Z przechowywania danych w chmurze korzystamy prawie wszyscy – zarówno na stopie prywatnej, jak i biznesowej. Dni przechowywania danych, dokumentów, zdjęć, a nawet muzyki bezpośrednio na dysku komputera, odchodzą do lamusa. Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie chmury obliczeniowej w swoich strukturach, ponieważ pozwala ona na przechowywanie w wirtualnej przestrzeni całej cyfrowej własności. Pozostaje tylko pytanie – czy chmura obliczeniowa na pewno jest bezpieczna?
Czym jest chmura obliczeniowa?
Zanim odpowiemy sobie na pytania związane z bezpieczeństwem korzystania z chmury obliczeniowej, warto najpierw w pełni zrozumieć, co oznacza tzw. cloud. Ponieważ przechowywanie w chmurze staje się coraz powszechniejsze, bezpieczeństwo danych stanowi coraz większy problem. Dane przechowywane w chmurze są prawie zawsze przechowywane w postaci zaszyfrowanej, którą należy złamać, aby ktoś „z zewnątrz” mógł odczytać informacje, które się w niej znajdują.
Czym jest chmura? To rozwiązania zewnętrzne, które służy do przechowywania danych. Zamiast zapisywać różnego typu informacje na lokalnych dyskach twardych znajdujących się w komputerach czy telefonach, użytkownicy przechowują dane na serwerach podłączonych do Internetu. Dedykowane centra danych zarządzają tymi serwerami, aby zapewnić bezpieczeństwo przekazywanych informacji.
Małe firmy używają chmury, aby obniżać koszty prowadzenia biznesów (korzystanie z chmury jest tańsze niż z dedykowanych, tworzonych na zamówienie aplikacji; dodatkowo chmury pozwalają dotrzeć do zapisanych danych niezależnie od miejsca swojego pobytu). Specjaliści IT korzystają z chmury jako najlepszego sposobu do przechowywania poufnych danych.
Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?
Wszystkie pliki przechowywane na sprawdzonych, światowych serwerach w chmurze korzystają z podwyższonego poziomu bezpieczeństwa. Przede wszystkim decydując się na wybór tego rozwiązania, warto dokładnie sprawdzić dostawcę usługi. Niektórzy „clouderzy” przechowują pliki nadmiarowo, nieodpowiednio je zabezpieczają lub nie dbają o cykliczne sprawdzanie jakości systemów chroniących. Korzystanie ze sprawdzonego dostawcy to pierwszy krok, by zapewnić swoim danym bezpieczeństwo w sieci.
Jakie metody są stosowane do ochrony danych znajdujących się w chmurze?
Bezpieczeństwo przechowywania danych w chmurze jest bardzo ważne i oparte na szeregu zabezpieczeń i technologii, które mają chronić nasze informacje przed kradzieżą lub innym wyciekiem. Oto niektóre z nich.
Szyfrowanie danych w chmurze
Aby zapewnić bezpieczeństwo danym znajdującym się w chmurze, pierwszą linią zabezpieczeń każdego systemu chmurowego jest szyfrowanie. Metody szyfrowania wykorzystują złożone algorytmy, do których „rozwiązania”, potencjalni hakerzy potrzebowaliby klucza szyfrowania. Chociaż zaszyfrowane informacje nie są w 100% niemożliwe do odczytania, odszyfrowanie wymaga ogromnej mocy obliczeniowej komputera, oprogramowania i czasu.
Szyfrowanie danych w chmurze to proces przekształcania lub kodowania danych jeszcze bezpośrednio przed ich przeniesieniem do pamięci chmury. Jak to prościej zrozumieć? Szyfrowanie chroni dane przed nieautoryzowanymi użytkownikami. Jeśli atakujący kradnie zaszyfrowany plik, dostęp jest odmawiany bez znalezienia tajnego klucza. Dane są bezwartościowe dla każdego, kto nie ma klucza.
Korzystanie z tzw. zapór ogniowych i kontroli dostępów
Zapory ogniowe są podstawą architektury chmurowej. Ich zadaniem jest ochrona obwodów bezpieczeństwa sieci i użytkowników końcowych. Zapory ogniowe chronią także ruch między różnymi aplikacjami przechowywanymi w chmurze.
Wewnętrzne zapory ogniowe stosowane są wtedy, gdy nie chcemy, aby wszystkie konta miały pełny dostęp do danych przechowywanych w chmurze. Dzięki nim można bezpiecznie ograniczyć dostęp, a nawet przejęte przez hakerów pojedyncze konto, nie uzyska pełnych danych.
Kolejnym sposobem na zabezpieczenie danych w chmurze jest możliwość ustawienia tzw. list dostępu do różnych zasobów. Pozwala to na kontrolowanie, kto z pracowników korzysta z aplikacji lub ma do niej dostęp. Utrzymywanie ścisłej kontroli dostępów pozwala w pełni zapanować nad informacjami.
Rejestrowanie zdarzeń oraz wykrywanie włamań
Bezpieczeństwo danych znajdujących się w chmurze to szereg rozwiązań obejmujących odpowiednią infrastrukturę, aplikacje czy oprogramowania. W przypadku rozwiązań typu cloud stosuje się systemy, które pozwalają bezpiecznie przechowywać dane online, które może jednocześnie obsługiwać wielu użytkowników.
Skuteczne systemy bezpieczeństwa w chmurze polegają na identyfikacji, gdy ktoś próbuje włamać się do systemu. Wiele poziomów wykrywania zapewnia dostawcom chmur nawet możliwość zatrzymania intruzów, którzy przekroczyli początkową ochronę sieci. Istnieje także możliwość tzw. rejestrowania zdarzeń w obrębie chmury. Specjalne dzienniki zdarzeń pomagają analitykom zrozumieć zagrożenia. Analitycy wykorzystują te dane do stworzenia narracji dotyczącej zdarzeń sieciowych. Pomaga im to przewidywać naruszenia bezpieczeństwa i zapobiegać im.
Jak pracownicy mogą zadbać o bezpieczeństwo danych w chmurze?
Podczas korzystania z chmury użytkownik musi przestrzegać wskazówek bezpieczeństwa. Aby system był w pełni wartościowy, każdy pracownik powinien przejść odpowiednie szkolenia w zakresie obsługi danych. Nawet najbardziej zaawansowany system bezpieczeństwa może nie mieć szans w starciu z niedbałym użytkownikiem chmury.
Naruszenia bezpieczeństwa są rzadko powodowane przez słabą ochronę danych w chmurze. Większość problemów z bezpieczeństwem danych ma miejsce z powodu błędów wynikających z winy pracownika. Warto, więc dodatkowo zadbać o ich odpowiednie przeszkolenie.
Odpowiednie hasło i jego przechowywanie to podstawa
Słabe hasła to najczęstsza luka w zabezpieczeniach prawie każdego przedsiębiorstwa. Wielu pracowników zapisuje swoje hasła na papierze, tworzy je w oparciu o standardowe schematy (np. wybierając datę swojego urodzenia, imię pupila lub dziecka). Tutaj z pomocą może przyjść uwierzytelnianie wieloskładnikowe.
Świadomość pracowników ma znaczenie
Warto nauczyć swoich pracowników, że zasady bezpieczeństwa obowiązuje w obrębie całej organizacji. W nowoczesnym biurze prawie każda praca jest zajęciem związanym z internetem i różnego typu danymi. Organizacje, które korzystają z chmury powinny szczególnie przeszkolić swój zespół w zakresie cyberbezpieczeństwa. Pracownicy muszą wiedzieć, dlaczego bezpieczeństwo ich danych, nawet, „jeśli przechowywane są tylko na ich komputerze”, jest tak ważne. Użytkownicy muszą wiedzieć, w jaki sposób przestępcy włamują się do systemów korporacyjnych. Ważne jest, aby mieć jasno określone i zdefiniowane zasady bezpieczeństwa internetowego w obrębie całej firmy.
Ochrona przed atakami typu „ phishing”
Oszustwa związane z atakami typu „phishing” pozostają najczęstszym wektorem cyberataków. Ataki te próbują naruszyć wiadomości e-mail i hasła użytkowników. Następnie atakujący mogą przechodzić przez systemy biznesowe, aby uzyskać dostęp do bardziej wrażliwych plików.
Warto przygotować pracowników na takie sytuacje, np. poprzez symulowanie ataków hakerskich. Sprawdzenie zabezpieczeń w razie naruszeń danych może pomóc pracownikom w identyfikacji ataków phishingowych i zapobieganiu im . Użytkownicy mogą również skrócić czas reakcji w przypadku rzeczywistych naruszeń. Ustanawia to protokoły postępowania z podejrzaną aktywnością i przekazuje informacje zwrotne użytkownikom.
Dlaczego warto zdecydować się na przechowywanie danych w chmurze?
Dostawcy chmur używają Internetu do przesyłania danych z bezpiecznych centrów danych do urządzeń pracowników. Dane do przechowywania w chmurze są dostępne wszędzie i zapewniają nieograniczony dostęp do informacji, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy.
Dodatkowo przechowywanie w chmurze jest praktycznie nieograniczone. Lokalne miejsce na dysku jest ograniczone. Przepustowość – czyli ilość danych, które sieć może przesyłać na sekundę – jest zwykle czynnikiem ograniczającym. Nie ma, co ukrywać – przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczniejsze niż trzymanie informacji bezpośrednio na komputerowych dyskach. Przede wszystkim, dane te są bardziej chronione przed zagrożeniami, na które nie mamy wpływu, jak np. katastrofy naturalne czy niespodziewane awarie. Dane do przechowywania w chmurze znajdują się w zdalnych centrach danych. Mogą znajdować się w dowolnym miejscu na świecie.
Przechowywanie w chmurze pozwala skutecznie zapobiec trwałej utracie danych. Profesjonalna pamięć masowa tego typu jest wyposażona w najnowocześniejsze zabezpieczenia. Użytkownicy muszą jednak postępować zgodnie z wytycznymi bezpieczeństwa dostawcy. Nieumyślne użycie może zagrozić nawet najlepszej ochronie. Jeśli masz wątpliwości skorzystaj z pomocy firm, które się w tym specjalizują. Jedną z najlepszych w tym zakresie jest Transition Technologies PSC (https://ttpsc.com/pl/cloud/)