Certyfikat brylantu – jak go uzyskać i jakie przynosi korzyści?

Kupno wysokiej jakości biżuterii to nie lada wyzwanie nawet dla bardzo wprawionego kupca. Ocena rzeczywistej wartości przez przeciętnego kupującego to jeszcze większe wyzwanie. Na szczęście istnieją profesjonalne firmy, które pomogą nam w tej sytuacji, wystawiając certyfikat i przygotowując profesjonalną wycenę naszej biżuterii. W jaki sposób możemy uzyskać certyfikat i jakie korzyści przynosi jego posiadanie?

Gdzie uzyskać odpowiedni certyfikat?

Laboratoria gemmologiczne to firmy specjalizujące się w profesjonalnym badaniu diamentów i brylantów. Efektem przeprowadzenia takiego badania jest wystawienie przez firmę certyfikatu, który potwierdza wartość i właściwości badanego kamienia. Dzięki niemu osoba biegła w handlu tym kruszcem, tzw. „diamantaire” bez żadnego problemu będzie w stanie dokonać analizy kamienia szlachetnego. Niektóre z nich, takie jak na przykład Laboratorium Gemmologiczne Pollabo umożliwiają uzyskanie tego dokumentu bez wychodzenia z domu. Całość przeprowadzana jest wysyłkowo, z jednoczesnym zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa i przede wszystkim przy zachowaniu odpowiedniej dyskrecji. Otrzymujemy wtedy certyfikat papierowy, jak i w wersji elektronicznej, który przechowywany jest również w bazie danych laboratorium.

Certyfikacja diamentu

Które diamenty powinny otrzymać swój certyfikat? Przyjmuje się, że wszystkie przekraczające wagę pół karata powinny takowy dokument posiadać. Daje to gwarancję posiadania diamentu wysokiej jakości, autentycznego, a także pozwala nam poznać jego rzeczywistą wartość. Do przeprowadzenia tego typu analizy potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Wykorzystuje się między innymi spektrometry, systemy do makro/mikro fotografii, proporcjoskopy, mikroskopy, specjalne systemy do badań kolorów, czy nawet profesjonalne oświetlenie umożliwiające przeprowadzenie badania. Bez profesjonalnego sprzętu niemożliwe jest rzetelne i dokładne przeprowadzenie tego typu analizy, dlatego decydując się na współpracę z tego typu firmą powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat używanych przez nią narzędzi, a także jej reputacji i rzetelności. Certyfikat, który nie będzie akceptowany przez organizacje zajmujące się obrotem diamentami jest praktycznie bezużyteczny.

Korzyści z posiadania certyfikatu

Czy certyfikat brylantu lub diamentu potrzebny jest dla przeciętnego człowieka, który w swojej skromnej kolekcji posiada jakieś wartościowe kamienie? Zdecydowanie tak, największe znaczenie będzie to miało w przypadku chęci odsprzedaży swoich kosztowności. Praktycznie każdy kupujący przed zakupem będzie chciał sprawdzić, czy jest on autentyczny i warty ustalonej ceny. Możemy się spotkać z odmową odkupienia od nas kamienia z powodu braku certyfikatu. Jest on również niezwykle przydatny podczas dokonywania wyceny. Znając jego podstawowe parametry można bardzo dokładnie określić jego wartość. Certyfikat jest również potrzebny w przypadku chęci ubezpieczenia naszego diamentu lub brylantu. Firmy ubezpieczeniowe zwykle wymagają okazania certyfikatu, jeżeli takowego nie posiadamy, prawdopodobnie spotkamy się z odmową świadczenia usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com