Co należy zrobić, aby zmienić pracę?

O zmianie pracy myślimy z wielu różnych powodów – może to być planowana zmiana miejsca zamieszkania, chęć zwiększenia zarobków, czy brak satysfakcji z realizowanych zadań. Wypalamy się, coś w nas pęka, potrzebujemy świeżości. Już przed podjęciem decyzji ostatecznej powinniśmy zacząć analizować, co dzieje się na rynku w naszej branży i przeglądać oferty. Jak właściwie zmienić pracę i gdzie szukać propozycji?

Kiedy przychodzi czas na zmianę pracodawcy?

We wstępie wspomnieliśmy ogólnie o powodach zmiany pracy. Planowana zmiana miejsca zamieszkania to argument oczywisty – długi dojazd do firmy, jeszcze dłuższy powrót w godzinach szczytu na drogach nie jest atrakcyjną perspektywą. Jednak czy warto decydować się na zmianę, jeśli argumentem jest chęć zwiększenia zarobków, czy zawodowe wypalenie? – Oczywiście. Nie sugerujmy się krążącymi opiniami malkontentów, że w Polsce trudno jest znaleźć dobrą pracę, więc lepiej trzymać się kurczowo etatu, nawet jeśli jest kiepski. Gdy zależy nam na wyższych zarobkach, szukajmy firm, które proponują lepsze oferty. Zawsze jest szansa, że uda nam się takie znaleźć. Naprawdę nie warto też zmuszać się na dłuższą metę do pracy, która nas nie satysfakcjonuje, która nas denerwuje, stresuje, której po prostu z jakichś powodów nie lubimy. W pracy spędzamy zwykle 8 godzin, 5 dni w tygodniu, a po powrocie do domu nie potrafimy się całkowicie odciąć od negatywnych myśli. To sygnał, że czas na zmiany.

W jaki sposób podejść do zmiany pracy?

Ogólne zasady są proste: lepiej nie rzucać pracy obecnej przed znalezieniem nowej, nie chwalić się współpracownikom, że planujemy zmianę i przygotować własną ofertę dla nowej firmy. Mówiąc o własnej ofercie mamy na myśli przede wszystkim dopracowanie CV i listu motywacyjnego. Czasem wydaje nam się, że pewne informacje nie są na tyle istotne, by umieszczać je w naszym curriculum vitae, tymczasem w oczach osoby rekrutującej będzie to duży atut. Jeśli chodzi o list motywacyjny, unikajmy sztampowych schematów. Jak mówi nam przedstawiciel agencji pracy Beetsma, w list warto wpleść zdania „od siebie”, na przykład wyjaśnić, dlaczego chcemy zmienić pracę czy wytłumaczyć, dlaczego nie pracujemy w wyuczonym zawodzie, co często się zdarza. Kolejna kwestia to miejsca, w których najlepiej szukać ofert pracy. Każdy, kto choć raz spotkał się z działem ofert Powiatowych Urzędów Pracy doskonale wie, że nie jest to najlepsze miejsce. Ofert jest niewiele, ponieważ umieszczenie ogłoszenia jest dla pracodawcy bardziej czasochłonne niż umieszczenie go na popularnym portalu, dodatkowo wiele firm słusznie zakłada, że do takich ogłoszeń zaglądają przede wszystkim osoby bezrobotne, a więc mniej potencjalnych pracowników. Pracy lepiej więc szukać właśnie na dużych portalach, a najlepiej w agencjach pracy. W profesjonalnych agencjach pracy mamy pewność, że oferty są sprawdzone, a potencjalni pracodawcy solidni. Gdy znajdziemy interesującą nas ofertę, wypełniamy formularz aplikacyjny lub kontaktujemy się z wybranym oddziałem. Jeśli żadna propozycja nie wpadnie nam w oko, to nic straconego – możemy wysłać swoje CV, a być może agencja znajdzie dla nas odpowiednią ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com