Co to jest pożyczka prywatna?

W zasadzie większość osób doskonale wie, czym są kredyty bankowe i pożyczki pozabankowe, potrafi też wskazać różnice między nimi. Trochę gorzej przedstawia się wiedza w zakresie pożyczek prywatnych, które mimo rosnącej popularności, ciągle wydają się mniej znane. Warto jednak poznać dobrze tę formę zobowiązania finansowego, która niejednokrotne okazuje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują mniejszej bądź większej kwoty, natomiast ich zdolność kredytowa nie wygląda zbyt dobrze.

Czym jest pożyczka prywatna?

Sama zasada funkcjonowania pożyczek jest prosta i zrozumiała dla każdego. Chodzi o sytuację umowy dwustronnej, kiedy jedna strona pożycza określoną sumę pieniędzy, a druga zobowiązuje się do jej zwrotu na ściśle ustalonych prawach. W przypadku pożyczki prywatnej nie dostajemy pieniędzy od instytucji bankowej albo pozabankowej firmy finansowej, ale od osoby fizycznej. Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma znaczenia, czy stroną, która otrzymuje pieniądze będzie osoba prywatna, firma czy też organizacja. Mówiąc wprost – pieniądze przechodzą “z ręki do ręki” bez wielu zbędnych pośredników żądającego wysokich prowizji. Nie ma też większego znaczenia kondycja finansowa osób proszących o daną kwotę i możliwe będzie uzyskanie pomocy nawet w dość ciężkim położeniu. Tego typu forma pozwala na pożyczki z komornikiem, kiedy tradycyjne instytucje finansowe na pewno odmówią ich przyznania.

Raczej rzadko znamy osoby dysponujące odpowiednią kwotą, aby nas poratować w potrzebie, więc najlepiej skorzystać z oferty jednego z portali internetowych, np. https://concash.pl/, które pozwalają nawiązać kontakt pomiędzy potencjalnymi pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami w celu umówienia się na daną kwotę pieniędzy oraz warunki i termin spłaty. To bardzo wygodna i korzystna dla obu stron forma transakcji. Co ważne, pożyczka prywatna nie ma żadnych limitów, jak w przypadku tradycyjnych instytucji finansowych. Można pożyczyć zarówno niewielką kwotę, jak i sumy pozwalające na zakup mieszkania czy rozkręcenie jakiegoś interesu. Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania, a także faktycznych możliwości finansowych pożyczkodawców. Ich, tak naprawdę, nie interesuje cel, na jaki potrzebujemy pieniędzy. Istotne będzie jedynie, aby spłacać całe zadłużenie w wyznaczonym terminie.

Czy potrzebne są jakieś dokumenty?

Konkretne zasady współpracy pomiędzy pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami opracowywane są indywidualnie. Może się zdarzyć, że ktoś zażyczy sobie weksli, ustanowienia zabezpieczenia w formie hipoteki bądź przedstawienia zaświadczenia o dochodach. Jakaś forma weryfikacji możliwości spłaty zadłużenia prawdopodobnie będzie konieczna. Trzeba jednak podkreślić, że nie ma jakichś odgórnie narzuconych norm i wszystko precyzuje się w indywidualnych ustaleniach. Dlatego jest możliwa pomoc finansowa dla osób posiadających komornika albo wpisy w rejestrach dłużników. Pożyczki bez BIK i KRD stają się tym samym dostępne, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że nie wszyscy będą chętnie dawać swoje pieniądze w takiej sytuacji.

Oczywiście zawsze powinno się sporządzić umowę, która stanowi dokument zabezpieczający dla obu stron. Umowa musi zawierać rzetelne dane zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy, a także dokładną kwotę zaciągniętego zobowiązania finansowego oraz warunki spłaty długu. Wszystkie zapisane ustalenia muszą być wyrażone w sposób jasny i przejrzysty, aby nie było żadnych wątpliwości, kiedy pieniądze muszą zostać oddane i co grozi w razie opóźnień bądź zaniechania spłaty. Warto podkreślić, że umowa chroni również pożyczkobiorcę przed nieuczciwym naliczaniem odsetek albo ukrytymi opłatami. Jedno jest pewne – zawsze należy wnikliwie przyjrzeć się wszystkim zapisom umowy, aby później nie było żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Zalety i wady pożyczek prywatnych.

Przypuszczalnie jeszcze nikt nie wymyślił idealnego produktu finansowego, który zadowoliłby wszystkich i dotyczy to również różnego rodzaju pożyczek. Jednakowoż, bardzo łatwo wskazać plusy pożyczki prywatnej. Przede wszystkim będzie to łatwa dostępność i elastyczność. Serwisy internetowe zajmujące się tą formą zobowiązań finansowych niezwykle ułatwiają znalezienie tych, którzy są skłonni zaproponować określoną kwotę pieniędzy. Jeżeli wśród rodziny, przyjaciół i znajomych nie ma takich osób, to internet jest idealnym sposobem na szybkie pożyczenie i to nawet całkiem sporej sumy. Co ważne, ta forma zobowiązania finansowego umożliwia zaciągniecie pożyczki również tym, którzy nie mają na to szans w bankach i instytucjach pozabankowych. Pożyczka z komornikiem nie jest prosta, ale możliwa, podobnie jak otrzymanie pożyczki bez BIK lub sprawdzenia w innych rejestrach dłużników. W przypadku pożyczek prywatnych można liczyć na indywidualne ustalenia tak, aby obie strony transakcji miały satysfakcję. Ci, którzy oferują pieniądze mogą uzyskać całkiem niezłe oprocentowanie, a osoby zaciągające zobowiązanie są w stanie osiągnąć korzystniejsze warunki niż w banku.

Jednak zawsze trzeba pamiętać, że zadłużenie nigdy nie spłaci się samo. Warto wcześniej przemyśleć możliwości spłaty, aby uniknąć kłopotów z terminowym regulowaniem zadłużenia. Nie wolno też zaniedbać sporządzenia przejrzyście napisanego kontraktu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Lepiej być nadmiernie ostrożnym niż lekkomyślnym, a zwłaszcza w przypadku kwestii finansowych. Kiedy obie strony zadbają o dwoje interesy, to pożyczka prywatna okaże się naprawdę korzystnym rozwiązaniem.

Polecamy:
Pożyczka pozabankowa – czy cena to jedyne kryterium?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com