Cele rehabilitacji – o czym trzeba pamiętać?

Rehabilitacja to opieka, która może pomóc Ci odzyskać, utrzymać lub poprawić zdolności potrzebne do codziennego życia. Jeśli doznałeś poważnego urazu, lekarz może zalecić rehabilitację, która pomoże Ci wyzdrowieć.

Typowe urazy wymagające rehabilitacji:

  • Urazy

  • Uderzenie

  • Poważna operacja

  • Nowotwór

  • Wady wrodzone i zaburzenia genetyczne

  • Niepełnosprawność rozwojowa

  • Chroniczny ból

Jakie są cele rehabilitacji?

Ogólnym celem rehabilitacji jest pomoc w odzyskaniu sprawności i odzyskaniu samodzielności, o czym więcej możesz przeczytać tutaj: https://urodaizdrowie.pl/rehabilitacja-wszystko-co-musisz-wiedziec/. Jednak na bardziej zaawansowanym poziomie chodzi o to, by tworzyć plan leczenia specyficzny dla każdej osoby. W ten sposób dochodzimy do źródła problemu, czy przyczyna jest trwała, czy tymczasowa, jakie umiejętności utraciłeś i jak poważny jest problem.

Protokoły fizjoterapii dla rehabilitacji

Korzystanie z protokołów jest znane w świecie rehabilitacji od lat. Jako fizjoterapeuci od lat jesteśmy szkoleni, aby lepiej zrozumieć ludzkie ciało, sposób jego funkcjonowania i jego reakcję na różne bodźce lecznicze. Absolutnie konieczne jest zindywidualizowanie programów, które są dostosowane do różnych potrzeb pacjenta i rodzaju urazu.

Protokoły rehabilitacji mają na celu lepszą pomoc fizjoterapeutom w podejmowaniu rozsądnych decyzji klinicznych, zgodnych z wiedzą kliniczną i otrzymaną edukacją świecką. Wiele osób uważa, że ​​protokoły są ustalone w kamiennych zasadach, które nie różnią się, zamiast wytycznych. Wszystkie protokoły, które wprowadziliśmy i stworzyliśmy przez lata, mają na celu pomóc pacjentom przeprowadzić kolejne etapy powrotu z urazu w bezpieczny i szybki sposób. Wiele protokołów skupia się na konkretnych kryteriach, które należy spełnić, w porównaniu z arbitralnymi harmonogramami. Terapeuta musi określić, co jest, a co nie jest potrzebne, aby spełnić niezbędne kryteria, o czym więcej można poczytać tutaj: https://punktrehabilitacji.pl/rehabilitacja/terapia-manualna/.

Rehabilitacja przed i pooperacyjna

Rehabilitacja pooperacyjna to zupełnie inny rodzaj działania, a korzystanie z najlepszych programów opartych na dowodach jest ważne dla pomyślnego powrotu do zdrowia. Standardy opieki po operacji muszą być przekazywane z chirurga do fizjoterapeuty, aby zapewnić pacjentom odpowiedni postęp.

Fizjoterapeuta musi przestrzegać wytycznych chirurga operacyjnego, ponieważ zna tajniki wykonywanej operacji. Istnieje wiele różnic w rodzajach wykonywanych operacji i reakcji pacjenta na nią. Często uczy się klinicystów, że „rehabilitacja musi pasować do zabiegu”, aby uzyskać optymalne korzyści.

Terapia „przypadkowa” i nieprzestrzeganie protokołu chirurgicznego może często prowadzić do nieoptymalnych wyników. Dobrze zaprojektowany i przeprowadzony protokół pooperacyjny zapewni pacjentowi najlepszy sukces w powrocie do wcześniejszego poziomu funkcjonowania.

Fizjoterapeuci nie powinni bez zastanowienia postępować zgodnie z protokołem rehabilitacji, to nie jest opieka, na jaką zasługuje. Ekspert klinicysta połączy wytyczne solidnego protokołu rehabilitacji z wiedzą kliniczną, badaniami opartymi na dowodach oraz preferencjami pacjentów w zakresie optymalnych wyników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com