Wypełnianie międzynarodowego listu przewozowego konieczne jest podczas wysyłania zarobkowego towaru za granicę. Choć dokument nie jest wymagany przepisami, stosuje go większość osób wysyłających towar. Można dzięki temu znacznie przyspieszyć obrót towarów, a jednocześnie zadbać o to, by wszystko odbywało się sprawnie i bez zbędnych problemów formalnych.
Międzynarodowy list przewozowy, nazywany w skrócie jest dokumentem, który jeszcze do niedawna występował wyłącznie w formie papierowej. I jak każdy papierowy dokument miał prawo się zagubić, zniszczyć czy uszkodzić podczas transportu. Te problemy nie istnieją, od kiedy jest możliwość korzystania z elektronicznego listu przewozowego. Wtedy wszystkie dane znajdują się w specjalnej aplikacji, jest do nich łatwy dostęp, dzięki czemu można natychmiast zajrzeć do informacji znajdujących się w liście. List przewozowy nie ma jednej, określonej formy, powinien jednak zawierać kilka istotnych elementów.
Co wpisać do listu przewozowego?
Jeśli zastanawiasz się, kto wypełnia cmr, warto wiedzieć, że nadawca, czyli osoba, która wysyła towar i kontaktuje się z przewoźnikiem. List jest tworzony w trzech identycznych egzemplarzach – po jednym dla nadawcy, odbiorcy i przewoźnika. W przypadku wersji elektronicznej można go sobie wygodnie pobrać. W CMR muszą znaleźć się dokładne informacje na temat nazwy i adresu nadawcy oraz odbiorcy, nazwy przewoźnika, rodzaju przewożonego towaru, jego ilości czy wagi, a także wartości. Potrzebne są również informacje dotyczące cła, a także wszelkich dodatkowych kosztów, jakie mogą pojawić się na etapie transportu. Warto wpisać również informacje dotyczące ubezpieczenia oraz szczególnych zasad przewożenia, jeśli takowe dotyczą wysyłanego towaru. Im dokładniej będzie CMR wypełniony, tym większa pewność, że cały proces transportu za granicę przebiegnie szybko i sprawnie, a także zgodnie z przepisami.
Warto korzystać z generatorów CMR
W sieci można znaleźć sporo dostawców, którzy mają w swojej ofercie generatory CMR. Najczęściej są to bardzo proste systemy z dostępem do dokumentów, które wypełniają się w dużym stopniu same. Można bowiem zapisać sobie w książce adresowej wszelkie dane tych klientów, do których towary są wysyłane regularnie, a następnie po prostu je pobierać, zamiast wpisywać ręcznie. Elektroniczne generatory CMR ograniczają również ryzyko pojawienia się jakichkolwiek błędów czy pomyłek. Systemy zwykle są płatne, ale koszt jest zdecydowanie mniejszy niż korzyści, jakie można mieć z elektronicznych CMR. Co więcej, zwykle jest opcja darmowego wypróbowania generatora – można więc go przetestować i sprawdzić, jak działa w praktyce. Dużą zaletą elektronicznych CMR jest przyspieszenie wszelkich formalności, a także możliwość śledzenia przesyłki na bieżąco – zarówno nadawca, jak i odbiorca mają możliwość sprawdzenia, gdzie się towar znajduje i czy nie pojawiają się żadne problemy czy dodatkowe koszty związane z przewozem.