem, a obraz się nie zacina. W domu poprzez sieć Wi-Fi z internetu może jednocześnie korzystać kilka osób – i to bez zakłóceń.
Prędkość wysyłania
Podobnie jak prędkość pobierania, tak i prędkość wysyłania – czyli tzw. upload – jest w przypadku światłowodu na bardzo wysokim poziomie. Parametr ten ma ogromne znaczenie w szczególności dla tych użytkowników, którzy w sieci udostępniają pliki odznaczające się sporymi rozmiarami lub używają internetu do streamowania.
Światłowód a stabilność połączenia
Kolejną przesłanką przemawiającą za tym, aby mieć światłowód, jest niezawodna stabilność połączenia. Także i pod tym względem światłowód wyróżnia się na tle innych połączeń internetowych. Wynika to m.in. ze znakomitej odporności światłowodu na niesprzyjające warunki pogodowe oraz zakłócenia elektromagnetyczne czy radiowe. Świetna jakość sygnału nie jest zależna od tych czynników.
Awarie
Łącze światłowodowe jest cenione również za bardzo niską awaryjność. Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii jest praktycznie bliskie zeru, ponieważ przewody stosowane w omawianej technologii nie nagrzewają się i nie iskrzą. Nie ma więc ryzyka, że ulegną uszkodzeniu np. wskutek pęknięcia czy przegrzania. Tym samym na awarie są w dużo mniejszym stopniu narażone urządzenia podpięte do sieci.
Dostęp do sieci
Ważnym powodem, dla którego warto zdecydować się na łącze światłowodowe, jest nielimitowany dostęp do internetu. Nie trzeba zatem obawiać się ograniczeń, jeśli chodzi o transfer danych. Brak limitów w tym zakresie daje szerokie pole do popisu – nawet wtedy, gdy z internetu w domu korzysta w tym samym czasie kilka osób.