Co to jest nitowanie i na czym polega?

Nowoczesne techniki łączeniowe i montażowe stosowane w budownictwie i innych przemysłach muszą koncentrować się na szybkości i pewności. Dlatego taką popularność zdobywa technika nitowania, w której za pomocą prostego urządzenia i niewielkich elementów łączących można dokonać naprawdę wiele w bardzo krótkim czasie. Sprawdź, na czym polega nitowanie i czy jest to technika, którą możesz wprowadzić do swojej pracy i zaoszczędzić dzięki temu sporo czasu.

Czym są nity i na czym polega nitowanie

Nity to niewielkie, najczęściej metalowe elementy łączące. Mają kształt metalowej szpilki z łbem na jednym końcu i cylindryczny trzonkiem zwanym ogonem na drugim. Nity zwykle wykonane są ze stali lub aluminium, choć czasem mogą być także wykonane z tworzyw sztucznych. Stosuje się je do łączenia elementów konstrukcyjnych różnej wielkości wszędzie tam, gdzie ważna jest szybkość i łatwość przeprowadzenia montażu. Bardzo ważną cechą nitowania jest fakt, że do uzyskania połączenia wymagany jest dostęp tylko z jednej strony łączonych powierzchni. Nitowanie przeprowadza się również najczęściej tam, gdzie nie można spawać ze względu na temperaturę lub inne ograniczenia.

Nitowanie odbywa się dzisiaj znacznie szybciej, a sam proces jest znacznie łatwiejszy niż w przeszłości dzięki wprowadzeniu nitownic. Te niewielkie urządzenia sprawiły, że niepotrzebne stały się młoty lub specjalne prasy, za pomocą których wykonywano jeszcze całkiem niedawno proces nitowania. Oczywiście różne nity mogą wymagać różnych urządzeń, ale zwykle praca jednego typu ogranicza się do stosowania jednego typu nitownicy. Bogatą ofertę nitów i urządzeń nitujących można uzyskać od firmy Norsteel. Specjalistyczne rozwiązania, które polecają zatrudnieni w niej fachowcy, wielokrotnie pozwoliły inwestorom na znaczne oszczędności czasowe i finansowe. 

Dlaczego i kiedy warto wybrać połączenie nitowane

W przeciwieństwie do zaawansowanych technik łączenia, do których należy na przykład spawanie, nitowanie można przeprowadzić nawet w warunkach domowych, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Nie oznacza to oczywiście, że nitowanie jest techniką tylko dla amatorów. Jednak w ten sposób można ze sobą łączyć różne materiały, których nie da się połączyć klejem lub innymi prostymi technikami ze względu na oczekiwanie większej trwałości i wytrzymałości uzyskanego połączenia. Za pomocą nitowania można na przykład połączyć ze sobą elementy wykonane ze skóry lub tworzyw sztucznych, których powierzchnie są odporne na klej.

Maszyny dla twojej firmy – w co warto zainwestować?
Druk na szkle – gdzie można go wykorzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com