Czym charakteryzują się domy z drewna

Domy stawiane w technologii drewnianej kojarzone są przede wszystkim z górami, gdzie wciąż możemy zaobserwować ich największy odsetek. Rosnąca popularność drewna sprawia, że coraz częściej spotykamy je również w pozostałych rejonach kraju. Trudno dyskutować z tym wyborem, bowiem drewno jest nie tylko zdrowym dla człowieka materiałem, ale też takim które zapewni mu stałe miejsce zamieszkania na długie lata. A jeśli dodatkowo zależy Ci na ochronie planety i możliwie najbardziej ekologicznym rozwiązaniu – Projekty domów drewnianych sprawdzą się idealnie!

Drewno – podstawowe informacje

Parterowy, piętrowy a może bliźniak? Wybór drewna jako podstawowego budulca naszego nowego domu, nie wiąże się z ograniczeniem jeśli chodzi o formę budynku. Można z niego wykonać zarówno zabudowę szeregową jak i skromne, niewielkie domki sezonowe. Ważną informacją jest to, że w przypadku obu propozycji możemy liczyć na trwałość i długie lata użytkowania, jeśli wcześniej zadbamy o jego jakość i dobrą obróbkę.  Różnica w trwałości domów drewnianych i murowanych jest na tyle niewielka, że nie powinna determinować naszej ostatecznej decyzji o rodzaju budowy domu. Co jeszcze zatem przemawia na plus technologii drewnianej?

Czas. To kolejny bardzo ważny czynnik, który przemawia za nieruchomościami z drewna.  Nie musimy się martwić, że budowa potrwa miesiącami, a nawet znacznie opóźni się przez niesprzyjające warunki pogodowe czy zmianę pory roku. Dom powstanie nawet w 5 tygodni, pod warunkiem, że do jego realizacji zorganizujemy ekipę fachowców, która zna się na tej technologii lepiej niż przeciętna firma budowlana. Co to oznacza? W Polsce w dalszym ciągu występuje niewielka liczba profesjonalistów, która potrafi obchodzić się z drewnem. Z tego względu często jesteśmy narażeni na niszczące działanie wilgoci, awarie, a brak odpowiedniego zabezpieczenia może zwiększyć ryzyko wystąpienia pożaru. Jeśli jednak znajdziemy firmę, która ma doświadczenie i przemyślany plan budowy, wszystkie te czynniki można zminimalizować praktycznie do zera!

Ściany mają uszy

Następną kwestią, którą pragniemy szerzej omówić jest grubość i prawidłowa kondycja ścian. W przypadku domów drewnianych projektuje się je o znacznie mniejszej grubości niż w przypadku technologii murowanej.  Mimo tego, ciepło gdy już dostanie się do środka bardzo szybko się rozprzestrzenia. Dodatkowo jeśli zależy nam na większej przestronności wnętrza, dzięki drewnianym ścianom możemy uzyskać wiele cennych centymetrów dodatkowej przestrzeni.  Często zdarza się, że dzięki temu możemy pozwolić sobie na większą ilość wymarzonych mebli!

Wiele z nas zadaje sobie również pytanie – jak wygląda sprawa akustyki w domu z drewna? Przy wyborze należy wziąć pod uwagę istotny fakt, że materiał ten ma tendencję do roznoszenia takich dźwięków jak bieganie po pokojach, uderzenia, drgania. Trzeba więc zadbać o możliwie największe wygłuszenie domu z drewna, co będzie możliwe  dzięki zastosowaniu w nim dodatkowej ilości wełny akustycznej w ścianach.

Materiał powstał we współpracy z Archido.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com