Co mówią przepisy BHP o pomieszczeniach sanitarnych w zakładzie pracy?

Wygląd i wyposażenie łazienek i innych pomieszczeń sanitarnych w miejscu pracy to kwestie, które są regulowane przepisami bhp, a także znajdują się w zapisach przepisów pracy. Warto więc dbać o to, by łazienki i sanitariaty były odpowiednio wyposażone, dobrze się prezentowały i nie powodowały żadnych problemów z funkcjonowaniem

Każdy pracownik, bez względu na to, gdzie pracuje i na czym polegają jego obowiązki zawodowe, ma prawo do korzystania z łazienki w czasie swojej pracy. Nie da się bowiem wytrzymać kilku czy nawet kilkunastu godzin bez możliwości skorzystania z toalety. Przede wszystkim toalety powinny znajdować się w pobliżu miejsca wykonywania pracy. Przepisy określają te odległości dosyć konkretnie i co do metra. W przypadku biurowców zwykle nie ma z tym problemu. Sporo jest jednak pracowników, którzy swoje obowiązki wykonują gdzieś na otwartej przestrzeni na świeżym powietrzu. Wtedy problem z toaletami może być dosyć poważny. Przykładowo na placach budowy trudno o dobrze wyposażoną łazienkę. Wtedy jednak pracodawca powinien zadbać między innymi o toalety przenośne, wyposażone w podstawowe akcesoria, a także w bieżącą wodę.

Liczba toalet dopasowana do potrzeb

W dużych biurowcach toalety powinny znajdować się na każdym piętrze. Jeśli na którymś nie ma łazienek, pracownicy powinni mieć dostęp do toalet co najwyżej piętro wyżej lub niżej. Niedopuszczalne jest, by osoby zatrudnione musiały przejść w poszukiwaniu toalety cały budynek. Liczba toalet w łazienkach powinna być dopasowana do liczby osób pracujących. Na każde 20 osób powinna przypadać jedna kabina z toaletą. W łazience musi również znajdować się pomieszczenie przechodnie między korytarzem a kabinami z muszlami klozetowymi. Jest to wnętrze, w którym znajdować się powinny wygodne umywalki z bieżącą, ciepłą wodą, a także lustra, dozowniki do mydła czy suszarki do rąk. Dozownik do mydła to praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się o wiele lepiej niż ustawione na umywalkach mydła w płynie. Suszarki również są lepszą alternatywą dla zwykłych ręczników papierowych. Umożliwiają higieniczne wysuszenie rąk, a jednocześnie można dzięki nim uniknąć bałaganu związanego z użytkowaniem papierowych ręczników.

Łazienki dobrze zaplanowane

Planując wystrój i wyposażenie biura, a także generalne prace remontowe, nie należy zapominać o łazienkach. Muszą one być odpowiednio wykonane i wyposażone, a także bezawaryjne. Jeśli urządzenia i akcesoria łazienkowe są awaryjne, często się psują, powodują problemy z użytkowaniem, warto jak najszybciej wymienić je na nowe. To ważne nie tylko z perspektywy wygody pracowników, ale również innych osób, które odwiedzają firmowe toalety. Nie zapominajmy, że z toalet w biurze często korzystają również klienci czy kontrahenci odwiedzający siedzibę firmy. Jeśli toalety będą się prezentowały raczej kiepsko, trudno liczyć na to, że cała firma będzie postrzegana jako profesjonalna i na wysokim poziomie. Inwestycja w remont i dostosowanie łazienki nie jest więc pieniędzmi straconymi, a czymś, co z pewnością zwróci się w postaci bezproblemowego, długotrwałego użytkowania.

Polecamy:
Szukasz profesjonalnych szaf pracowniczych dla swojego zakładu? Przedstawiamy ofertę firmy budo-ex.pl
6 kłamstw na temat odzieży ochronnej i ubrań roboczych BHP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com