Chmura dla firm – co to takiego?

W ostatnich latach bardzo często spotkać się można z określeniem takim jak chmura dla firm, czy inaczej zwaną chmurą obliczeniową. W użyciu występuje również angielskie określenie cloud computing. Wiele firm coraz chętniej korzysta z tego rozwiązania, gdyż jest ono niezwykle ekonomiczne. Dodatkowo jest to bardzo wydajne oraz zapewnia wygodne przechowywanie różnych plików. Jej zastosowanie wpływa na lepszą współpracę w firmie i szybszy dostęp do służbowych danych. Czym dokładnie jest chmura dla firm? Jakie jej typy się wyróżnia?

Chmura obliczeniowa – podstawowe informacje

Sieć połączonych między sobą serwerów to właśnie chmura dla firm. Wiele firm oprócz miejsca na dysku oferuje także skrzynkę pocztową, komunikatory internetowe, różne aplikacje oraz narzędzia umożliwiające tworzenia własnych aplikacji firmowych. Ogromną zaletą chmury dla firm jest z pewnością fakt, że nie trzeba dokonywać żadnych dodatkowych instalacji. W każdym momencie pracownicy firmy posiadają dostęp do danych przechowywanych na chmurze.

Chmura dla firm – typy

Firmy oferujące usługi chmurowe dla firm mają wiele różnych opcji tego produktu. Wyróżnia się między innymi chmurę prywatną, polegającą na udzielaniu przestrzeni chmurowej konkretnemu nabywcy, którą może być klient indywidualny, jak i firmowy. Opcja ta polega na braku udostępniania sieci innym podmiotom – jej użytkownikiem jest jedynie dana firma. Innym, całkowicie odmiennym rodzajem jest chmura publiczna, która ma globalny zasięg. Występuje także chmura hybrydowa, która stanowi kompilację chmury prywatnej i publicznej.

Chmura w firmie – zastosowanie

Klienci biznesowi chmurę traktują nie tylko jako miejsce do przechowywania danych. Z usługą tą wiążą się również inne dodatkowe usługi i narzędzia. Jej najważniejszym zadaniem jest przechowywanie firmowych danych na dysku w wybranej chmurze. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnego przechowywania danych na dysku zewnętrznym czy pendrive. Pracownicy firmy mają stały dostęp do istotnych plików firmowych z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci. Wraz z usługą chmury w ofercie wielu firm znajduje się także zespołowa edycja dokumentów tekstowych, prezentacji oraz arkuszy kalkulacyjnych. Wiele usług chmurowych gwarantuje automatyczną kopię zapasową oraz ich odzyskanie w sytuacji ich nagłej straty. Niektóre usługi oferuje również możliwość stworzenia własnej aplikacji.

Chmura internetowa – zalety

Chmura internetowa jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ dane na niej przechowywane znajdują się w odpowiednio zabezpieczonych serwerowniach. Kolejnym pozytywem jest jej dostępność, gdyż zapewnia możliwość logowania z każdego miejsca i urządzenia takiego jak laptop, telefon, tablet czy komputer stacjonarny. Dużym plusem chmury jest pojemność dyskowa. Zwykle na komputerze ograniczają w przechowywaniu gigabajty. Pojemność chmury internetowej w razie potrzeb można rozszerzać, wszystko w zależności od potrzeb firmy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com