Jak chronić firmę przed ransomware?

W 2017 roku miał miejsce jeden z największych cyberataków ransomware – WannaCry. Choć atak skierowany był na Ukrainę, to sparaliżował pracę firm na całym świecie, w tym także w Polsce. Przestępcy, korzystając z exploitów, stworzyli prawdziwego cyber-potwora i przejęli serwer firmy produkującej oprogramowanie do generowania raportów finansowych w ukraińskich urzędach. A ponieważ program aktualizował się we wszystkich komputerach automatycznie, wystarczyło podmienić plik z aktualizacją na złośliwy, a ransomware w jednej chwili zainfekowało setki firm i instytucji.

Czterodniowa epidemia zainfekowała ponad 200 tys. komputerów w 150 krajach! W niektórych szpitalach zaszyfrowano nawet sprzęt medyczny, wiele fabryk musiało wstrzymać produkcję… Szkodnik przeskakiwał z przedsiębiorstwa na przedsiębiorstwo, z biura na biuro, siejąc zamęt i zniszczenie… W ataku nie ucierpiała jednak żadna firma, która korzystała z zabezpieczeń antywirusowych jednego z producentów! Żaden klient posiadający ten produkt nie został zainfekowany, gdyż jak się okazało, jego algorytmy potrafiły zablokować potężnego cyber-potwora! Jak zabezpieczyć firmę przed zagrożeniami ransomware? Jaki antywirus zapewnia ochronę na najwyższym poziomie?!

Co to jest ransomware?

Ransomware to oprogramowanie szantażujące, które infekuje system i blokuje dostęp do komputera lub szyfruje znajdujące się na nim pliki, a następnie żąda okupu za przywrócenie do nich dostępu. Podczas ataku przeprowadzonego przy użyciu zaawansowanej formy ransomware, przywrócenie danych bez klucza deszyfrującego jest praktycznie niemożliwe. Warto również zaznaczyć, że w większości przypadków nawet po wykonaniu przelewu nie odzyskuje się dostępu do swoich danych. Najczęściej pliki przepadają na zawsze.

Jak zabezpieczyć firmę przed ransomware?

Obecnie najwięcej, bo 39% ataków na firmy odbywa się właśnie z wykorzystaniem ransomware. Oto kilka prostych zasad, dzięki którym możesz zabezpieczyć swoją firmę.

Regularnie aktualizuj system operacyjny i rób kopie zapasowe plików

Ataki ransomware wykorzystują najczęściej luki w zabezpieczeniach oprogramowania. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko, zainstaluj najnowszy system operacyjny i dbaj o jego regularną aktualizację. Zabezpiecz się jeszcze w inny sposób. Istnieje bardzo dobra i bezpieczna metoda, aby zminimalizować negatywne skutki ataku… Jeśli firma zostanie zaatakowana przy użyciu ransomware, możesz przywrócić sobie dostęp do dokumentów i plików, bez płacenia okupu dzięki wykonanej wcześniej kopii zapasowej danych! Dlatego rób ją jak najczęściej!

Uszczelniaj luki w barierach poczty e-mail

Wiadomości e-mail są jedną z najczęściej wykorzystywanych form cyberataków! Używaj więc domyślnego skanowania antywirusowego, które sprawdza każdą odebraną wiadomość, ostrzega przed potencjalnym szkodliwym oprogramowaniem, które znajduje się w treści. Możesz też wprowadzić rozszerzenia dotyczące widoczności pliku, który znajduje się w załączniku. W ten sposób jeszcze przed otwarciem dostrzeżesz potencjalnie niebezpieczne pliki np. te z rozszerzeniem .js wykonywane przez JavaScript, które po otwarciu mogą automatycznie zainstalować złośliwe oprogramowanie.

Uświadamiaj pracowników

Mimo wprowadzenia najlepszych barier i zabezpieczeń musisz uświadomić i uczulić wszystkich swoich pracowników, aby zachowywali środki ostrożności. Informuj ich o zagrożeniach, jakie płyną z pochopnego otwierania załączników od nieznanych nadawców lub klikania w nieznane linki wysyłane za pośrednictwem poczty i portali takich jak Linkedin, lub Facebook.

Ogranicz dostęp komputerów firmowych do sieci

Ataki ransomware bardzo szybko rozprzestrzenianiają się wewnątrz firmy. Wystarczy, że zainfekowany zostanie jeden komputer, aby chwilę później szkodnik opanował wszystkie urządzenia podłączone do jednej sieci. Zabezpiecz firmę na taką ewentualność! Jeśli któryś z komputerów zostanie   zaatakowany, reszta pozostanie bezpieczna dzięki wprowadzeniu barier, takich jak listy kontroli dostępu, prywatne sieci VLAN czy bezpieczna segmentacja kontekstowa.

Ostrożnie przyznawaj uprawnienia

Bardzo dobrym i bezpiecznym nawykiem jest przyznawanie wszystkim pracownikom minimalnych uprawnień, tylko takich, które faktycznie są niezbędne do wykonywania codziennej pracy. Funkcje administracyjne nadawaj tylko tym osobom i aplikacjom, które bezwzględnie ich potrzebują. Im wyższe uprawnienia konta, tym większe ryzyko i poważniejsze szkody w przypadku naruszenia jego poświadczeń.

Włącz dodatkowe zabezpieczenia w aplikacjach biznesowych

Liczne aplikacje biznesowe posiadają dodatkowe zabezpieczenia, które również wspomagają bariery ochronne firmy i zwiększają szansę na obronę przed niepożądanym atakiem ransomware. Dopilnuj, aby takie funkcje zawsze były włączone, we wszystkich aplikacjach, gdzie to tylko możliwe.

Nie uruchamiaj programów z folderu AppData

Aplikacje systemu Windows przechowują swoje dane i ustawienia w ukrytym folderze AppData, który zobaczysz tylko wtedy, gdy pokażesz ukryte pliki w menedżerze plików. Większość użytkowników nie wie nawet, że taki folder istnieje… i niech tak zostanie! Złośliwe oprogramowania są bardzo sprytne i wiele z nich potrafi maskować instalację szkodnika, udając standardowe operacje systemowe wykonywane przez Windows. Dlatego nie dotykaj tego folderu, a najlepiej udawaj, że nie wiesz, że on w ogóle istnieje…

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe, które uchroniło firmy podczas ataku ransomware w 2017 roku !

Wspomniany na początku jeden z najpoważniejszych ataków ransomware, który w 2017 roku zaszkodził licznym firmom na całym świecie, nie zainfekował żadnego przedsiębiorstwa, które korzystało z produktu GravityZoneBitdefendera! Taki wynik świadczy o tym, że pionierskie technologie, będące połączeniem wielu różnych technik, skutecznie blokują wszystkie zagrożenia, a antywirus Bitdefender jest doskonałym narzędziem do ochrony Twojego biznesu.

Cyberprzestępczość nieustannie się rozwija, a szkodliwe oprogramowania ewoluują, wiele najnowszych ataków ransomware potrafi ominąć podstawowe zabezpieczenia systemowe. Dlatego zadbaj, aby w Twojej firmie znalazły się nowoczesne zabezpieczenia, które powstrzymają intruza, zanim wyrządzi on szkody. Więcej informacji o produkcie znajdziesz na stronie https://bitdefender.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com