Co daje zastrzeżenie marki w Amazon Brand Registry?

Jeśli zarejestrowałeś już swój znak towarowy to warto byś zwrócił uwagę na program Amazon Brand Registry. Z pewnością perspektywa uzyskania przewagi nad konkurentami jest dla ciebie kusząca, a ten program właśnie to umożliwia. W tym artykule wyjaśnię Ci co daje zastrzeżenie marki na Amazonie.

Profity płynące z rejestracji znaku towarowego

Przedstawię ci na początek kilka korzyści wynikających z rejestracji marki. Od strony formalnej robi się to poprzez zastrzeżenie znaku towarowego (nazwy lub logo) w odpowiednim Urzędzie Patentowym.

Najważniejsza korzyść jaka z tego wynika to fakt, że stajesz się prawdziwym właścicielem marki. Po rejestracji nikt już ci jej nie odbierze, a tym sam możesz ją w poczuciu bezpieczeństwa rozwijać. Zyskujesz także możliwość zgłoszenia sprzeciwu do rejestracji, blokując tym samym próby zastrzeżenia podobnych lub identycznych oznaczeń.

Wszelkie spory sądowe stają się po rejestracji znacznie prostsze. Nie musisz już wykazywać przed sądem jak długo działasz pod tą marką na rynku ani jakie produkty sprzedajesz. Wystarczy, że w sporze przedłożysz świadectwo ochronne, które jest dowodem posiadanych przez ciebie praw.

Inną istotną korzyścią jest możliwość blokowania konkurencji na Allegro lub Amazon. Dzięki rejestracji masz możliwość usunięcia ofert, które z naruszeniem prawa wykorzystują Twoją markę

To na czym chciałbym się skupić to liczne korzyści płynące z zastrzeżenia marki w Amazon Brand Registry.

Zobacz również:

Działalność z wykorzystaniem Amazon

Rosnąca popularność Amazon sprawiła, że już niedługo platforma ta pojawi się oficjalnie w Polsce jako Amazon.pl. Przygotowania do wejścia na rynek polski rozpoczęto bowiem już kilka lat temu. Całkiem prawdopodobne jest więc zwiększenie liczby polskich przedsiębiorców na platformie, którzy będą poszukiwać nowych możliwości sprzedaży swoich towarów. Dla firm posiadających zastrzeżoną markę jako znak towarowy powstał program Amazon Brand Registry. Zapewnia on właścicielom takich praw wiele profitów sprzedażowych.

Amazon Brand Registry – ochrona marki na Amazon

Amazon Brand Registry to program dla przedsiębiorców, którzy posiadają zarejestrowany znak towarowy. Daje on takie korzyści jak ochrona przed nieuczciwą konkurencją czy możliwość rozwoju sprzedaży i tym samym zdobycia solidnej przewagi nad konkurencją. Taki był cel i geneza tego programu. Poza walką z nieuczciwą konkurencją, która wykorzystuje naszą markę, program oferuje o wiele więcej.

Krok pierwszy – rejestracja znaku towarowego.

Podstawowym warunkiem udziału w Amazon Brand Registry jest posiadanie zarejestrowanego znaku towarowego.  Wiedz jednak, że Amazon nie respektuje znaków zarejestrowanych tylko w Polskim Urzędzie Patentowym. Jeśli chcesz być objęty programem to musisz zastrzec swoją markę w postaci unijnego znaku towarowego. Robi się to w EUIPO, czyli w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Nie musisz się jednak szczególnie martwić o formę swojego oznaczenia – akceptowane są znaki słowne oraz słowno-graficzne.

Rejestracja marki może przysporzyć ci trudności, a każdy błąd to mniejsza szansa na pozytywne przejście procedury rejestracyjnej. Co więcej, jeżeli Urząd odmówi ci rejestracji stracisz opłaty urzędowe. A te zaczynają się od 850 EUR. Pamiętaj również, że w tej procedurze właściciele wcześniejszych podobnych znaków zostaną przez EUIPO powiadomieniu o Twoim zgłoszeniu. Jeżeli uznają, że twój znak jest kolizyjnie podobny złożą sprzeciw. A to oznacza dla Ciebie dodatkowe koszty związane z procedurą sporną.

Możesz tego uniknąć korzystając z pomocy rzecznika patentowego. To nadal mało znany zawód prawniczy o ścisłej specjalizacji – własność przemysłowa. Rzecznik patentowym zweryfikuje czy twoja marka nadaje się do rejestracji. Jeżeli tak to zajmie się wszelkimi formalnościami.

Krok drugi – zastrzeżenie marki na Amazon

Po uzyskaniu świadectwa ochronnego znaku towarowego przechodzimy do kroku drugiego. Tutaj już zastrzeżenie marki na Amazon jest już dużo łatwiejsza. Konieczne jest wypełnienie formularza na stronie oraz dołączenie zdjęć produktów, które zamierzasz sprzedawać. W formularzu musisz także podać numer rejestrowego znaku towarowego, zasięg prowadzenia działalności gospodarczej, a także informacje o  urzędzie, który wydał świadectwo ochronne.

W ciągu 10 dni od wypełnienia formularza otrzymasz kod weryfikacyjny na podany przez ciebie adres e-mail. Wszystkie funkcje Amazon Brand Registry stają się dla ciebie dostępne po 2 dniach.

Jakie korzyści marketingowe daje udział w programie Amazona?

Firmy należące do programu Amazon Brand Registry mogą liczyć na liczne profity, takie jak możliwość lepszego promowania swoich produktów czy skuteczne zwalczanie nieuczciwych konkurentów. Pokaże ci jeszcze kilka innych zalet rejestracji marki na Amazon.

Twoja oferta w Buy Box

W Buy Boxie znajdują się podstawowe informacje na temat produktu. Według statystyk prawie 90% zakupów dokonywanych jest właśnie poprzez Buy Box. Nic dziwnego zatem, że każdy przedsiębiorca dąży do tego, by jego towary tam się znalazły. O tym decyduje jednak algorytm Amazon, biorący pod uwagę cenę, czas dostawy oraz opinie. Członkostwo w Amazon Brand Registry mocno zwiększa twoje szanse na pojawienie się w Buy Box.

Pełna kontrola stron twoich towarów

Ty sam decydujesz jakie opisy oraz zdjęcia twoich produktów znajdą się na stronie. Masz możliwość decydowania także o treściach ofert osób, które odsprzedają twoje towary.

Twój własny adres URL

Wbrew pozorom niezwykle istotna korzyść. Unikalny adres to kolejny czynnik wyróżniający cię na tle konkurencji. Ma to oczywiście wpływ na popularność twoich produktów.

Rozbudowany edytor treści

Bycie częścią programu to także możliwość uzyskania dostępu do nowych funkcji i narzędzi, jak Enhanced Brand Content. Dzięki temu znacznie urozmaicisz grafikę na swojej stronie, co na pewno przykuje uwagę potencjalnych klientów.

Amazon zachęca do wystawiania Ci opinii

Opinie na Amazon mają dla ciebie ogromne znaczenie – wypływają na widoczność twoich ofert. Amazon zachęca więc kupujących, poprzez Early Reviewer, do wystawiania opinii, w zamian oferując drobne nagrody w postaci kart podarunkowych. Wymogiem korzystania z tego udogodnienia jest oczywiście zastrzeżenie marki na Amazon.

Nowe formy reklamy

Zastrzeżenie marki w Amazon Brand Registry daje również możliwość tworzenia reklam nagłówkowych, które wyświetlane są nad kategoriami produktów. Dzięki temu rosną twoje zasięgi i tym samym sprzedaż.

Ochrona marki przed nieuczciwą konkurencją

Mimo rejestracji znaku towarowego inne osoby mogą swoimi działaniami naruszać twoje prawa. Amazon udostępnia ci więc specjalne narzędzie, pozwalające zgłaszać wszelkie naruszenia. Fakt posiadania przez ciebie praw do marki łatwo udowodnisz za pomocą świadectwa ochronnego.

Skuteczne wyszukiwanie naruszeń

By zgłosić naruszenie najpierw musisz wiedzieć o jego istnieniu. Członkowie Amazon Brand Registry mogą korzystać z systemów pozwalających szybko i łatwo je wyszukiwać, używając nazwy towaru lub marki czy zdjęcia.

Pomoc grup analizujących zgłoszenia naruszeń praw

Specjalne grupy będą zajmować się sprawdzaniem twoich zgłoszeń dotyczących naruszenia twoich praw. Będą one rozpatrywać je w jak najkrótszym czasie.

Ochrona przed nieuprawnionym wprowadzeniem towaru na rynek

Ochrona znaku towarowego działa na określonym terenie. Różne polityki cenowe firm, jak i różne jakości towarów i różne sposoby ich wytwarzania dla różnych krajów, mogą być przyczyną braku zainteresowania ich sprzedażą w niektórych krajach. Zatem jeśli dojdzie do sytuacji, gdy inna osoba rozpowszechnia twoje towary w państwach, w których nie prowadzisz działalności, to będzie to naruszenie twojego prawa, które będziesz mógł zgłosić.

Zastrzeżenie marki w Amazon Brand Registry – Podsumowanie

Coraz większa popularność platformy Amazon, zarówno wśród firm jak i wśród klientów, sprawia, że warto rozważyć dołączenie do programu Amazon Brand Registry. Ochrona marki na Amazon to dla ciebie szansa na ogromny wzrost sprzedaży poprzez wyróżnienie swoich produktów, a także zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Nie zapominaj, że wcześniej musisz uzyskać unijny znak towarowy. W tym chętnie pomoże ci doświadczony rzecznik patentowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com