Ciekawy zawód: spedytor

Spedytor to nie zawód, który powstał w XX czy XXI wieku. Osoby, które nazwać można spedytorami pracowały, już w XVI wieku, kiedy rozwinął się transport konny i handel morski. Spedytorzy potrzebni też byli w XIX wieku, gdy towary zaczęto przewozić pociągami. Dzisiaj w wielu przedsiębiorstwach całej Unii Europejskiej na wykształconych i mogących pochwalić się certyfikatem kompetencji zawodowych spedytorów czekają przedsiębiorstwa z branży transportowej.

Czym zajmuje się spedytor?

Spedytor ma za zadanie zorganizować cały proces transportowy. Musi zaplanować i wdrożyć prace mające na celu przewóz danego towaru. To osoba, która ma ogromną wiedzę z dziedziny transportu, doświadczenie, a także jest konsekwentna, niezwykle obowiązkowa i odporna na stres. Na przemyślaną i skuteczną pracę spedytorów liczą pośrednicy w handlu, inwestorzy, załadowcy, przewoźnicy. Spedytor także przygotowuje, wysyła i przetwarza dokumenty związane z przesyłką, dba o sprawdzanie ubezpieczeń, odprawę celną, ogólnie robi wszystko, by ładunek bezpiecznie i na czas dotarł do odbiorcy. Spedycja jest więc całym procesem zarządzania logistyką transportu.

Spedytorzy poszukiwani

Spedytorzy są obecnie niezwykle cenionymi pracownikami, a osoba, która posiada certyfikat kompetencji zawodowych spedytora, może pracować zarówno w firmach polskich, w międzynarodowych korporacjach, w ojczyźnie oraz w krajach Europy Zachodniej. Posiadanie certyfikatu jest niezwykle ważne, ponieważ świadczy on o doświadczeniu, zdobytej wiedzy, o tym, że specjalista przeszedł odpowiednią ścieżkę edukacji, którą zakończył egzaminem z zakresu pracy spedytora.

Fundacja VCC a certyfikaty

Działająca w Lublinie Fundacja VCC zajmuje się między innymi organizacją kursów i egzaminów w zakresie certyfikatów kompetencji zawodowych spedytora http://vccsystem.eu/system-certyfikacji/new-competences/lista-new-competences/logistykspedytor/ i nie tylko. VocationalCompetenceCertificate (VCC) to cały system, który polega na kształceniu, egzaminowaniu i wydawaniu certyfikatów kwalifikacji zawodowych. Posiadanie certyfikatu umożliwia podjęcie pracy w całej Europie. Pracownicy Fundacji VCC czuwają nad tym, by kursy doszkalające i przygotowujące do egzaminów przebiegały prawidłowo i były zgodne z europejskimi normami. Fundacja prowadzi też działania, które promują jednolity system kształcenia i w tym celu szuka partnerów, którym również zależy, aby pracownicy w kraju byli bardziej mobilni, wykazywali lepsze umiejętności zawodowe i reagowali na zmienne na potrzeby rynku pracy.

One Comment on “Ciekawy zawód: spedytor”

  1. No nikt nie mówi, że jest łatwo. Kumpel pracuje w M&W Spedition ale jest mega zadowolony, mówi, że to praca pod presją i niekiedy adrenalina pobudza do działania. Ale tez tak jak mowił wspólpraca między przewoźnikiem a spedytorem to nie połowa a 90% sukcesu. To praca dla osób, które po prostu to lubia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com